BIG JUMP 2024 nad Białą w Bielsku-Białej

8.07.2024

Klub Gaja i Miasto Bielsko-Biała zapraszają mieszkanki i mieszkańców do włączenia się w europejską akcję BIG JUMP i wejścia do rzeki Białej z przekazem – „Rzeki w naszych rękach”!  Spotykamy się w niedzielę (14 lipca) o godzinie 14.30 w Parku Włókniarzy przy tarasach nad rzeką. Punktualnie o godz. 15.00 wchodzimy do wody, by wspólnie z Europejczykami i Europejkami zamanifestować swoje zaangażowanie w ich ochronę. Wśród uczestników akcji BIG JUMP będzie także Prezydent Miasta – Jarosław Klimaszewski.

 


Rzeki wylewają. Rzeki wysychają. Rzeki zamieniają się w śmierdzące i zabójcze dla życia ścieki. Rzeki w dobie katastrofy klimatycznej przestrzegają nas przed skutkami naszego postępowania z przyrodą. Woda jest źródłem życia i dobrem wspólnym, o które powinniśmy dbać razem. Rzeki są naszym skarbem przyrodniczym, kulturowym i społecznym. Dlatego trzeba je chronić. Woda ma znaczenie polityczne i gospodarcze. Budowa stopni wodnych, zapór, regulowanie biegów rzek to ogromny biznes. Powinniśmy zaprzestać betonować rzeki, zlikwidować tysiące niepotrzebnych stopni, jazów i zapór oraz przywrócić rzekom przestrzeń!

Rzeki potrzebują świadomych obywatelek i obywateli. Możemy apelować, by fundusze rządowe i samorządowe przeznaczane były na ich renaturyzację. Przypominajmy politykom, że woda i rzeki są naszym dobrem wspólnym i powinny być szanowane i chronione.

W Bielsku-Białej BIG JUMP odbędzie się nad rzeką Białą w Parku Włókniarzy przy tarasach nad rzeką. Spotykamy się w niedzielę, 14 lipca, o godzinie 14.30,  by punktualnie o 15.00  wejść do wody. Wśród uczestników akcji BIG JUMP będzie także Prezydent Miasta – Jarosław Klimaszewski.

„Rzeki od tysięcy lat są naturalnym miejscem osiedlania się ludzi. Ich nurty w naturalny sposób splatają się z naszymi losami. Tak było i jest w przypadku Białej. Industrialnie łączyła stworzone przez miejscowych tkaczy procesy technologiczne związane z powstawaniem tkanin. Biznesowo łączyła kapitały sąsiadujących z nią fabryk. Geograficznie dzieliła państwa, krainy i diecezje, by ostatecznie połączyć dwa rozwijające się obok siebie miasta. Dziś jest ważnym elementem Miasta Splotów. Łączy wielu ludzi o różnych rodowodach i światopoglądach, którzy wspólnie chcą działać w sferze ekologii, ale także szukać wzajemnych splotów na wielu innych płaszczyznach, w tym także w dziedzinie kultury. I tym sposobem bielski BIG JUMP staje się doskonałą okazją do podkreślenia starań naszego miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Tym lepszą, że wchodząc do Białej 14 lipca nasz manifest w symboliczny sposób połączy nas z mieszkańcami tysięcy innych miast na naszym kontynencie, którzy w tym samym momencie będą wchodzić do „swoich” rzek – podkreśla Prezydent Miasta Jarosław Klimaszewski.

Jacek Bożek z Klubu Gaja, który koordynuje BIG JUMP w Polsce, mówi  – „Wchodzimy wspólnie do rzeki Białej aby podkreślać naszą odpowiedzialność za stan przyrody i środowiska. Pragniemy też przypominać o symbolicznym znaczeniu rzek, strumieni, jezior i ogólnie – wody. To ona jest nam niezbędna do życia. Jesteśmy wodą i należy to dostrzec, wprowadzając w naszych domach i w pracy różne formy oszczędzania i dbania o zasoby wodne”.

Klub Gaja zaprasza wszystkich chętnych do zorganizowania lokalnych akcji BIG JUMP i wejścia do wody z przekazem – „Rzeki w naszych rękach”. Symboliczne wejście do wody w intencji ochrony polskich rzek, które zagrożone są suszą, regulacjami i betonowaniem, może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody. Zapraszamy do wejścia do wody rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, wędkarzy, artystów, działaczy społecznych, samorządowców, wszystkich, dla których rzeki są ważne!

JAK ZORGANIZOWAĆ WŁASNY BIG JUMP ?

• Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU Klubu Gaja.
• Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta!
• 14 lipca 2024 (niedziela), o godz. 15.00 wejdź do wody sam/sama lub ze znajomymi (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie). BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
• Zrób zdjęcie, nagraj film i umieść w swoich kanałach social media z #bigjump. Wyślij informacje (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób, zdjęcie, film) na adres klubgaja@klubgaja.pl.
• Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą! Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Klub Gaja od 2005 roku organizuje i koordynuje BIG JUMP w Polsce przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network. W tym roku partnerami akcji są Koalicja Ratujmy Rzeki i Koalicja Czas na Odrę.

Na zdjęciu: Big Jump 2023, Rzeka Biała. Fot: Klub Gaja

 

Home 9 Aktualności 9 BIG JUMP 2024 nad Białą w Bielsku-Białej