Święto Drzewa w Sosnowcu – dziękujemy!

21.09.2023

Święta Drzewa w Sosnowcu już za nami! Podczas pikniku ekologicznego w Parku Harcerskim edukatorki i edukatorzy Klubu Gaja razem z zaproszonymi gośćmi oraz uczennicami i uczniami Zespołu Szkół Specjalnych nr 4, Szkoły Podstawowej nr 18 i 22 posadzili rododendrony na ścieżce sensorycznej oraz 300 krokusów i narcyzów na łące kwietnej. Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w grach plenerowych i warsztatach lepienia kul kwietnych, sadzenia roślin cebulowych oraz budowy budek lęgowych i domków dla ptaków, wiewiórek i owadów. Dziękujemy wszystkim za wspólną pracę dla Ziemi!

 

Pogoda naprawdę dopisała! Było słonecznie i ciepło, jak na wrześniowy dzień, a edukacja w plenerze sprawdziła się i przyniosła wiele radości i zaangażowania. W pikniku ekologicznym „Święto Drzewa w Sosnowcu” uczestniczyły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 18 i 22 i z ZSS nr 4 oraz zaproszeni goście m.in. przedstawicielki Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta Sosnowca. Wydarzenie rozpoczęło się wspólnym posadzeniem kilkunastu krzewów ozdobnych w Parku Harcerskim. Potem grupy uczennic i uczniów ruszyły do prac warsztatowych – lepienia kul kwietnych z gliny i kompostu, sadzenia roślin cebulowych, budowy domków dla różnych zwierząt oraz wspólnych gier sprawdzających wiedzę uczestników na temat drzew, krzewów, ptaków, ssaków i owadów, które można spotkać w zaroślach, parkach czy lasach.

„Ręce pełne ziemi i uśmiech na twarzy. Tak wyglądały dzieci i młodzież pracująca wspólnie z dorosłymi nad upiększeniem parku. Konkretne działanie przemawia do każdego, bez względu na wiek, zdecydowanie głębiej niż słowa. To jest siłą aktywnej edukacji. Nie możemy młodych ludzi straszyć katastrofą klimatyczną. Naszą rolą jest pokazywać im możliwości działania na rzecz planety i ludzi. Myślę, że to się nam udało. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie” – komentował  Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

Sylwia Wilk, psycholog ze Szkoły Podstawowej nr 22, mówiła  – „Jestem zafascynowana warsztatmi! Widzę, że dzieci także! Dla mnie te zajęcia to nauka odpowiedzialności i dorosłości. Cudowne doświadczenie. Sadziliśmy rośliny, graliśmy w domino i skakaliśmy w grę planszową, skręcaliśmy budki dla ptaków”.

Urszula Wawrzyn-Trzewik, nauczycielka z Szkoły Podstawowej nr 22, dodała – „Jesteśmy klasą ekologiczną. Dzieci są zachwycone. Uczą się przez zabawę, doświadczenie i pracę. To najlepsza forma i jeszcze, co jest ważne, zajęcia są na łonie natury, w plenerze. Ze względu na okoliczności zabawy z gliną, warsztaty robienia kul zostawiłam na koniec. W zeszłym roku, w ramach Święta Drzewa posadziliśmy drzewka w naszej szkole, które otrzymaliśmy od  Klubu Gaja. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu”.

Anna Jankowska, nauczycielka z Szkoły Podstawowej nr18, komentowała –„Przede wszystkim takie spotkania sprzyjają integracji między klasowej. Nie jest to tylko praca w jednej grupie i przy okazji przez zabawę – nauka. Największą frajdę sprawiło im lepienie kul kwietnych. Brudzenie się gliną było atrakcją. Pomimo, że dziewczyny dbają o strój i są elegantkami, to dały radę! Stwierdziły, że kule będą świetnym pomysłem na ekologiczne prezenty Bożonarodzeniowe. Same przygotują ekologiczne pudełeczka na kule i podarują je rodzinie, babciom, ciociom, w szczególności tym, którzy mają działki. Pewnie kule kwietne zawędrują na RODOS – rodzinne ogródki działkowe okolic Sosnowca ”.

Projekt „Święto Drzewa w Sosnowcu” został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca oraz dofinasowany ze środków Gminy Sosnowiec i Funduszu Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean AdvantageTM.

ZOBACZ FOTO RELACJĘ NA FB >>>

https://www.radioem.pl/doc/8495193.Sosnowiec-Swieto-Drzewa-Parku-Harcerskim

https://publicystyka.ngo.pl/swieto-drzewa-w-sosnowcu-428680

https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/uczniowie-posadza-300-roslin-z-okazji-swieta-drzewa,489045.html

https://www.horecatrends.pl/inne/900/sosnowiec_uczniowie_posadza_300_roslin_podczas_swieta_drzewa,23086.html

 

 

Home 9 Aktualności 9 Święto Drzewa w Sosnowcu – dziękujemy!