„Święto Drzewa – ogrody dla przyrody” w Jaworznie

2.05.2024

W Jaworznie, w Szkole Podstawowej nr 11 powstanie nowy ogród przyjazny dla przyrody i edukacji, który rozpoczyna 3 letni projekt Klubu Gaja Święto Drzewa – ogrody dla przyrody 2024-26” współfinasowany ze środków Fundacji Drzewo i Jutro. W poniedziałek, 6 maja, edukatorzy Klubu Gaja razem ze społecznością szkolną założą ogród deszczowy, rabatę przyjazną dla zapylaczy, warzywnik z podwyższonymi grządkami, posadzi owocowe drzewa i krzewy, zbuduje budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek oraz domki dla owadów zapylających. Naszym wspólnym celem jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie różnorodności biologicznej poparta konkretnym działaniem – zakładaniem terenów zieleni przyjaznych dla przyrody i ludzi.

Zagospodarowanie terenu ogrodu w Szkole Podstawowej nr 11 w Jaworznie będzie kontynuacją działań Klubu Gaja wspieranych przez Fundację Drzewo i Jutro. Przez dwa minione lata założyliśmy 4 ogrody, które służą społecznościom przedszkoli i szkół do edukacji ekologicznej, obserwacji przyrody i codziennych aktywności. Wspólnie z dziećmi i młodzieżą, rodzicami i społecznością lokalną posadziliśmy 1632 roślin m.in. drzewa, krzewy, pnącza, założyliśmy jagodowniki, sady i kwitnące rabaty z bylinami i kwiatami cebulowymi, zbudowaliśmy 40 schronień dla dzikich zwierząt m.in. budek lęgowych dla ptaków typu A i B, domków dla wiewiórek i jeży, hoteli dla zapylaczy. W wydarzeniach wzięło udział 385 dzieci i młodzieży z Przedszkola Publicznego i Szkoły Podstawowej nr 1 w Bystrej, Przedszkola Publicznego w Bestwinie, Publicznego Przedszkola nr 8 „Zielony Ogród” z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku.

Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka projektu komentuje – „W tym roku będziemy zagospodarowywać już piąty ogród w ramach projektu „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody”. To wspaniała inicjatywa, dzięki której przyszkolne ogrody odżywają. Nowe nasadzenia rodzimych gatunków drzew, krzewów, pnączy i bylin, w tym roślin miododajnych i owocowych sprzyjają zwiększeniu bioróżnorodności, a tym samym miejsca te stają się bardziej przyjazne dla dzikich zwierząt – ptaków, wiewiórek czy owadów. Równocześnie takie ogrody mogą służyć praktycznej edukacji przyrodniczej i ogrodniczej dzieci i młodzieży.  

Teren zieleni wokół Szkoły Podstawowej nr 11 w Jaworznie jest bardzo duży. Na początku Klub Gaja zlecił wykonanie projektu zagospodarowania terenu i nasadzeń roślin. W ogrodzie zaplanowano ogród deszczowy z roślinnością podmokłych łąk, znoszącą okresowe zalewanie, ale i przesuszenie, jak np. turzyce, trawy, irysy, jaskry. Przed wejściem do szkoły powstanie rabata z kwitnącymi bylinami i hotelami dla dzikich zapylaczy. Dyrekcja szkoły i nauczyciele bardzo chcieli założyć warzywnik, dlatego razem z dziećmi przygotujemy podwyższone grządki i kompostownik. Posadzimy także przyjazne dla dzikiej fauny drzewa i krzewy m.in. leszczyny, derenie, porzeczki, jabłonie, grusze i zrobimy budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek.  W prace przygotowawcze, które odbyły się 20 kwietnia zaangażowali się rodzice razem z dziećmi.  Pomagali m.in. przy przewożeniu ziemi i przekopywaniu terenu, wyznaczaniu miejsc pod nasadzenia oraz wykonaniu niecki pod ogród deszczowy.

Natalia Kamińska, dyrektorka Szkoły, dodaje – „Niejednokrotnie patrząc przez okno na teren SP 11 myślałam, że jest on pełen potencjału do zagospodarowania przestrzennego, ale brakuje nam rąk do pracy czy finansów. Współpracę SP 11 z Klubem Gaja zawiązała nasza emerytowana nauczycielka biologii p. Mirosława Kozieł, za co jestem jej niezmiernie wdzięczna. To ona uczyła dzieci edukacji ekologicznej, sadziła z nimi drzewa, dbała o segregację śmieci czy organizowała happeningi z okazji corocznego Święta Drzewa i Dnia Ziemi. Kiedy Pani Jola opowiedziała mi o propozycji współpracy i zagospodarowania terenu wokół naszej szkoły, zadzwoniłam do Pani Mirki podziękować jej za zaangażowanie i powiedzieć, że to właśnie dzięki niej to wszystko się teraz dzieje z Klubem Gaja! Dnia 20 kwietnia br. w prace na terenie SP 11 zaangażowali się rodzice uczniów, sami uczniowie, pracownicy i nauczyciele szkoły jak i zaprzyjaźniona grupa Fenomenalni.jaw, z którymi współpracujemy podczas organizacji różnych wydarzeń w mieście. To wydarzenie pokazało mi, że nawet podczas deszczowej pogody tworzymy wspaniałą społeczność, która potrafi zrobić coś dobrego! Na razie odbyły się prace przygotowawcze, ale rodzice i uczniowie już pytają kiedy się znowu spotykamy żeby sadzić rośliny, krzewy, robić grządki warzywne i pracować w ogrodzie przy szkole. To wszystko cieszy mnie jako gospodarza. Jestem wdzięczna, że możemy wraz z Klubem Gaja stworzyć uczniom piękny ogród, w którym będą mogli zarówno uczyć się w terenie jak i odpoczywać”.

Projekt „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody 2024-26” dofinansowano ze środków Fundacji Drzewo i Jutro.

 

Na zdjęciu: Prace przygotowawcze do założenia ogrodu deszczowego. Fot. Klub Gaja/SP11

 

Home 9 Aktualności 9 „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody” w Jaworznie