Ogród dla przyrody w Tychach

13.09.2023

W ramach projektu „Święto Drzewa Ogrody dla przyrody”, 11 września br. w  ogrodzie Publicznego Przedszkola nr 8 „Zielony Ogród” z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach edukatorki i edukatorzy Klubu Gaja wraz z dziećmi, społecznością przedszkola i gośćmi posadzili ponad 500 roślin. Nowe drzewa i krzewy, pnącza, trawy, rośliny bylinowe i cebulowe wzbogacą ogród o gatunki roślin, które mogą stać się bazą pokarmową dla dzikich zwierząt. Z myślą o ptakach, owadach, wiewiórkach i jeżach przedszkolaki zmontowały dla nich specjalne domki i budki lęgowe.

 

 

Wydarzenie odbyło się w ramach drugiej edycji projektu „Święto Drzewa –  Ogrody dla przyrody”, który zakłada zwiększanie różnorodność  biologicznej  ogrodów przedszkolnych, by stały się bardziej przyjazne dla przyrody i były ciekawym miejscem do obserwacji i edukacji dla najmłodszych. Na początku było oficjalne, kolorowe, wesołe i rozśpiewane powitanie gości m.in. przedstawicielek i przedstawicieli Klubu Gaja, Fundacji Drzewo i Jutro, dyrekcji Przedszkola nr 9, Inspektora Centrum Oświaty oraz rodziców.

Podczas wydarzenia wspólnie posadziliśmy drzewa i krzewy m.in. śliwy, grusze, jabłonie, wiśnie, porzeczki czerwone i dzikie porzeczki alpejskie, bzy czarne, derenie świdwy, lilaki oraz rośliny bylinowe i cebulowe m.in. bodziszki, bergenie, rozchodniki, czyśćce, dziewanny, krokusy i pnącza m.in. bluszcze pospolite i powojniki nadmorskie.Podczas warsztatów zbudowaliśmy schronienie dla dzikich zwierząt, które odwiedzają ogród – budki lęgowe typu A i B, domki dla owadów, wiewiórek i jeży. Dzieciom pomagali rodzice, którzy włączyli się prace ogrodowe i cięcie trzciny, do wypełnienia domków dla zapylaczy.

Estera i Sebastian, rodzice, komentowali  – „Super! Pomagaliśmy przy sadzeniu drzew. Dzieci są bardzo szczęśliwe. Samodzielnie pracują, to dla nich duże przeżycie. Dla naszego syna to coś nowego, bo to pierwszy rok. Świetnie daje sobie radę”. Patrycja, mama, która pracowała z dziećmi przy budowie domku dla jeża, dodała – „ Uważam, że idea warsztatów jest fenomenalna.  Jestem zadowolona, że przedszkole jest zaangażowane w działania proekologiczne. Wiem, że od wielu lat współpracuje z Klubem Gaja. To widać, że razem można coś zmienić. Było super fajnie! Nawet dzieciaki  nie kłuły się śrubokrętami i wkrętami, choć miałam na początku obawy jak to będzie wyglądało. Widać, że edukatorzy kładą nacisk na poszanowanie przyrody, co mnie osobiście cieszy. I pogoda na zamówienie!”.

„Warsztaty zorganizowane przez Klub Gaja były w naszym przedszkolu wielkim wydarzeniem. Bardzo mi się podobała różnorodność przygotowanych zajęć, a także to, że każde dziecko mogło aktywnie w nich uczestniczyć. Miało szansę osobiście wkręcić śrubkę, posadzić krokusa czy podlać drzewko. Edukatorzy szybko znaleźli wspólny język z dziećmi, które słuchały ich z wielkim zainteresowaniem. Myślę, że to było dla naszych przedszkolaków bardzo wartościowe spotkanie. Poprzez dobrą zabawę dzieci zdobyły wiedzę i umiejętności, które z pewnością zaowocują w ich przyszłym życiu, tak jak rośliny w naszym ogrodzie” – mówiła Agata Piasecka, nauczycielka z Publicznego Przedszkola nr 8 „Zielony Ogród”.

Bożena Dzierkacz, nauczycielka z „Zielonego Ogrodu”,  podsumowuje – „Jak było? – Fantastycznie! Słonecznie i radośnie! To był dzień pełen wartości wychowawczych i edukacyjnych. Wiele wrażeń i przeżyć, których wszyscy doświadczyliśmy – pozostanie w naszej pamięci na długo. Wielostronna aktywność dzieci pod okiem edukatorów i nauczycieli na pewno zaprocentuje w przyszłości. Warsztaty są doskonałą formą w poznawaniu najbliższego środowiska i kształtowaniu właściwych postaw. Budowanie domków dla ptaków, wiewiórek, jeży, sadzenie drzewek i kwiatów – to dla dzieci była niesamowita frajda. Projekt „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody” był dla nas wspaniałą nagrodą i zwieńczeniem naszych całorocznych działań i wysiłków dzieci. Cieszymy się tym bardziej, że Klub Gaja docenił nas po raz kolejny, w efekcie czego nasz ogród (choć był piękny), to teraz jest jeszcze piękniejszy i bogaty w wiele nowych nasadzeń”.

Dziękujemy dyrekcji i wychowawczyniom za współpracę i niesamowitą gościnę! Dzieciom i rodzicom za wspaniałą pracę dla Ziemi!

Druga edycja projektu „Święto Drzewa – ogrody dla przyrody” współfinansowana jest ze środków Fundacji Drzewo i Jutro oraz Funduszu Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean AdvantageTM.

ZOBACZ FOTO REALCJĘ NA FB >>

 

Home 9 Aktualności 9 Ogród dla przyrody w Tychach