19. Dzień Ryby w Helu
Klub Gaja i Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry dziękują wszystkim partnerom i uczestnikom Dnia Ryby za cały dzień aktywnej edukacji i zabawy o bałtyckiej przyrodzie. Tegoroczny Dzień Ryby, który odbył się 28 lipca obchodzony był pod hasłem „Gdzie ci mężczyźni?”. Tematem przewodnim były opowieści o samcach różnych gatunków bałtyckich ryb czyli mężach, tatusiach, obibokach i dżentelmenach. Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyłączyli się do wspólnego happeningu Klubu Gaja „Serce dla ryb”! Do zobaczenia za rok na jubileuszowym 20. Dniu Ryby!
W Helu po raz dziewiętnasty odbył się Dzień Ryby. Tradycyjnie na terenie przy fokarium Stacji Morskiej, pomostach Parku Wydmowego i w pobliżu Domu Morświna pojawiły się stoiska edukacyjne m.in. Stacji Morskiej, Klubu Gaja, Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, WWF Polska. Głównym tematem wydarzenia były opowieści o samcach różnych gatunków bałtyckich ryb – cierniku, cierniczku, taszy, pocierńcu, igliczni i wężynce i ich męskich rolach mężów, tatusiów, obiboków i dżentelmenów.
Na stoisku Klubu Gaja i organizacji pozarządowej MSC Polska można było własnoręcznie wykonać bransoletkę z motywem ryb, zagrać w plenerowe „rybne domino” i zrobić sobie wodny tatuaż. Dla najmłodszych MSC przygotowała materiały edukacyjne dotyczące ochrony mórz i oceanów oraz zrównoważonego rybołówstwa m.in. książeczkę z zagadkami „Co kryje Bałtyk?”.
Tradycyjnie na zakończenie Dnia Ryby Klub Gaja zaprosił wszystkich chętnych do wspólnego happeningu „Serce dla ryb”. Korowód ludzi z symbolicznymi rybami wyruszył spod fokarium, popłynął przez pomosty Parku Wydmowego, by w pobliżu Domu Morświna utworzyć błękitne serce. Rozwijanie wstążek pomiędzy uczestnikami nawiązywało do połączeń i współzależności w naturze. Nauka i budowanie emocjonalnych związków z przyrodą zawsze towarzyszą akcjom i wydarzeniom Klubu Gaja.
Jacek Bożek, prezes i założyciel Klubu Gaja, który dziewiętnaście lat temu wraz z Profesorem Krzysztofem Skórą wymyślił Dzień Ryby w Helu, komentuje – „Edukacji o przyrodzie nigdy za dużo. Potrzeba wiedzy o Bałtyku i jego znaczeniu ekologicznym, kulturowym i gospodarczym jest niezwykła wśród turystów z Polski, Czech, Niemiec czy krajów skandynawskich. Rozmowy o przyszłości Bałtyku i jego zasobach oraz zagrożeniach były kanwą całego wydarzenia. Cieszę się bardzo, że już za rok będziemy mogli świętować okrągłą rocznicę Dnia Ryby w Helu. Postaramy się o jak najlepszą oprawę tego jubileuszu”.