Podróż w tożsamość i historię
W kolejnym odcinku podcastu „Rozmowy z Bożkiem” Jacek Bożek rozmawia z Dorotą Wiewiórą – przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Rozmawiają m.in. o przyrodzie w Izraelu i metafizycznej pustyni Negew. Wracają wspomnieniami do dzieciństwa, bo oboje wychowali się na tych samych ulicach w centrum Bielska-Białej. Opowiadają o współpracy i Tajemniczym Ogrodzie.
Dorota Wiewióra jest córka Aleksandra Szrajbera (Schreibera) i wnuczką krakowskiego rabina Szymona Schreibera. Jacek z Dorotą rozmawiają o przyrodzie w Izraelu, jej różnorodności, dbaniu o zieleń w ramach świąt, o dzikich zwierzętach, o zielonych lasach i metafizycznej pustyni Negew.
Z wielokulturowego Izraela przenoszą się do Bielska-Białej, dzieciństwa, historii naszych przodków. Cofają się do Holokaustu, wspominają sąsiadów, rozmawiają o powstaniu gminy żydowskiej i rolach kobiet. Wspominają życie bielskich żydów przed wojną. Rozmawiają o schronisku na Hali Boraczej i o tych którzy budowli miasto. Płynnie przechodzą do współpracy i przenoszą nas cmentarz żydowski w Bielsku-Białej, gdzie wspólnymi siłami tworzą Tajemniczy Ogród.
POSŁUCHAJ ROZMOWY Z DOROTĄ WIEWIÓRĄ >>>
Posłuchaj poprzednich podcastów „Rozmowy z Bożkiem”
O tym, że nie czujemy się częścią biosfery i naszej planety, o wizerunku naukowca w mediach, idealizmie i odebraniu autorytetu nauce.
O sporcie, treningu i sztuce, wyruszamy w podróż, poznajemy nauczycieli, kobiety i miejsca na mapie życia Kasi.
O katastrofie na Odrze, przepławkach, kaskadyzacji, retencji korytowej, bagrowaniu, osadach dennych, monitoringu rzek i zarybianiu.
Więcej podcastów „Rozmowy z Bożkiem” możesz posłuchać na platformach Spotify, Anchor, Google Podcasts i Apple Podcasts. Możesz wesprzeć realizację podcastów na portalu Patronite .