50 drzew i krzewów owocowych z Omnilogy
Nieszpułka to jedno z najstarszych drzew owocowych. Uprawiono ją już 3000 lat temu! Podczas akcji edukacyjnej, która odbyła się 24 września w Sadzie Miejskim w Koninie, razem z wolontariuszkami i wolontariuszami firmy Omnilogy posadziliśmy 50 drzew i krzewów, w tym właśnie nieszpułki pospolite. Nie zapomnieliśmy o zwierzętach odwiedzających Miejski Sad. Dla ptaków i wiewiórek zmontowaliśmy budki lęgowe, a dla dzikich zapylaczy domki. Akcja wolontariatu pracowniczego Omnilogy odbyła się ramach 22 Święta Drzewa. Wydarzeniu uczestniczył zastępca prezydenta Konina, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, koordynatorka ds. Młodzieży i Projektów Kreatywnych, przedstawiciele Młodych Ambasadorów Klimatu ze Stowarzyszenia M-LAB oraz Młodzieżowej Rady Miasta Konina.
Miejski Sad w Koninie to niezwykle cenne przyrodniczo i kulturowo miejsce. Krajobraz ze starymi drzewami zanurzonymi w dzikiej przyrodzie, tworzy dla mieszkańców nie tylko unikalne miejsce odpoczynku czy zbiorów owoców ale także przestrzeń do refleksji, edukacji i działania. W czerwcu tego roku zorganizowano konsultacje społeczne dotyczące społecznego wykorzystania sadu, poprawy jego stanu i ochrony jego naturalnego charakteru.
Podczas wydarzenia Klub Gaja wspólnie z wolontariuszkami i wolontariuszami Omnilogy, przedstawicielami Miasta Konina, Młodych Ambasadorów Klimatu ze Stowarzyszenia M-LAB oraz Młodzieżowej Rady Miasta Konina posadzili w sadzie 50 drzew i krzewów owocowych – nieszpułki, jabłonie, grusze, pigwy, leszczyny, derenie i pigwowce. Razem zbudowaliśmy 8 schronień dla dzikich zwierząt – budki lęgowe dla ptaków typu A i B, budki lęgowe dla wiewiórek i domki dla owadów, które mogą służyć do obserwacji przyrody.
Paweł Adamów, zastępca prezydenta Miasta Konina, witając uczestniczki i uczestników wydarzenia, mówił – „Sad przez ostatnie lata był zapomniany i chcemy go przywrócić miastu. Starsi mieszkańcy pamiętają czasy jego świetności ale wielu mieszkańców nie zna tego miejsca. Sad Miejski jest dla nas bardzo ważny, ma ogromny potencjał. Chcemy tu w przyszłości zrobić wiele rzeczy i go wypromować. Ta akcja na pewno jest jednym z głównych punktów, od których możemy zacząć”.
Wolontariuszki i wolontariusze Omnilogy, po skończonej pracy w sadzie, dzielili się komentarzami: Marek – „Dobra inicjatywa, po pierwsze dużo się dowiedzieliśmy, po drugie forma fajnej integracji i świeże powietrze. Każdy z nas czuje, że zrobiliśmy cos pożytecznego i poznaliśmy fajnych ludzi”; Jagoda –„Dla mnie jest super! Cieszę się, że nasza firma angażuje się w proekologiczne inicjatywy, bo one osobiście są mi bardzo bliskie”; Agnieszka – „Cieszę, że wyszliśmy wszyscy na zewnątrz, w przyrodę i zrealizowaliśmy wspólny projekt, który nie jest projektem IT ”; Michał –„ Było wesoło, przyjemnie na świeżym powietrzu, spędziliśmy razem czas i zrobiliśmy coś pożytecznego”; Sławek – „Zespół fantastycznie się zintegrował. Widzę, że potrzeba nam aktywności na zewnątrz. Dobrze, jak to jest ukierunkowane na rzeczy prospołeczne i przyrodę. Warsztaty o zapylaczach – TOP! Polecam każdemu i z czystym sercem składam rekomendację”.
Jacek Kujawa, Prezes Omnilogy Sp. z o.o. , podsumowując akcję, powiedział – „Spędziliśmy dzisiaj świetne przedpołudnie razem z Klubem Gaja. Wspólnie z zespołem z Urzędu Miasta Konin zadbaliśmy o to, żeby sad – wspaniałe miejsce z uroczym drzewostanem, stał się jeszcze piękniejszy. Zasadziliśmy tu ciekawe rośliny – nieszpułki, jabłonie, grusze, pigwy, pigwowce, derenie, leszczyny i zrobiliśmy domki dla ptaków, wiewiórek i owadów. Mam nadzieję, że posadzone drzewa i krzewy będą pięknie kwitły i owocowały. Przejeżdżając przez Konin z pewnością odwiedzimy to miejsce, by popatrzeć jak rosną”.
„Sad Miejski w Koninie gościł i władze miasta, aktywistów, urzędników i Klub Gaja. Wszystko to dzięki wsparciu firmy Omnilogy i wspaniałej współpracy z przedstawicielami Urzędu Miasta. To dzięki Wam mogliśmy wspólnie zadbać o to wspaniałe historycznie i przyrodniczo miejsce. Akcja wolontariatu pracowniczego Omnilogy odbyła się ramach 22 edycji Święta Drzewa. A ja, ze swej strony, dziękuję uczestniczkom i uczestnikom, bo bez Waszego zaangażowania nie byłoby możliwości wykonania tej konkretnej pracy” – dodał Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja..
ZOBACZ FOTO RELACJĘ NA FACEBOOKU >>>
MEDIA O AKCJI
Tajemniczy ogród w środku miasta. Klub Gaja w konińskim sadzie (lm.pl)
Klub Gaja i Omnilogy odkrywają Miejski Sad w Koninie – Artykuł – ngo.pl
Święto Drzewa w Koninie. Posadzili rośliny, zadbali o zwierzęta – Radio Poznań (radiopoznan.fm)