21. Święto Drzewa – przyjaciele drzew z całego kraju!
W tym roku wyjątkowo inauguracja 21 edycji Święta Drzewa Klubu Gaja odbyła się 12 października w Warszawie. W Służewskim Domu Kultury Klub Gaja, przedstawiciele Miasta st. Warszawy, Służewskiego Domu Kultury, Ambasadorki, Partnerzy i Laureaci konkursów posadzili trzy duże jarzęby pospolite. Wręczono certyfikaty i nagrody Czarodziejskiego Drzewa, Drzewa Roku i Europejskiego Drzewa Roku. Podczas gali wyróżniono m.in. przedszkola i szkoły, które nieprzerwanie od 20 lat uczestniczyły w Święcie Drzewa zainicjowanym przez Klub Gaja 10 października 2003 roku. O tego czasu obchody Święta Drzewa – 10 października, na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w całym kraju.
Ogólnopolską inaugurację 21. Święta Drzewa rozpoczęliśmy konferencją prasową przed Służewskim Domem Kultury. W wyśmienitej atmosferze, pełnej uważności na zwierzęta, zastąpiliśmy głośne oklaski – cichym machaniem dłońmi, z dedykacją dla Fumy Mai Ostaszewskiej. Udział w konferencji wzięli: Ambasadorki Święta Drzewa – Maja Ostaszewska z Fumą i Dagmara Bąk z córka Gają; Magdalena Młochowska – dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy, Urząd m.st. Warszawy; Olga Nowak – specjalista ds. trade marketingu, Davines. Sustainable Beauty Sp. z o. o.; Anna Wierzbicka – dyrektorka Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Łodzi – reprezentantka Dębu Fabrykant w Łodzi, zwycięzcy Europejskiego Konkursu Drzewo Roku 2023; dr hab. Zygmunt Kącki prof. UW – dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego – reprezentant Buka „Serce Ogrodu” w Arboretum Wojsławice, zwycięzcy konkursu Drzewo Roku 2023 w Polsce oraz Wiesława Ziembińska – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Koziegłowach – nagrodzona statuetką 20-lat Święta Drzewa.
„To wielka przyjemność i zaszczyt spotkać się z przyjaciółmi drzew z całego kraju. Tak właśnie wyglądają inauguracje kolejnych edycji programu Święto Drzewa w Warszawie. Zaproszeni goście mogą poznać się na wzajem i wysłuchać fantastycznych opowieści o pracy, którą wykonują dla dobra swoich lokalnych społeczności. W taki sposób budujemy kapitał społeczny wokół przyrody. Dziękujemy i nagradzamy. Wspieramy się nawzajem odnajdując w działaniach innych osób i instytucji inspiracje do dalszej, niełatwej przecież pracy. Ale też razem sadzimy i świętujemy, a to buduje w nas entuzjazm bez którego czasem bardzo trudno dalej pracować. Po prostu uczymy się współpracy i wzajemnego szacunku. Ogromnie wszystkim dziękuję” – powiedział Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.
Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy, Urzędu m.st. Warszawy, mówiła – „Cieszę się, że po raz kolejny spotykamy się na Święcie Drzewa i sadzeniu drzew. Dla mnie ważne są wszystkie działania, które sprawiają, że szeroka grupa osób myśli o drzewach, ale też o współzależnościach w przyrodzie i zielonej infrastrukturze. Fantastycznie, że są z nami dzieciaki! Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć się jak ważna jest przyroda dla miasta. W Warszawie posadziliśmy ponad 600 tysięcy drzew i naprawdę coraz trudniej nam znaleźć nowe miejsca do kolejnych nasadzeń, powoli przechodzimy w kierunku sadzenia krzewów”.
„Przepraszam za Fumę, nie wiedziałam, że będzie tak emocjonalnie reagować na głośne oklaski, ale myślę, że dzięki niej i tej ciszy Święto Drzewa jest bardziej podniosłe i duchowe! Gratuluję i dziękuję Wam wszystkim za aktywności, wrażliwości i mądrość. Przekierowanie uwagi na przyrodę i drzewa, w dobie kryzysu klimatycznego, to najlepsze co możemy zrobić. Przyroda łączy i daje ukojenie, kontynuujmy tę drogę. Spotkaliśmy się z Klubem Gaja paręnaście lat temu, przy kampanii Jeszcze żywy Karp i tak to trwa. Sadzimy i chronimy drzewa ale walczymy też o ochronę zwierząt. Chciałam powiedzieć coś ważnego, od siebie i Magdy Popławskiej, która nie mogła dzisiaj przyjść. Pamiętajmy, zbliżają się wybory, możemy zabrać swój głos w sprawie przyrody, drzew, czystej wody i praw zwierząt” – mówiła Maja Ostaszewska, aktorka i Ambasadorka Klubu Gaja.
Dagmara Bąk, aktorka i Ambasadorka Klubu Gaja, trzymając w objęciach córkę Gaję, która bawiła się kasztanami, dodała – „Sadzenie drzew jest bardzo ważne, ale chciałabym żeby nie dochodziło do takich absurdów, że ktoś wycina stare drzewo by posadzić nowe. Sadzenie drzew jest modne, bo to jest wspaniałe ale pamiętajmy i dbajmy o stare drzewa! One dają nam życie, dają nam kasztany i dają nam mądrość swoich lat”.
„W imieniu Davines Polska chciałam podziękować za 8 edycję kampanii Dnia Zrównoważonego Piękna, która miała finał w ubiegłym tygodniu. Jesteśmy po akcji sadzenia drzew z Klubem Gaja i społecznością fryzjerów z całej Polski. Posadziliśmy 16 tysięcy młodych drzew. Wspólnie przez 8 lat posadziliśmy już 31 tysięcy drzew. Ta inicjatywa zostanie z nami na stałe. Co roku setki fryzjerów z całej Polski dołączają do akcji angażując swoich klientów” – mówiła Olga Nowak, specjalista ds. trade marketingu, Davines. Sustainable Beauty Sp. z o. o. – partner strategiczny Święta Drzewa.
Anna Wierzbicka, dyrektorka Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Łodzi, reprezentantka Dęba Fabrykanta w Łodzi, podkreślała – „Gdyby nie Przemek Bartos i Klub Gaja, nie było by nas tutaj. Dzięki nim łódzki Dąb Fabrykant wygrał tytuł Drzewa Roku 2022 w Polsce, a potem zwyciężył na kontynencie, zdobywając tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2023. Stare chińskie przysłowie mówi, że jak myślisz na rok do przodu to sadź ryż, na 10 lat do przodu to sadź drzewa, jeśli na 100 lat to ucz ludzi! Święto Drzewa jest taką inicjatywą, sadzimy i uczymy! Ważne jest, że dzięki takim działaniom propagowana jest idea zazieleniania i zalesiania, która zakorzenia się w naszych sercach ”.
„Dziękuję Klubowi Gaja i Miastu Łódź za wsparcie. Ta nagroda jest unikatowa. Pokazuje, że przyroda nie zna granic. Jako mieszkaniec Sosnowca mogłem zgłosić drzewo z Łodzi i promować je nie tylko w kraju ale także w całej Europie. Dąb Fabrykant jest drzewem niezwykłym. Cieszę się, że byłem częścią tej nagrody i konkursu” – dodał Przemysław Bartos, który zgłosił drzewo do konkursu Drzewo Roku.
Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, mówił – „Drzewa to najwięksi sprzymierzeńcy człowieka, są niezwykle ważne dla ekosystemu i naszego życia. Chrońmy i szanujmy drzewa, w szczególności te wiekowe. Cieszę się, że nasz buk o czerwonych liściach „Serce Ogrodu” z Arboretum Wojsławice wygrał konkurs Drzewa Roku 2023 i będzie reprezentował nasz kraj w konkursie o tytuł Europejskie Drzewo Roku”.
Wiesława Ziembińska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Koziegłowach, podsumowała – „Sadzę drzewa prawie 40 lat, a z Klubem Gaja od 20 lat! Uwielbiam ich za pomysły, oprawę plastyczna i artystyczną. Święto Drzewa w naszej szkole to wielka uroczystość, nie tylko sadzimy ale też chronimy drzewa. Wyjeżdżamy na szereg różnych wycieczek, poznajemy i uczymy się. Będziemy robić to dalej, dopóki mamy siły”.
Kolejnym punktem programu było wspólne posadzenie 3 jarzębów pospolitych na trenie parkingu Służewskiego Domu Kultury. Następnie Ewa Podolska z Radia TOK FM i Jacek Bożek z Klub Gaja zaprosili uczestników na uroczystość rozdania nagród i certyfikatów Ambasadorkom Święta Drzewa, Partnerom, Laureatom Czarodziejskiego Drzewa, Drzewa Roku i Europejskiego Drzewa Roku. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom!
- Święto Drzewa
Honorowe Patronaty – Prezydent m.st. Warszawy, Prezydent Miasta Katowice, Prezydent Miasta Sosnowiec, Prezydent Miasta Bielsko-Biała
Partnerzy strategiczni – Davines , UPS Polska, International Tree Foundation
Partnerzy – Environmental Partnership Association, Tree of the Year, Fundacja Drzewo i Jutro, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Współpraca – Partnerstwo dla Klimatu, Służewski Dom Kultury, LeasePlan Fleet Management Polska, Signify Poland, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, ALDI, Clouds On Mars, Black Point, TÜV SÜD Polska