PASIEKA EDUKACYJNA
W Tajemniczym Ogrodzie w Bielsku-Białej Klub Gaja odtworzył małą pasiekę, która kiedyś tutaj istniała i przeznaczył ją do celów edukacyjnych. Zachęcamy do poznawania biologii i zwyczajów pszczoły miodnej i innych gatunków pszczół, i owadów zapylających. Większość z nich jest mało znana, a to od nich zależy stan środowiska naturalnego i produkcja żywności.
Nasze pszczoły zamieszkały w ulach zaprojektowanych w XIX wieku, które są uważane za najbardziej zbliżone do naturalnych pszczelich siedlisk. Żyją własnym rytmem, a my prowadzimy pasiekę w duchu pszczelarstwa naturalnego, które w zrównoważony sposób pozwala człowiekowi pracować z pszczołami. Podczas warsztatów mówimy o tym, że pszczoły to nie tylko miód ale przede wszystkim różnorodność biologiczna.
Aby zatrzymać spadek liczebności zapylaczy, potrzebne są działania w różnych obszarach. Jednym z nich jest edukacja dotycząca roli i różnorodności zapylaczy, propagowanie dobrych praktyk pszczelarskich i ogrodniczych.
NASZE DZIAŁANIA
WARSZTATY PSZCZELARSKIE
WARSZTATY OGRODNICZE
Warsztatom pszczelarskim często towarzyszą warsztaty ogrodnicze, by zwrócić uwagę na konieczność zapewniania owadom zapylającym bazy pokarmowej poprzez sadzenie miododajnych drzew, krzewów, bylin i kwiatów jednorocznych. Uczestnicy samodzielnie robią małe kwietniki z recyklingu i obsiewają lub obsadzają je roślinami przyjaznymi dla zapylaczy.
ODNALEZIONY STARY UL W TAJEMNICZYM OGRODZIE
Jest to ul znany na świecie jako ul Lewickiego, a w Polsce – ul warszawski. Gniazdo pszczele w takim ulu jest podobne do gniazd, które pszczoły tworzą w naturalnym środowisku, w barciach pszczelich.
Pasieka edukacyjna została założona we współpracy Klubu Gaja z ALDI, Miastem Bielsko-Biała
i Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej.