W kwietniu ruszył cykl kolejnych spotkań opiekunów Tajemniczego Ogrodu i ogrodu Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu”. W pracach porządkowych, montażu na drzewach budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy, plewieniu rabat i zajęciach z edukatorami Klubu Gaja wzięła udział młodzież z bielskich szkół z Zespołu Szkół Medycznych i Ogólnokształcących oraz Szkoły Podstawowej nr 27.
Pierwsze spotkanie społecznych opiekunów ogrodów odbyło się 1 kwietnia w Tajemniczym Ogrodzie w iście zimowej aurze. Tak się złożyło, że w tym dniu, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ptaków. Razem z młodzieżą z Zespołu Szkół Medycznych i Ogólnokształcących zamontowaliśmy w ogrodzie budki lęgowe dla ptaków typu A i B oraz budki dla nietoperzy. Społeczni opiekunowie ogrodu wysłuchali opowieści i ciekawostek o ptakach oraz zapoznali się z potrzebami i zwyczajami nietoperzy. Na zakończenie opiekunowie wykonali dla siebie pamiątkowe koszulki, używając szablonu i farb do tkanin
Jakub, podsumowując warsztaty powiedział – „Uczestniczyłem w wieszaniu budek dla nietoperzy. To doświadczenie było dla mnie edukacyjne i przyda mi się w klasie biologiczno-chemicznej”. Dominika Wójcicka, nauczycielka, dodała – „Warsztaty są bardzo ciekawe i praktyczne i myślę, że zdobytą wiedzę można wykorzystać na co dzień”.
ZOBACZ FOTO RELACJĘ Z TAJEMNICZEGO OGRODU >>>
Kolejne warsztaty odbyły się 29 kwietnia w ogrodzie Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA. Tym razem opiekunami ogrodu została młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej. Uczennice i uczniowie pomagali w pracach ogrodniczych – plewili i ściółkować rośliny, które jesienią zasadzili uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielsku-Białej. Rozmawialiśmy o ptakach odwiedzających ogród i tych które możemy spotkać na terenie miasta oraz poznawaliśmy gatunki niezwykłych drzew rosnących wokół zabytkowej Willi Sixta. Wspólnie obserwowaliśmy budki dla ptaków, które zaprojektowali i wykonali uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół Plastycznych. Jedną z nich – budkę w formie zegara zasiedliły sikory bogatki! Na zakończenie wszyscy uczestnicy wykonali dla siebie koszulki.
Darek Czernek, prowadzący warsztaty ornitologiczne komentował – „W budce w kształcie zegara sikory bogatki założyły gniazdo. Będziemy obserwować, czy lęgi zakończą się sukcesem. Cieszymy się, że ptaki zasiedlają budki, które wykonała młodzież i które zawiesiliśmy w ogrodzie rok wcześniej”.
Uczniowie podsumowując warsztaty mówili: Oskar – „Prace w ogrodzie były przyjemne. Mieszkam w bloku i na co dzień nie mam takich doświadczeń, ale podobało mi się!”; Dawid – „Było przyjemnie i łatwo, bo mam ogród i pomagam często na działce”; Maciek – „Było fajnie, dobrze, że można podziałać i pomóc naturze” .
ZOBACZ FOTO RELACJĘ Z OGRODU WILLI SIXTA >>
Tajemniczy Ogród powstaje w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu” i realizowany jest we współpracy z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.
Projekt „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.