Dzień Praw Zwierząt

22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia ustawy o ochronie zwierząt.

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja dla podkreślenia wagi, przyjętej przez polski parlament, Ustawy o ochronie zwierząt (1997r.). Petycję Klubu Gaja za wprowadzeniem ustawy podpisało 600 tysięcy osób. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce. Od wielu lat Dzień Praw Zwierząt jest doskonałą okazją do podejmowania lokalnych działań przez wolontariuszy.

Już pierwszy artykuł ustawy wyjaśnia, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Zobowiązuje także organy administracji publicznej do podejmowania działań na rzecz ochrony zwierząt i współdziałanie w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami.

Pobierz plakat >>>

Dzień Praw Zwierząt 2016 >>>>>  
Dzień Praw Zwierząt 2015 >>>>>  
Dzień Praw Zwierząt 2014 >>>>>  
Dzień Praw Zwierząt 2013 >>>>>  

 

Zobacz archiwum obchodów Dnia Praw Zwierząt >>>

     

 

****************************************************************************************

 

Dzień Praw Zwierząt 2016 - "Zatrzymać ciężarówki"

Dzień Praw Zwierząt 2015 - Biblioteka Śląska

Dzień Praw Zwierząt 2014 - Katowice Biblioteka Śląska - "Zmień klimat przy stole"

Dzień Praw Zwierząt 2013 - Katowice - wybory konsumencke wobec praw zwierząt to temat dominujący podczas wydarzenia w Bibliotece Śląskiej

Dzień Praw Zwierząt 2012 - cztery miasta, cztery happeningi czyli Ekolokalny Wolontariat w akcji

Dzień Praw Zwierząt 2011 - Katowice - happeningi pryzgotowane przez młodzież poprzedzały wręczenie Nagród Współodczówania w Bibliotece Śląskiej