Lipiec 20

Dzień Ryby 2021 w Helu – zapraszamy!

W najbliższą sobotę 24 lipca 2021 r. w godz. od 11.00 do 21.00 odbędzie się 17. Dzień Ryby w Helu. Stacja Morska im. Prof. Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Klub Gaja oraz partnerzy zapraszają wszystkich chętnych na wydarzenie i stoiska edukacyjne na terenie Parku Wydmowego przy małej plaży i na placu przed fokarium. W tym roku wspólnie odkrywać będziemy „srebro Bałtyku” czyli śledzia. Dziś połowy tego gatunku są limitowane, a mimo to stan stad śledzia w Morzu Bałtyckim, z wyjątkiem Zatoki Ryskiej, jest zagrożony. więcej »

Lipiec 19

BIG JUMP 2021 – dziękujemy!

Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska i Siostry Rzeki dziękują wszystkim, którzy przyłączyli się do europejskiej akcji BIG JUMP 2021! W niedzielę 11 lipca, po raz kolejny, Polki i Polacy weszli do potoków, rzek, jezior, Bałtyku. Symboliczne wejście do wody - wykonane jednocześnie przez wielu ludzi – zwracało uwagę na zagrożenia dotyczące betonowania i kanalizowania polskich rzek jakim są budowy setek zbiorników i regulacji setek kilometrów rzek i potoków. więcej »

Lipiec 04

BIG JUMP – w całej Europie wchodzimy do wody!

W tym roku BIG JUMP odbędzie się 11 lipca (niedziela) o godzinie 15.00. Każdy, może dołączyć do europejskiej akcji BIG JUMP i wejść do wody w najbliższej okolicy, a przynajmniej zanurzyć w niej dłonie czy stopy! Pokażmy, że obywatelkom i obywatelom zależy na ochronie polskich rzek i innych akwenów. Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska i kolektyw Siostry Rzeki zapraszają każdego, komu zależy na rzekach, jeziorach, mokradłach i Bałtyku do włączenia się w akcję BIG JUMP. Jak co roku, punktualnie o 15.00 Klub Gaja i partnerzy wejdą do Wisły w Warszawie na wysokości Płyty Desantu! więcej »

Lipiec 02

Tajemniczy Ogród – otwarte warsztaty projektowe

W dniach 22-23 czerwca 2021r. odbyły się otwarte, społeczne warsztaty wypracowania koncepcji i projektu Tajemniczego Ogrodu, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej. Warsztaty, w których wzięli udział mieszkańcy, zaproszeni goście i współgospodarze procesu, pozwoliły na zebranie pomysłów i przedstawienie różnych punktów widzenia zagospodarowania części niegrzebalnej cmentarza żydowskiego. Wyniki prac zostaną przedstawione i przedyskutowane w ramach kolejnego warsztatu we wrześniu br. Tajemniczy Ogród powstaje w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu” i realizowany jest we współpracy z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej i Galerią Bielską BWA. więcej »

Lipiec 01

Dąb Dunin zdobył tytuł Drzewa Roku 2021

W tym roku w konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja królują dęby. Zwyciężył Dąb Dunin zwany też Strażnikiem Puszczy, zdobywając 7380 głosów internautów! Ten 400-letni pomnik przyrody to jeden z najbardziej znanych Olbrzymów w Puszczy Białowieskiej – symbol siły i potęgi. Rosnący w Przybudkach w woj. podlaskim dąb od lat zachwyca swoim pięknem i jest inspiracją dla wielu artystów i społeczników. Turyści z Polski i z zagranicy przyjeżdżają tutaj, aby go zobaczyć i zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie. W lutym 2022 roku Dąb Dunin będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku! Na podium tegorocznego konkursu znalazły się także kolejne dwa dęby – Dąb z Lublina i Dąb Obrońca ze Śladowa z woj. mazowieckiego. więcej »