DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT
Co roku 22 maja obchodzimy w Polsce Dzień Praw Zwierząt, który został ustanowiony przez Klub Gaja dla podkreślenia wagi, przyjętej przez polski parlament, Ustawy o ochronie zwierząt (1997r.). Petycję Klubu Gaja za wprowadzeniem ustawy podpisało 600 tysięcy osób. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce.
Już pierwszy artykuł ustawy wyjaśnia, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Zobowiązuje także organy administracji publicznej do podejmowania działań na rzecz ochrony zwierząt i współdziałanie w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami.
Dzień Praw Zwierząt jest doskonałą okazją do podejmowania lokalnych działań na rzecz ochrony zwierząt przez aktywistów, wolontariuszy i organizacje społeczne. Działaj dla zwierząt i zorganizuj lokalnie Dzień Praw Zwierząt.
ZORGANIZUJ DZIEŃ PRAW
ZWIERZĄT
- Zaplanuj działania i wybierz temat np. o wymieraniu gatunków i utracie różnorodności biologicznej. Zaproś innych, organizujcie wydarzenie uliczne, spotkanie w szkole czy domu kultury.
- Działaj. O ochronie zwierząt możecie informować poprzez happening, pokaz filmu, wystawę, debatę.
Bądź kreatywny! - Pomagaj zwierzętom. Zorganizuj spotkanie z ornitologiem czy biologiem, zbudujcie schronienia dla zwierząt.
- Rób zdjęcia, filmy. Promuj działania w swoich social mediach z #dzieńprawzwierząt. Pokaż, że los zwierząt nie jest Ci obojętny!
NASZE DZIAŁANIA
DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT W BIBLIOTECE ŚLĄSKIEJ
DZIEŃ PARW ZWIERZĄT W PRZEDSZKOLACH I SZKOŁACH
W naszym projekcie „Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat” wzięło udział ponad 30 tysięcy osób, w szczególności dzieci i młodzież. W całym kraju przedszkola i szkoły organizowały Dzień Praw Zwierząt pod hasłem „Zmień klimat przy stole”. Źródłem wiedzy był wydany przez nas w jęz. polskim raport „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne, a dobrostan zwierząt hodowlanych”
Pobierz PDF >>