AKADEMIA EKODZIEŁO 2016

 

Zakończyła się druga edycja festiwalu Akademia Ekodzieło realizowanego przez Klub Gaja i partnerów - instytucje kulturalne z Gminy Wilkowice, Bielska-Białej, Cieszyna i Żywca. Artyści, edukatorzy, działacze społeczni i obywatele uczyli się współpracy i działania dla dobra Ziemi, korzystając z różnych dziedzin sztuki i nowoczesnych form edukacji ekologicznej. Ponad 400 osób uczestniczyło w działaniach warsztatowo-artystycznych niosących przekaz ekologiczny. Było dużo emocji ale i konkretnej pracy. Wszystko po to by wzbudzić refleksję  i angażować ludzi w działania dla przyrody i zwierząt.

Gdzie się nie obejrzymy wszędzie możemy dostrzec słowo ekologia, które odmieniamy na niezliczone pojęcia, znaczenia a nawet sposoby życia czy filozofię. Nie ma już możliwości ucieczki przed płynnością i wieloznacznością ekologii. Stało się to, o czym działacze na rzecz środowiska naturalnego tylko mogli do niedawna pomarzyć. Ekologia i jej wieloznaczność są częścią kultury 21 wieku, a edukacja ekologiczna zmierza w kierunku poruszania emocji.

Wspomina o tym Papież Franciszek w Encyklice Laudato Si w rozdziale „Wychowanie do przymierza między ludzkością a środowiskiem” gdzie min. pisze te słowa: „Jednak edukacja ta, wezwana do pobudzenia obywatelskiego zaangażowania ekologicznego, czasami ogranicza się do informowania i nie udaje się jej kształtować nawyków. Prawa i przepisy nie wystarczą na dłuższą metę, aby ograniczyć złe zachowanie, nawet jeśli istnieje skuteczna kontrola. Jeśli norma prawa ma wywołać znaczące i trwałe skutki, trzeba, aby większość członków społeczeństwa ją zaakceptowała, wychodząc z właściwych motywacji, i podjęła osobistą przemianę”.

To o czym wspomina Franciszek, osobista przemiana, staje się kluczem do zmierzenia się z kryzysem ekologicznym i społecznym jakiego jesteśmy świadkami. Wydaje się to jednak na tyle trudne, że poszukiwanie metod, które mogły by w tym zadaniu pomóc, napotyka na przeszkody kulturowe, polityczne a nawet religijne. Stoimy, bez wątpienia, w punkcie zwrotnym naszej cywilizacji dobrobytu dla wybranych, który został określony jako „koniec świata, który znaliśmy”. Czy jesteśmy w stanie sprostać tym wyzwaniom na poziomie lokalnym i globalnym? Co może nas do tego przygotować i jakich metod w tej pracy powinniśmy używać?

Takie pytania stawialiśmy sobie przygotowując festiwal Akademia Ekodzieło i tworząc program, którego celem była edukacja i emocjonalne poruszenie, umożliwiające skontaktowanie się z nietrwałością i kruchością naszego świata i potrzebą podjęcia natychmiastowych działań w jego ochronie. Joanna Macy, jedna z twórczyń Zgromadzenia Wszystkich Istot, którego elementy wykorzystaliśmy podczas warsztatów „Mówią inni”, tak opowiada o tym, że warto i należy działać: „To niezwykle zdrowe znaleźć w sobie strach o przyszłość ludzkości. Stajemy się wtedy mocniejsi w zobowiązaniach wspólnej pracy na rzecz naszego przetrwania”. Kiedy artystka Izabela Ołdak i ekolog, działacz społeczny Jacek Bożek wspólnie z młodymi ludźmi wykonali maski zwierząt i zjawisk, których głosem chcieli przemówić i przemaszerowali przez centrum Bielska-Białej, świat wokół stał się chociaż na moment jednością oraz współzależnością. Reakcje i ciekawość przechodniów wskazywały na to, iż interesuje ich przyroda i zwierzęta.

Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA podkreśla: Łączenie formy z treścią w dzieło pełne harmonii jest istotą dobrej sztuki. Czasem jedna z tych cech przeważa i wtedy mamy odczucie niedosytu. Sformułowanie pozytywnego przekazu dotyczącego działań na rzecz przyrody jest jedną z ważniejszych treści jakie pojawiają się w twórczości wielu współczesnych artystów. Podczas tegorocznej edycji festiwalu Ekodzieło mieliśmy okazję zobaczyć, ale też popracować warsztatowo z dwojgiem artystów, przy powstaniu ciekawych prac: masek przedstawiających zwierzęta (razem z Izabelą Ołdak) i domków dla pszczół, które zaprojektował i wykonał przy udziale młodzieży Jarosław Koziara. Artyści wykonali piękne obiekty, a ekolodzy uzupełnili ten artystyczny przekaz dodatkowymi treściami, dzięki którym wybrzmiały one w pełni. I tak trzy totemy stojące przed fasadą zachodnią Galerii Bielskiej BWA poza tym, że są ciekawymi rzeźbami, służą dzikim pszczołom zapylającym i chronią te wymierające, bardzo pożyteczne gatunki owadów.

Jesteśmy bardzo ciekawi czy w następnym roku te niezwykłe dzieła – trzy domy - zostaną zasiedlone. W tej pracy pomagali nam uczniowie i wychowawcy z Liceum Sztuk Plastycznych oraz dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej nr 1 z Bielska-Białej. Zwieńczeniem wspólnej pracy był wernisaż wystawy projektów „Land artowych” Jarosława Koziary.

Podsumowując festiwal, Jacek Bożek powiedział: Uczestnictwo jest kluczowym pojęciem do którego będę wracać w kontekście sztuki niosącej przekaz ekologiczny, skupiając się na emocjach i umiejętnościach, które mogą być wykorzystane do pracy na rzecz Ziemi. Przygotowując wydarzenia o charakterze artystycznym i edukacyjnym pamiętać powinniśmy, że jesteśmy zanurzeni w procesy społeczne, polityczne i kulturowe, na które możemy i powinniśmy mieć wpływ. Wielki reformator teatru Jerzy Grotowski już w latach siedemdziesiątych tak mówił o tym w tekście „Działanie jest doskonałe”: W dzisiejszym kontekście cywilizacyjnym trudno jest zrozumieć, że ważne może być doświadczenie procesu, a nie – jego produktu, rezultatu, że ważne może być dzieło-proces, a nie dzieło-produkt. Nigdy dość słów, aby to podkreślić.

Kiedy w ten właśnie sposób myślimy i działamy, znaczenia nabierają wydarzenia, happeningi czy instalacje gdzie uczestnictwo widza-obserwatora w przebiegu zdarzenia jest wręcz koniecznością. Nie mówimy o tym, że każdy powinien stać się ekologicznym aktywistą, ale zachęcamy do uważności, by człowiek dostrzegał wokół siebie świat natury i jego potrzeby. W trakcie festiwalu Akademia Ekodzieło większość naszych propozycji artystycznych wiązała się z współuczestnictwem. Projekcje filmów dokumentalnych „Był sobie las” (reż. Luc Jacquet), „Skoczkowie” (reż. Gracia Torres), „Był sobie drzewo” (reż. Marleen van der Werf) oraz „Projekt Nim” (reż. James Marsh) w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej kończyły się nie tylko dyskusją ale warsztatami twórczymi dla dzieci z gminy Wilkowice czy studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Warsztaty artystyczne z wykorzystaniem materiałów z recyklingu odbyły się również w Domu Kultury Stare Bielsko oraz w Miejskim Centrum Kultury – Klub „Papiernik” w Żywcu.
 

W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego obejrzeliśmy niezwykły i poruszający film dokumentalny "Projekt Nim". Po pokazie odbyło się spotkanie dyskusyjne, które poprowadził Maciej Przestalski - redaktor Radia RAM i Radia Wrocław Kultura. W spotkaniu wzięli udział Bartłomiej Topa, aktor, ambasador Klubu Gaja i obrońca praw zwierząt oraz Karolina Gil - "prawniczka zwierząt" - współzałożycielka pierwszego w Polsce Koła Naukowego Praw Zwierząt, działającego na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Cieszę się, że GOK “Promyk” był partnerem festiwalu, który uwrażliwia, uczy, uzmysławia i pokazuje wartości ważne dla każdego z nas w codziennym życiu. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę - podsumowała Agnieszka Sech, dyrektorka GOK “Promyk” w Bystrej.

Przebojem festiwalu i DKF-u stał się kompot z rdestowca ostrokończystego. Podczas spotkania Jacek Bożek prezes Klub Gaja w podziękowaniu za współpracę przy organizacji Akademii Ekodzieło wręczał kompot z rdestowca ostrokończystego, rośliny inwazyjnej, która w Gminie Wilkowice jest zwalczana. Miłośnicy otrzymali przepis na kompot i obiecali, że walczyć będą z redestowcem  … „kulinarnie”, a Wójt Gminy Wilkowice Mieczysław Rączka obiecał podjęcie działań usunięcia tego inwazyjnego gatunku z obszaru gminy” -  dodaje koordynatorka festiwalu Beata Tarnawa z Klubu Gaja.
 

Współudział był dominującym zjawiskiem w czasie trwania festiwalu. Na dziedzińcu Zamku Cieszyn w trakcie sypania i układania przez Beatę Tarnawę instalacji „Mandala Ogród” niektórzy z początkowych obserwatorów stali się twórcami do tego stopnia, że podejmowali odpowiedzialność za całe fragmenty dzieła. Wykorzystana do ułożenia jednego z kręgów mandali rzodkiew posłużyła później w przyrządzaniu wspólnego posiłku po zajęciach prowadzonych przez etnobotanika Karola Szurdaka. Warsztat ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem, co jest dla nas, organizatorów ważną informacją na przyszłe edycje.

Warsztaty kulinarne dotyczące dzikiej kuchni były dla Zamku Cieszyn nowym doświadczeniem. Mieszczącym się jednak jak najbardziej w nurcie propagowanej przez nas dbałości o otoczenie i zrównoważony rozwój. To nowe doświadczenie dało nam i zaproszonym przez nas uczestnikom wiele radości. Spotkanie z pasjonatami z Klubu Gaja i prowadzącym warsztaty było inspirujące. Dobrze było wspólnie tworzyć mandalę, porozmawiać, poznać niezwykle właściwości zwykłych przydrożnych i porastających Wzgórze Zamkowe roślin i chwastów, a potem- co najlepsze- wspólnie przygotować niecodzienny posiłek. I zjeść go przy wspólnym stole, bardzo rodzinnie. Wiem, ze niektórzy uczestnicy kontynuują kulinarne eksperymenty z przytulia i podagrycznikiem we własnych kuchniach. I o to chodziło - podsumowała Lubomira Trojan, etnolożka i antropolożka kultury z Zamku Cieszyn.

Akademia Ekodzieło 2016 została dofinansowana ze środków Gminy Wilkowice i Miasta Bielska-Białej.

Zobacz relację foto:

Warsztat „Mówią inni” >>>>>
"Mandala Ogród" >>>>>
Warsztat "Eksperyment kulinarny" >>>>>
Happening w Bystrej >>>>>
Warsztaty w GOK "Promyk" w Bystrej >>>>>
"Projekt Nim" >>>>>

Warsztat "Dom dla pszczół" i wystawa "Land art" >>>>>
Akademia Ekodzieło dla Najmłodszych >>>>>

 

Akademia Ekodzieło w mediach:

Wyborcza.pl >>>>>
Wyborcza.pl >>>>>
Bielsko-Biała NaszeMiasto.pl >>>>>
GaleriaBielska.pl >>>>>   
Wyborcza.pl >>>>>
ZamekCieszyn.pl >>>>> 
VisitBielsko.pl >>>>>
Pełna Kultura >>>>>
 
Gazeta Wyborcza Katowice >>>>>

 

PRZECZYTAJ WYWIAD Z JACKIEM BOŻKIEM TWÓRCĄ AKADEMII EKODZIEŁO  >>>>>

 

 

Zobacz film z happeningu „Mówią inni” >>>>>

 

***

 

W dniach 5 -17 maja Klub Gaja zaprasza na drugą edycję festiwalu Ekodzieło. Tegoroczna odsłona działań integrujących sztukę i ekologię realizowana będzie w ramach Akademii Ekodzieło. Warsztaty, działania parateatralne, instalacje, happeningi, eksperymenty i pokazy filmów dokumentalnych odbędą się w instytucjach kultury w Bielsku-Białej, Cieszynie, Bystrej i Żywcu. Zapraszamy!

Do współpracy Klub Gaja zaprosił Galerię Bielską BWA, Zamek Cieszyn, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej, Dom Kultury Stare Bielsko i Miejskie Centrum Kultury „Papiernik” w Żywcu oraz artystów, którzy w swej twórczości odnoszą się do natury. Izabela Ołdak, absolwentka Dutch Art Institute ArtEZ w Enschede w Holandii i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, współprowadzić będzie warsztaty z Jackiem Bożkiem z Klubu Gaja. Warsztaty  inspirowane działaniami Jerzego Grotowskiego oraz pracą autorów głębokiej ekologii Joanny Macy i Johna Seeda związane będą z poszukiwaniem form ekspresji w naturze i wykonaniem symbolicznej maski. W finale – wspólna akcja uczestników w przestrzeni miejskiej. Artysta Jarosław Koziara, absolwentem Wydziału Grafiki warszawskiej ASP - w młodości twórca ukończył Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli - zbuduje podczas warsztatów instalację „Dom dla pszczół” w ogrodzie przy Willi Sixta.

Artyści, których zaprosiła Galeria Bielska BWA do projektu Ekodzieło – Izabela Ołdak i Jarosław Koziara – w swej twórczości odnoszą się do natury i życia na Ziemi, dostrzegając nie tylko zewnętrzne piękno przyrody, ale też ukryte głębiej sfery duchowości. Wykorzystują symbolikę stosowaną w różnych szerokościach geograficznych, ale interpretują wszelkie wpływy kulturowe według własnej wrażliwości, kreują swoje światy. Rozmach realizacji Jarosława Koziary każe nazywać je land artem – artysta pracuje z powierzchnią ziemi, roślinami w ich całorocznych cyklach życiowych, z naturalnymi materiałami. Jak Indianie z pustyni Nazca tworzy ogromne rysunki na ziemi, widoczne tylko z samolotu. Izabela Ołdak przeprowadza rytuały, strojąc własne ciało i przygotowując je do kontaktu z ziemią i jej żywiołami. Jej mistyczne performanse wzbogacone są muzyką i tańcem, angażują różne zmysły i wciągają emocjonalnie. Warsztaty z młodzieżą, przeprowadzone przez tych artystów, będą miały także aspekt ekologiczny, dzięki współpracy twórców z ekologami z Klubu Gaja: Jackiem Bożkiem i Jarosławem Kasprzykiem – komentuje Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

Miłośników kina zapraszamy na pokaz filmu „Projekt Nim” do DKF w Bystrej. Dokument Jamesa Marsha jest wstrząsającą i emocjonalną opowieścią o historii szympansa, który staje się przedmiotem eksperymentu naukowego. To opowieść o zwierzęciu i człowieczeństwie. W programie Akademii Ekodzieło znalazły się także pokazy filmów dokumentalnych dla dzieci „Skoczkowie” i „Było sobie drzewo” połączone z warsztatami, a także film „Był sobie las” który stanie się inspiracją happeningu z udziałem studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Filmy prezentowane były na Docs Against Gravity Film Festival. Warsztaty twórcze dla dzieci odbędą się także w Starym Bielsku i Żywcu.

„Eksperyment kulinarny” czyli warsztat etnobotaniczny i wspólne gotowanie, a także tworzenie mandali ogrodu to wydarzenia, które odbędą się na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Beata Tarnawa i Jacek Bożek z Klubu Gaja wspólnie stworzą  instalację z naturalnych materiałów symbolizujących harmonię ogrodu – miejsca przyjaznego ludziom. Etnobotanik, aktywista i społecznik Karol Szurdak poprowadzi spacer po parku i zaprosi do wspólnego przygotowania kolacji z zebranych dzikich roślin.

Akademia Ekodzieło dofinansowana jest ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice. 

W programie Akademii Ekodzieło 2016:

BIELSKO-BIAŁA – GALERIA BIELSKA BWA

5- 6 maja, godz. 16.00 - „Mówią inni”- warsztaty i działanie parateatralne.
Warsztaty poprowadzą Izabela Ołdak i Jacek Bożek.

Zapraszamy młodzież, zapisy do 2 maja na adres email: b.tarnawa@klubgaja.pl

14 maja, godz. 17.00 – wernisaż wystawy Jarosława Koziary „Land art” (Klubokawiarnia Aquarium).
Podczas wernisażu degustacja potraw przygotowanych z roślin dziko rosnących.

BIELSKO-BIAŁA – OGRÓD PRZY WILLI SIXTA

12-13 maja, godz. 12.00 – „Dom dla pszczół” - warsztaty i instalacja.
Warsztat poprowadzą artysta Jarosław Koziara i Jarosław Kasprzyk animator Klubu Gaja.
Zapraszamy młodzież, zapisy do 2 maja  na adres email: b.tarnawa@klubgaja.pl

14 maja – Noc z kulturą w Bielsku-Białej  – wystawa Jarosława Koziary „Land art”.

BIELSKO-BIAŁA – DOM KULTURY STARE BIELSKO

14 maja, godz. 11.00 – „Coś z czegoś” - warsztaty upcyklingu poprowadzą animatorki Klubu Gaja – Maria Posłuszna, Natalia Bubiak i Miłosława Bożek.

CIESZYN – ZAMEK CIESZYN

8 maja, godz. 10.00 – „Mandala Ogród” - instalacja, Beata Tarnawa i Jacek Bożek.

8 maja, godz. 14.00 - „Eksperyment kulinarny” - warsztat etnobotaniczny i wspólne gotowanie.
Warsztat poprowadzi Karol Szurdak.
Zapraszamy, zapisy na adres email: epanasiuk@zamekcieszyn.pl )

BYSTRA – GMINNY OŚRODEK KULTURY „PROMYK”

10 maja, godz. 14.00 – film „Był sobie las”, reż. Luc Jacquet (twórca „Marszu pingwinów”).
Pokaz filmu połączony z happeningiem z udziałem widzów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Happening poprowadzi Jacek Bożek.

11 maja, godz.  9.30 – filmy dla dzieci „Skoczkowie”, reż. Gracia Torres oraz „Był sobie drzewo”, reż. Marleen van der Werf oraz warsztaty.
Warsztaty poprowadzą animatorki Klubu Gaja – Maria Posłuszna, Miłosława Bożek, Aleksandra Grzybowska
(pokazy i warsztaty zamknięte).

17 maja, godz. 19.00 – DKF – film „Projekt Nim”, reż. James Marsh (laureat Oscara za film „Człowiek na linie”).
Po pokazie filmu panel dyskusyjny, który poprowadzi redaktor Radia RAM i Radia Wrocław Kultura Maciej Przestalski.

ŻYWIEC – MIEJSKIE CENTRUM KULTURY – KLUB  „PAPIERNIK”

13 maja, godz. 9.30 – „Popłyń z nurtem” - warsztat twórczy dla dzieci poprowadzi Maria Posłuszna (warsztat zamknięty).


Więcej informacji: Klub Gaja, tel. 33 812 36 94

 

 

 

***

ŻYCIE STAJE SIĘ SZTUKĄ SZANOWANIA TEGO CO DAJE NAM NATURA

Życie staje się sztuka szanowania tego, co dała nam natura. Kreatywne rozwiązywanie wyzwań ekologicznych staje się dziełem codziennych wyborów i wykorzystywania różnorodnych umiejętności. Tworzenie i przetwarzanie w szacunku i zgodzie ze środowiskiem naturalnym będzie wytyczać drogi w przyszłości. Chcemy ją kreować wspólnie.

W dniach 18-22 maja 2015 odbyła się pierwsza edycja Festiwalu EKODZIEŁO zorganizowanego przez Klub Gaja. Liczne warsztaty, projekcje filmu „Był sobie las”, debata oraz Dzień Praw Zwierzat, wchodzące w skład Festiwalu odbywały się w miastach województwa śląskiego Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu i Katowicach.

Hasłem przewodnim pierwszej edycji Festiwalu EKODZIEŁO były słowa: Życie staje się sztuka szanowania tego, co dała nam natura. Podczas całego wydarzenia kulturalnego edukatorzy Klubu Gaja oraz artyści popularyzowali ideę recyklingu i upcyklingu. Przedmiotom uznanym za bezużyteczne, stare a nawet za śmieci uczestnicy warsztatów nadawali nowe życie i nową wartość. Powstało wiele obrazów (z wykorzystaniem starego prześcieradła), elementów wystroju wnętrz (np. kwiaty z plastikowych butelek) oraz innych pięknych przedmiotów.

Warsztaty, takie jak te są interesujące i bardzo ważne dla dzieci. Uczą się one wówczas że ze wszystkiego można coś zrobić, przerobić, nadać rzeczom nowe życie – nawet tym, które przeznaczone są do wyrzucenia. Dla nauczycieli warsztaty te też były cenną lekcją – mogą one wykorzystać recyklingowe i upcyklingowe pomysły w innych grupach w swoich szkołach czy przedszkolach – podsumowuje Liliana Pieńkowska, kierowniczka Klubu Środowiskowego PAPIERNIK przy Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

Zarówno studenci, uczniowie jak i przedszkolaki ochoczo angażowali się we wszystkie zajęcia. Warsztaty były ciekawe i inspirujące; opiekunowie dzieci deklarowali, że podobne zajęcia będą organizować w swoich placówkach oświatowych, jeden z profesorów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zainspirowany obrazami malowanymi makiem wymyślił tematyczne zajęcia dla swoich studentów.

Jedną z atrakcji Festiwalu EKODZIEŁO były projekcje, nagrodzonego podczas Planet+ Doc Film Festiwal 2014, filmu Luca Jacqueta „Był sobie las”. Po pokazie w Galerii Bielskiej BWA w debacie o drzewach wraz z Jackiem Bożkiem i Beatą Tarnawą z Klubu Gaja oraz przybyłymi gośćmi, rozmawiał Tadeusz Januchta z Urzędu Miasta Bielsko- Biała.

Na zakończenie Festiwalu EKODZIEŁO w Bibliotece Śląskiej w Katowicach przeprowadzony został Dzień Praw Zwierząt, na którym atrakcje dla dzieci przygotowało Stowarzyszenie Vege Inicjatywa oraz artystka Maria Posłuszna. Tegoroczne obchody Dnia Praw Zwierząt poświęcone były hodowli przemysłowej zwierząt i jej skutkom.

Warsztaty prowadzili artyści i edukatorzy: Maria Posłuszna, Jolanta Knapek, Jakub Stroń, Katarzyna Żaczek, Natalia Bubiak oraz Miłosława Bożek i Katarzyna Chałas z Klubu Gaja.
Partnerami i sponsorami festiwalu EKODZIEŁO byli: Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Sztuki w Cieszynie, Zamek Cieszyn, Galeria Bielska BWA, Dom Kultury w Starym Bielsku, Klub Papiernik w Żywcu, Biblioteka Śląska w Katowicach oraz firmy: Bielskie Zakłady Obuwia Befado i AQUA S.A. z Bielska Białej.

Zobacz pełną galerię na facebook >>>

 

 

W dniach 18-22 maja 2015 odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu EKODZIEŁO. Festiwal organizowany przez Klub Gaja, odbędzie się w Cieszynie, Bielsku-Białej, Żywcu oraz  Katowicach.

W ramach festiwalu, w poniedziałek (18 maja) na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbędą się warsztaty plastyczne dla studentów m.in. techniki malowania woskiem (batik) oraz decoupage. We wtorek (19 maja) na Zamku Cieszyn odbędzie się zamknięta projekcja filmu Luca Jacqueta „Był sobie las” i warsztaty m.in. „Jak brzmi las” dedykowane najmłodszym. Film zdobył nagrodę publiczności na Planet+ Doc Film Festiwal 2014.

Następnego dnia, we środę (20 maja) w Żywcu, w Klubie Papiernik, przedszkolaki tworzyć będą organizer na kredki z materiałów z recyklingu. Dzięki temu  nauczą się wtórnie wykorzystywać różnorodne materiały oraz nadawać starym przedmiotom „nowe życie”.

Staliśmy się społeczeństwem konsumpcyjnym, gdzie ciągle mamy dążność do kupowania nowych produktów. Dlaczego nie wykorzystać każdego zużytego produktu w nowy sposób? Dzięki temu możemy nadać każdej rzeczy nowe życie - Second life – komentuje Maria Posłuszna, dyrektorka artystyczna festiwalu.

Pokaz filmu „Był sobie las” odbędzie się także w Bielsku-Białej w dwóch odsłonach w Bielskiej Galerii BWA. Na otwarty pokaz filmu zapraszamy we czwartek (21 maja) o godzinie 18.00. Pokaz zakończy się „Rozmową o drzewach” z Jackiem Bożkiem i Beatą Tarnawą z Klubu Gaja oraz Tadeuszem Januchtą z Urzędu Miasta w Bielsku-Białej, w ramach debaty „W dobrym klimacie”. Pokaz zamknięty filmu oraz warsztaty dla dzieci „Jak brzmi las” odbędą się do południa. Natomiast w godzinach 16.00-18.00 w Domu Kultury w Starym Bielsku każdy będzie mógł włączyć się w budowę rzeźby ze śmieci.

W piątek (22 maja) w ramach Festiwalu Klub Gaja zaprasza na Dzień Praw Zwierząt do Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Od godziny 11.00 Stowarzyszenie Vege Inicjatywa będzie prowadziło warsztat „Chów przemysłowy – ekologicznie niezdrowy”. Edukatorzy Klubu Gaja zaproszą najmłodszych uczestników do wspólnego ilustrowania bajki o „Witku i Jacku”, a każdy kto przyniesie własną bawełnianą koszulkę, będzie mógł „dać jej drugie życie”, tworząc na niej nadruk metodą stensil.

Warsztaty poprowadzą artyści i edukatorzy: Maria Posłuszna, Jolanta Knapek, Jakub Stroń, Katarzyna Żaczek, Natalia Bubiak oraz Miłosława Bożek i Katarzyna Chałas z Klubu Gaja. 
Partnerami i sponsorami festiwalu EKODZIEŁO są: Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Sztuki w Cieszynie, Zamek Cieszyn, Galeria Bielska BWA, Dom Kultury w Starym Bielsku, Klub Papiernik w Żywcu, Biblioteka Śląska w Katowicach oraz firmy: Bielskie Zakłady Obuwia Befado i AQUA S.A. z Bielska Białej.

Zobacz zwiastun fimu "Był sobie las" >>>