FESTIWAL EKODZIEŁO 2018

Festiwal Ekodzieło 2018 zakończył się słowami Miłosza

Wezwanie „zaraz dzień, jeszcze jeden, zrób co możesz” z wiersza Czesława Miłosza „O aniołach” stało się przesłaniem 4. Festiwalu Ekodzieło, który odbył się w dniach 18–25 maja 2018 w Bielsku-Białej i Gminie Wilkowice. Wiersz prowadził publiczność na „Ścieżkach opowieści” - performansie Jacka Bożka, który był podziękowaniem Klubu Gaja dla nauczycieli, mistrzów, przyjaciół i wolontariuszy towarzyszącym Klubowi Gaja przez 30 lat pracy dla ludzi, przyrody i zwierząt. To właśnie zwierzętom poświęcone były w tym roku warsztaty, instalacje, wystawy, debaty, pokazy filmów i działania artystyczne, które odbyły się w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej oraz Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej.
 

Niezwykłym wydarzeniem festiwalu był performans „Ścieżki opowieści” Jacka Bożka przy współpracy Beaty Tarnawy z Klubu Gaja,  artystów Teatru Sztuk w Oleśnicy – mima Eweliny Ciszewskiej i reżysera Roberta Balińskiego, muzyków Apostolisa Anthimosa, Sylwii Nadgrodkiewicz i Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego oraz aktora Roberta Gonery. Na tle niezwykłych obrazów, chmur, refleksów wody, wybrzmiewały słowa Czesława Miłosza –„O aniołach”; Kabira – „Pieśni”; Jerzego Grotowskiego – „Hipoteza robocza”; Teksty zebrane, Hermana Hessego – cytat za: Gunnar Decer, „Wędrowiec i jego cień”; Papieża Franciszka – „Encyklika Laudati si”; Dalajlamy –„Etyka na nowe tysiąclecie”; Krzysztofa E. Skóry – cytat za: archiwum Klubu Gaja oraz Joanny Macy – „Lista ginących zwierząt”. Był też taniec butoh inspirowany Daisuke Yoshimoto. Słowa, obrazy, ruch i muzykę przeplatała nić czasu, tkana przez kobietę – Mojrę. Czuwającą nad losem Ziemi i wszystkich zamieszkujących ją istot. Wezwanie „zaraz dzień, jeszcze jeden, zrób co możesz” z wiersza Miłosza, stało się przesłaniem na następne lata dla publiczności i Klubu Gaja.
 

Agnieszka Sech, dyrektorka GOK „Promyk, na którego scenie gościły „Ścieżki opowieści” podkreśliła – „Było to wydarzenie na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Jubileusz zgromadził wielu znakomitych gości z całej Polski, a my cieszymy się, że mogliśmy ich gościć w naszym Ośrodku Kultury. Scalanie i integrowanie miłośników, przyjaciół i działaczy związanych z ekologią na terenie Gminy Wilkowice oraz poza jej granicami, jest misją bardzo ważną dla całego społeczeństwa. Podejmowana przez Klub Gaja działalność edukacyjna ma niebagatelny wpływ na świadomość ekologiczną kolejnych pokoleń młodych ludzi. Już najmłodszym pokazujecie jak dbać i szanować naszą Matkę Ziemię. Różnorodnymi działaniami, także w dziedzinie kultury i sztuki, które są mam szczególnie bliskie, wpływacie na decyzje zapadające w sprawach ochrony środowiska i praw zwierząt, dbając o lepszą przyszłość naszej planety. Życzymy wielu osiągnięć oraz sił w podejmowaniu dalszych działań, które przyniosą satysfakcję, dumę i radość. A my z przyjemnością będziemy je wspierać.
 

Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, po obejrzeniu „Ścieżek opowieści” powiedziała – „Było to połączenie niezwykłych osobowości, ich gestów, słów, muzyki improwizowanej na żywo, a także obrazu filmowego, stanowiącego nie tylko zapis akcji Klubu Gaja zrealizowanych w ciągu 30 lat istnienia, ale przede wszystkim będącego impresją o potędze i pięknu Ziemi (autorstwa Roberta Balińskiego). Ubrany na czarno, z białymi włosami mężczyzna (Jacek Bożek) i cała w bieli, z czarnymi włosami kobieta (Ewelina Ciszewska) byli jak uosobienie jin yang, wzajemnie uzupełniające się dwie połowy o całkowicie odmiennych cechach, a jednak dopiero razem stanowiące całość. Ten dualizm został ciekawie przełamany motywem tkaczki, kobiety tworzącej splot, ni to Mojry, ni Penelopy czekającej na swojego Odysa. Beata Tarnawa, malarka i aktywistka współtworząca organizację od początku jej istnienia, poprzez spokój, trwanie i metodyczną pracę dodawała siły ekspresyjnym działaniom biało-czarnej pary. Muzyka Włodzimierza Kiniora Kiniorskiego, Apostolisa Anthimosa i Sylwii Nadgrodkiewicz nie tylko współtworzyła spektakl, ale też budowała nastrój poszczególnych scen. Ważne słowa, które padły podczas spektaklu, cytaty z wypowiedzi mistrzów i autorytetów moralnych na temat zagrożenia życia na Ziemi, były esencją, sednem, najważniejszą treścią całego przekazu”.
 

Przeczytaj więcej o performansie

„Ważny to był festiwal i dla Klubu Gaja, i dla mnie osobiście. Działamy już 30 lat. To szmat czasu. Performans „Ścieżki opowieści", który zaproponowałem aby podkreślić tą rocznicę podziękowaniem dla moich mistrzów stał się wydarzeniem kulturalnym na niezwykle wysokim poziomie. Był powrotem do źródeł i wyznaczać będzie na najbliższe lata kierunki działań artystycznych dla Klubu Gaja. Jak zwykle odbyło się wiele zajęć edukacyjnych z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Dziękuje partnerom i zespołowi za świetną robotę” – podsumował Jacek Bożek z Klubu Gaja.
 

W tym roku program festiwalu wpisał się w obchody Dnia Praw Zwierząt. O dobrostanie i prawach zwierząt  dyskutowano w Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarni Aquarium podczas debaty z udziałem Karoliny Kuszlewicz adwokatki, która prowadzi sprawy dotyczące zwierząt, oraz filozofa i etyka Marcina Urbaniaka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członka Polskiego Towarzystwa Etycznego. Debacie, którą prowadził Jacek Bożek towarzyszył wernisaż wystawy „Zwierzę nie jest rzeczą” ukazującej fotografie dokumentujące najważniejsze kampanie Klubu Gaja na rzecz zwierząt oraz kredal Beaty Tarnawy. Przed Galerią powstałą instalacja „Zwierzę” artysty Waldemara Rudyka - twórcy obiektów, instalacji i działań w przestrzeniach publicznych. W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Promyk” w Bystrej prezentowane były filmy dokumentalne w reżyserii Roberta Balińskiego: „Zwierzę nie jest rzeczą”, który w 2002 roku otrzymał wyróżnienie za reżyserię na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Ekologicznych w Przysieku oraz „Sztuka dla Ziemi”. Po pokazie odbyła się dyskusja podsumowującą wieloletnią pracę Klubu Gaja i zmiany jakie dzięki temu się dokonały.
 

Festiwal Ekodzieło to połączenie edukacji ekologicznej z działaniami artystycznymi. W tym roku podczas warsztatów twórczych w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku-Białej i GOK „Promyk” w Bystrej powstały schronienia dla sikorek, kowalików, jeży, wiewiórek, nietoperzy i owadów zapylających. Budki lęgowe wykonane przez całe rodziny, dzieci i młodzież trafiły do przydomowych i przyszkolnych ogrodów, a uczestnicy podjęli się opieki nad nimi. Podczas warsztatów dzieci projektowały i wycinały także szablony i za ich pomocą wykonały nadruki m.in. ptaków, jeży, pszczół, wiewiórek i drzew na  eko-torbach na zakupy. Przypominać im będą, że o środowisko i zwierzęta powinniśmy się troszczyć co dzień. Inspiracją do pracy były opowieści o zwierzętach oraz ciekawych drzewach. Tych w naszej okolicy. W przedszkolach w Wilkowicach, Mesznej i Bystrej, najmłodsi stworzyli instalację – żywą rzekę, inspirowaną pracami krakowskiej artystki Cecylii Malik.

4. Festiwal Ekodziło już za nami, mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku!

4. Festiwal Ekodzieło objęty został  honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz Wójta Gminy Wilkowice. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice. Festiwal wsparli: Grupa Pekabex, Klingspor, WALA, AQUA SA, Eko-Wtór Jakubiec, Ceramika Pilch.
 

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z FESTIWALU EKODZIEŁO 2018

Performans „Ścieżki opowieści”  w GOK „Promyk”

Warsztaty rodzinne „Od deski do deski –budujemy budki lęgowe dla ptaków” w GOK „Promyk”

Dzień Praw Zwierząt i warsztaty budowy schronień dla wiewiórek i jeży w Galerii Bielskiej BWA

Wystawa, debata i instalacja w Galerii Bielskiej BWA

 

MEDIA I PARTNERZY O FESTIWALU EKODZIEŁO 2018

http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,23413547,zaczyna-sie-4-festiwal-ekodzielo-warsztaty-spotkania-filmy.html

https://www.radio.katowice.pl/zobacz,36622,Ekodzielo-i-Zycie-bez-smieci-video-.html#.Wv6vOrg09ME

http://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/ten-festiwal-rusza-juz-dzis/37618

http://www.pelnakultura.info/w/impreza/4-festiwal-ekodzielo-dla-zwierzat.html

http://www.bielsko.biala.pl/rozrywka/12641,zapowiedzi

http://www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=Wydarzenia&idArt=2977

http://portal.region.info.pl/2018/05/08/4-festiwal-ekodzielo-dla-zwierzat/

http://www.bielsko.info/16328-warsztaty-instalacje-wystawy-czyli-4-festiwal-ekodzielo-dla-zwierzat-bielsko-biala

http://www.bielsko.info/16400-noc-muzeow-w-galerii-bielskiej-bwa-wystawy-fotoscianka-koncert-bielsko-biala

http://kampaniespoleczne.pl/klub-gaja-zaprasza-na-4-festiwal-ekodzielo/

http://witrynawiejska.org.pl/zwierzeta/item/49073

http://www.bielsko.info/16328-warsztaty-instalacje-wystawy-czyli-4-festiwal-ekodzielo-dla-zwierzat-bielsko-biala

https://www.ppr.pl/wiadomosci/ekologia-i-sztuka-w-obronie-zwierzat-na-bielskim-festiwalu-ekodzielo

http://www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=Wydarzenia&idArt=2977

http://www.mdk.beskidy.pl/index.php?s=1&fun=more&id=4530

http://www.gok.wilkowice.pl/kalendarz-wydarzen/warsztaty-rodzinne-od-deski-do-deski-budujemy-budki-legowe.html

http://www.gok.wilkowice.pl/kalendarz-wydarzen/dkf-promyk-zwierze-nie-jest-rzecza-i-sztuka-dla-ziemi.html

 


 

***

4. Festiwal Ekodzieło - warsztaty dla dzieci

Festiwal Ekodzieło Klubu Gaja łączy edukację ekologiczną z działaniami artystycznymi. Tradycyjnie podczas 4 edycji festiwalu odbyły się warsztaty twórcze dla dzieci, w tym roku  poświęcone  zwierzętom, które możemy spotkać w najbliższym otoczeniu. W Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej,  Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej oraz przedszkolach w Gminie Wilkowice poznawano zwyczaje zwierząt m.in. wiewiórek, jeży, nietoperzy i owadów zapylających oraz budowano dla nich schronienia.

Warsztaty Klubu Gaja budowy budek lęgowych dla zwierząt i hoteli dla owadów zapylających cieszyły się ogromnym zaangażowaniem uczestników. Były nie lada wyzwaniem dla dzieci, które samodzielnie nawiercały i skręcały drewniane moduły, z których budowały budki lęgowe. Z cierpliwością i zapałem przycinały sekatorem trzcinę dla muraraki ogrodowej. Wielu z uczestników po raz pierwszy trzymało w ręku, młotek, sekator czy śrubokręt. Edukacja ekologiczna poprzez zabawę i majsterkowanie połączona była z projektowaniem i wykonaniem szablonu związanego z tematem warsztatów. Dzieci za ich pomocą wykonały samodzielnie nadruki na torbach bawełnianych, które będą mogły wielokrotnie użyć w szkole czy podczas zakupów. W ten sposób powstały piękne projekty ptaków, wiewiórek, jeży i pszczół.  Schronienia dla zwierząt zostaną zamontowane w ogrodach przyszkolnych, by uczniowie mogli się nimi opiekować i dalej zdobywać wiedzę o zamieszkujących je zwierzętach.

Wiesława Górna, nauczycielka podsumowując  pracę uczniów  z klasy IV d ze Szkoły Podstawowej nr 2 Towarzystwa Szkolnego  im. M Reja powiedziała –„ Warsztaty są super! Zainteresowanie jest duże. Dzieci zajęte przez cały czas.  Potrafią doskonale narysować nietoperza, potem odbijają go na swoich torbach.  Wykorzystują swoje umiejętności manualne, często je odkrywają, bo nawet nie wiedziały, że takie zdolności mają. Świetny pomysł. Polecam.”

Natomiast najmłodsi uczestnicy 4. Festiwalu Ekodzieło  - przedszkolaki z Gminy Wilkowice, podczas warsztatów tworzyły instalację -  żywą rzekę, pełną zamieszkujących ją wodnych istot. Namalowane przez siebie ryby i inne zwierzęta dołączały do zaplecionych warkoczy symbolizujących rzeki. Scenariusz edukatorki Klubu Gaja inspirowany był akcją artystyczną krakowskiej artystki Cecylii Malik - Warkocze Białki.

4. Festiwal Ekodzieło objęty został  honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz Wójta Gminy Wilkowice. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice. Festiwal wsparli: Grupa Pekabex, Klingspor, WALA, AQUA SA, Eko-Wtór Jakubiec, Ceramika Pilch.

 

 

***

4. Festiwal Ekodzieło - dla zwierząt!

W dniach 18–25 maja 2018 roku Klub Gaja zaprasza na 4. Festiwal Ekodzieło. Festiwal łączy działania artystyczne z edukacją ekologiczną. Od 30 lat pomagamy zwierzętom. Nie tylko tym charyzmatycznym jak wilki czy konie, pracujemy także dla karpi, kur i żab. Dlatego tegoroczny festiwal dedykowaliśmy w szczególności zwierzętom. Warsztaty, instalacje, wystawy, pokazy filmów i działania artystyczne poświęcone zwierzętom odbędą się w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej i Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. Festiwal będzie spotkaniem aktywistów, artystów, prawników i filozofów, dla których ważny jest los naszych braci mniejszych. Finałem wydarzenia będzie performans Jacka Bożka „Ścieżki opowieści” z udziałem artystów Teatru Sztuk w Oleśnicy – mimem Eweliną Ciszewską i reżyserem Robertem Balińskim oraz muzykami Apostolisem Anthimosem, Sylwią Nadgrodkiewicz i Włodzimierzem Kiniorem Kiniorskim.

W naszym społeczeństwie wzrasta świadomość dotycząca praw i dobrostanu zwierząt. Przekłada się to na jakże ważne dla ich losu decyzje polityczne i gospodarcze. Sprawiło to, że dyskusja na temat zwierząt stała się jedną z ważniejszych w naszym kraju. Dzień Praw Zwierząt – 22 maja – został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia przez Sejm RP w 1997 roku Ustawy o ochronie zwierząt.

W tym szczególnym Dniu zapraszamy do Galerii Bielskiej BWA i współtworzenia instalacji „Zwierzę” wespół z artystą Waldemarem Rudykiem – rysownikiem, malarzem, twórcą obiektów, instalacji i działań w przestrzeniach publicznych. Razem z dziećmi zbudujemy także schronienia dla zwierząt – jeży i wiewiórek. Natomiast wieczorem zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Filmowego w GOK „Promyk” w Bystrej na pokaz filmów dokumentalnych: „Zwierzę nie jest rzeczą” Klubu Gaja, który otrzymał wyróżnienie za reżyserię na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Ekologicznych w Przysieku, w 2002 roku, oraz „Sztuka dla Ziemi” w reżyserii Roberta Balińskiego.

Podczas festiwalu najwięcej uwagi poświęcimy dzikim zwierzętom w miastach. Tworzyć będziemy domki dla ptaków, wiewiórek, nietoperzy, jeży i owadów zapylających. Festiwal rozpoczną warsztaty rodzinne w GOK „Promyk” w Bystrej pt. „Od deski do deski – budujemy budki lęgowe dla ptaków”. Z drewnianych modułów będzie można samodzielnie zbudować dom dla sikorek, wróbli, mazurków i kowalików. Kolejne warsztaty budowy schronień dla zwierząt i projektowania szablonów zwierząt odbędą się także w Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej.

Prawa i dobrostan zwierząt będą tematem spotkania z Karoliną Kuszlewicz, adwokatką, która prowadzi sprawy dotyczące zwierząt, oraz filozofem i etykiem Marcinem Urbaniakiem z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkiem Polskiego Towarzystwa Etycznego. Spotkanie odbędzie się w Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarni Aquarium. Zakończy się wernisażem wystawy pt. „Zwierzę nie jest rzeczą” – ukazującej fotografie dokumentujące najważniejsze kampanie Klubu Gaja na rzecz zwierząt.

Tradycyjnie, w programie festiwalu w GOK „Promyk” znalazły się warsztaty ekologiczno-artystyczne dla uczniów szkół podstawowych z Gminy Wilkowice. Tym razem inspiracją do pracy twórczej będzie animacja i opowieść o niezwykłych drzewach – tych rosnących w najbliższej okolicy. W przedszkolach w Wilkowicach, Mesznej i Bystrej, najmłodsi uczestnicy festiwalu stworzą „Żywą rzekę” – instalację inspirowaną pracami krakowskiej artystki Cecylii Malik.

– „Od 30 lat wraz z Klubem Gaja staram się uczynić coś, co dopomoże w trwaniu naszego ludzkiego gatunku i wspólnego z przyrodą domu. Upominanie się o zwierzęta, drzewa, czyste powietrze i wodę jest w zasadzie pracą dla mnie i dla Ciebie. Dla nas. Próbą znalezienia sensu w przemijaniu i nietrwałości. Próbą ratowania w sobie wiary, nadziei i wiedzy. Na tej drodze ktoś zawsze nas wspierał, ktoś radził, ktoś inspirował. Tym ludziom, zjawiskom, książkom i ideom można podziękować w myślach, czynach czy ścieżkach opowieści” – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja, zapraszając na finał festiwalu.

Festiwal zakończy się performansem Jacka Bożka „Ścieżki opowieści”, realizowanym we współpracy z Beatą Tarnawą – malarką, współautorką spektakli i happeningów Klubu Gaja; Teatrem Sztuk w Oleśnicy: Eweliną Ciszewską – aktorką, mimem, lalkarką i choreografką, oraz Robertem Balińskim – operatorem filmowym, reżyserem, dokumentalistą, performerem, twórcą teledysków i wizualizacji do przedstawień teatralnych, operowych. Muzykę tworzyć będą artyści: Apostolis Anthimos – kompozytor, multiinstrumentalista, gitarzysta rockowy i jazzowy; Sylwia Nadgrodkiewicz – wokalistka i performerka; Włodzimierz Kinior Kiniorski – muzyk i kompozytor. Performans Jacka Bożka to opowieść oparta na 30-letnim działaniu społeczno-artystycznym Klubu Gaja i greckim micie Matki Ziemi, w której przeplatać się będą słowa poetów, uczonych i filozofów oraz obrazy z akcji i kampanii, spektakli i happeningów stowarzyszenia.

4. Festiwal Ekodzieło objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz Wójta Gminy Wilkowice. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice. Festiwal wspierają: Grupa Pekabex, Klingspor, WALA, AQUA SA, Eko-Wtór Jakubiec, Ceramika Pilch.


***
Festiwal Ekodzieło to połączenie działań artystycznych z edukacją ekologiczną. We współtworzeniu akcji artystycznych, w warsztatach, pokazach filmów dokumentalnych uczestniczą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Gośćmi festiwalu byli m.in. aktorzy – Magdalena Popławska i Bartłomiej Topa oraz artyści – Cecylia Malik,  Izabela Ewa Ołdak, Waldemar Rudyk i Jarosław Koziara. Poprzednie edycje Festiwalu Klub Gaja realizował przy współpracy m.in. Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury Stare Bielsko, Zamku Cieszyn, Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej, Miejskiego Centrum Kultury i Klubu Papiernik w Żywcu.
 

PROGRAM FESTIWALU EKODZIEŁO 2018

BIELSKO-BIAŁA
GALERIA BIELSKA BWA

 

22 maja, Dzień Praw Zwierząt, godz. 9.00–11.00
„Dom dla jeża” – warsztaty dla dzieci
, budowa schronienia dla jeża oraz projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)


22 maja, Dzień Praw Zwierząt, godz. 11.00–13.00
„Dom dla wiewiórki” – warsztaty dla dziec
i, budowa budek dla wiewiórek oraz projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)


22 maja, Dzień Praw Zwierząt, godz. 10.00
„Zwierzę” – instalacja tworzona z artystą Waldemarem Rudykiem


23 maja, godz. 18.00
„O prawach i dobrostanie zwierząt” – spotkanie i debata.
Gośćmi będą: Karolina Kuszlewicz, adwokat, oraz Marcin Urbaniak, filozof i etyk, członek Polskiego Towarzystwa Etycznego, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Debatę prowadzi Jacek Bożek z Klubu Gaja.
Wernisaż wystawy Klubu Gaja „Zwierzę nie jest rzeczą”


BIELSKO-BIAŁA
DOM KULTURY IM. WIKTORII KUBISZ

 

23 maja, godz. 9.00–11.00
„Dzikie zapylacze” – warsztaty dla dzieci,
budowa hoteli dla zapylaczy, projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja


23 maja, godz. 11.00–13.00
„Dom dla nietoperza” – warsztaty dla dzieci,
budowa schronienia dla nietoperzy, projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja


BYSTRA
GMINNY OŚRODEK KULTURY „PROMYK”


18 maja, godz. 17.00
„Od deski do deski – budujemy budki lęgowe dla ptaków” – warsztaty rodzinne.

Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (zapisy do 16 maja w GOK „Promyk”)


22 maja, Dzień Praw Zwierząt, godz. 19.00
DKF – pokaz filmów dokumentalnych: „Zwierzę nie jest rzeczą”
, reż. Robert Baliński (wyróżnienie za reżyserię na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Ekologicznych, Przysiek, 2002) i „Sztuka dla Ziemi”, reż. Robert Baliński.
Spotkanie z Klubem Gaja


24 maja, godz. 9.30
Pokaz animacji oraz warsztaty twórcze dla dzieci

Opowieści o drzewach oraz projektowanie szablonów i odbijanie na torbach.
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)


25 maja, godz. 19.00
„Ścieżki opowieści” – performans Jacka Bożka
, współpraca: Beata Tarnawa (scenografia), Teatr Sztuk w Oleśnicy – Ewelina Ciszewska (choreografia) i Robert Baliński (wideo), muzyka live – Apostolis Anthimos (gitara) , Sylwia Nadgrodkiewicz (kamertony, misy) i Włodzimierz Kinior Kiniorski (saksofon, dżamba, flety)


WILKOWICE, BYSTRA, MESZNA
PRZEDSZKOLA


21 maja, godz. 9.00
„Żywa rzeka” – warsztaty twórcze dla dzieci

Warsztaty prowadzi edukatorka Klubu Gaja
 

Plakat do pobrania<<<

 

***

Drzewa, ptaki, pszczoły i synagoga 

Coroczny Festiwal Ekodzieło, organizowany w 2017 roku po raz trzeci przez Klub Gaja wspólnie z Galerią Bielską BWA, Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk” w Bystrej i Miejskim Centrum Kultury w Żywcu był udanym połączeniem sztuki oraz edukacji ekologicznej. W współtworzeniu akcji i instalacji artystycznych, pokazach filmów dokumentalnych i warsztatach twórczych uczestniczyło blisko 600 osób. Festiwal skończy się 11 czerwca w niedzielę. Do tego dnia możemy jeszcze oglądać wystawę „W sercu drzewa stoję” Beaty Tarnawy z Klubu Gaja w Galerii Bielskiej BWA.

Festiwal Ekodzieło 2017 rozpoczął się akcją artystyczną „Pożegnanie drzewa”. Artystka Cecylia Malik i Jacek Bożek z Klubu Gaja zaprosili grupę bielskiej młodzieży z Liceum Plastycznego  do uczestnictwa i współtworzenia akcji artystycznej w przestrzeni wokół Galerii Bielskiej BWA. Niezwykle ekspresyjne działanie objęło rosnące na skwerze dwa wiekowe kasztanowce.

„Opisując swoją drogę twórczą i aktywność społeczną, Cecylia Malik mówi obrazowo, iż „weszła na drzewo będąc artystką, a zeszła z niego jako bojowniczka walcząca o naturę”. Artystka doskonale czuje równowagę pomiędzy ideą działania, a jego wymową plastyczną. Dodatkowo artystka mądrze wykorzystuje ekspresję młodych ludzi, którzy wypowiadają się indywidualnie, ale też razem współtworzą dzieło, jego wizualną jakość” – powiedziała  Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

„Pożegnanie drzewa”  stało się symbolicznym pożegnaniem masowo ścinanych w ostatnich miesiącach drzew, których ilość miłośnicy przyrody szacują na półtora miliona. Symbolikę tego pożegnania podkreśliła poezja Czesława Miłosza, która przeplatała się z dźwiękami opłakiwania.

Agata Smalcerz dodała: „Młodzi artyści malowali wielkie mandale, które potem – ulokowane w sąsiedztwie dwóch przepięknie kwitnących kasztanowców – stawały się koronami nowych drzew. Drzew rosnących kiedyś przed synagogą, zburzoną przez hitlerowców w 1939 roku. Obrys murów synagogi, wytyczony na placu pomiędzy Galerią Bielską BWA a Teatrem Lalek Banialuka przez Małgorzatę Łuczynę, w ramach eksponowanej w tym czasie w galerii wystawy „Tanceba”, przywoływał dodatkowo kontekst historyczny miejsca”.

Finałem akcji „Pożegnanie drzewa” było „Powitanie drzewa” czyli posadzenie lipy drobnolistnej przy Willi Sixta. Nowa lipa zajęła miejsce starej, którą przewróciła wichura.  Nasadzenie poprzedził wykład „Dlaczego drzewa są ważne”  dr hab. Alicją Barć z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach festiwalu w Galerii odbyły się także warsztaty twórcze dla dzieci, których tematem były drzewa i zamieszkujące je ptaki. Dzieci samodzielnie wykonały modrzewiowe budki lęgowe dla sikorek, kowalików, wróbli i mazurków oraz ozdobiły własnym nadrukiem – motywem drzewa, torby bawełniane na zakupy. Ważnym wydarzeniem festiwalu była wystawa malarstwa Beaty Tarnawy, złożona z obrazów malowanych akwarelą lub gwaszem, których tematem jest drzewo. Takich prac autorka wybrała ponad trzydzieści ze swego dorobku, sięgającego roku 1991. Beata Tarnawa, współtwórczyni Klubu Gaja, jednej z najważniejszych w Polsce organizacji ekologicznych, jest absolwentką bielskiego plastyka, autorką pomysłów plastycznych i wizualizacji wydawnictw i plakatów, a także scenografii happeningów  Klubu Gaja. Jej charakterystyczne malarstwo niesie pozytywne przesłanie, daje nutę nadziei, że ziemia się obroni.

Agata Smalcerz  podsumowując powiedziała: „Nieprzypadkowo miejscem najważniejszych wydarzeń Festiwalu Ekodzieło jest Galeria Bielska BWA, która od wielu lat w swoim programie wystawienniczym i edukacyjnym podkreśla wątki ekologiczne, oddając głos artystom działającym poprzez sztukę na rzecz przyrody i jej ochrony”.

Nasze wspólne działania z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk” w Bystrej rozpoczęły się happeningiem „Miód” zorganizowanym przez Klub Gaja przed seansem DKF „Promyk”. Dla publiczności była to niespodzianka.  Goście, którzy przyszli na pokaz filmu dokumentalnego „Łowcy miodu” zostali zaproszeni  do inhalatorium propolisowego, znajdującego  się w drewnianej altanie, w pasiece, przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej tuż obok GOK-u.  Gościem Specjalnym DKF w „Promyku”, tego wieczoru, była aktorka Magdalena Popławska, która od wielu lat wspiera działania Klubu Gaja, jest medialną twarzą projektu obrony pszczół, a w filmie poznaje pracę bartników w różnych miejscach na świecie. W tym roku mówiliśmy głównie o drzewach  i pszczołach, które dawno temu wyprowadziliśmy z lasu.

Agnieszka Sech, dyrektorka GOK „Promyk” wyjaśnia: „ Apiinhalacja polega na wdychaniu powietrza z ula, w którym rozpuszczone są wszystkie dobroczynne dla zdrowia składniki produkowane przez pszczoły (wosk, propolis, miód, pyłek pszczeli, mleczko pszczele). Z inhalacji mogą korzystać nieodpłatnie, zarówno sanatoryjni Kuracjusze, jak i Mieszkańcy naszej Gminy. Po zwiedzeniu apiinhalatorium, uczestnicy happeningu zostali zaproszeni przez Panią Urszulę Kuc, Dyrektor Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, na poczęstunek z pysznym miodem wytwarzanym w pasiece przyszpitalnej, w roli głównej”.

Tradycyjnie w „Promyku” odbyły się pokazy filmów edukacyjnych  dla dzieci ze szkół podstawowych Gminy Wilkowice. Po projekcji dokumentów „Odkurzacze są super” i „Chłopiec orzeł” uczniowie wzięli udział w niezwykle interesujących i wciągających warsztatach. Pokaz filmu „Było sobie drzewo” i spotkanie z edukatorami Klubu Gaja odbył się także w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

W Dniu Dziecka, w „Promyku” rozpoczął się cykl wydarzeń dedykowanych Najmłodszym Mieszkańcom i Gościom. Warsztaty Klubu Gaja miały charakter wyjątkowo rodzinny... Dzieci wraz z Rodzicami i Opiekunami tworzyli zespoły, które wspólnie budowały domki dla MAŁYCH ZAPYLACZY... Chyba Wszyscy Uczestnicy, zarówno Ci mali, jak i więksi, dobrze się bawili, pogoda sprzyjała, więc był to wyjątkowo udany wieczór. Podczas warsztatów powstała również bardzo interesująca instalacja artystyczna „Dom pszczół”, którą stworzył przy udziale publiczności artysta Waldemar Rudyk.

„Cieszymy się, że GOK “Promyk”, podobnie do zeszłego roku, był partnerem festiwalu, który uwrażliwia, uczy, uzmysławia i pokazuje wartości ważne dla każdego z nas w codziennym życiu. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z udziału z zajęciach i są chętni do kolejnych wydarzeń. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę, bo wierzymy, ze to co robimy jest dobre dla przyrody, a w konsekwencji dla każdego z nas, bo jesteśmy jej częścią” – podsumowała Agnieszka Sech.

„Ekologia jest już integralną częścią naszej codzienności. To co jemy, jak i gdzie odpoczywamy czy to co kupujemy ma bezpośredni wpływ na nasze życie i przyszłość planety, a co za tym idzie, naszych dzieci i wnuków. Festiwal Ekodzieło bawi, edukuje i zachęca do podejmowania działania w trosce o otaczającą nas przyrodę. Dlatego będziemy rozwijać ten festiwal, który wszedł już do kalendarza wydarzeń Klubu Gaja i naszych partnerów” - powiedział pomysłodawca festiwalu Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Festiwal Ekodzieło 2017 został dofinasowany ze środków Miasta Bielska-Białej, Gminy Wilkowice i Miasta Żywiec.

>>>Zobacz foto relację:

>>>Pożegnanie drzewa
>>>Pożegnanie drzewa fotorelacja Galeria BWA
>>>Warsztaty od „Deski do deski” i „Dizajn drzewo”
>>>Happening „Miód”, pokaz filmu „Łowcy miodu” i spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską
>>>Pokaz filmów dokumentalnych i warsztaty dla dzieci
>>>Warsztaty „Od deski do deski – budujemy domki dla zapylaczy” i instalacja artystyczna „Dom dla pszczół”

>>>Media o festiwalu:

>>>Gazeta Wyborcza

>>>Gazeta Wyborcza - Co jest grane

>>>Gazeta Wyborcza- Co jest grane

>>>Dziennik  Zachodni

>>>Nasze Miasto

>>>Polski Portal Kultury

>>>Pełna Kultura

***

W dniach 22 maja – 1 czerwca 2017 Klub Gaja zaprasza na 3. edycję Festiwalu Ekodzieło. Warsztaty, instalacje, happeningi, pokazy filmów dokumentalnych odbędą się w instytucjach kultury: w Bielsku-Białej – Galerii Bielskiej BWA, Bystrej – Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” oraz Żywcu – Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. W tym roku mówić będziemy m.in. o drzewach, zamieszkujących je ptakach i pszczołach, które  dawno temu wyprowadziliśmy z lasu. Gośćmi festiwalu będzie Cecylia Malik oraz Waldemar Rudyk, artyści zaangażowani w projekty społeczne. Pokaz filmu „Łowcy miodu” (laureat „Zielonego Oscara” – Panda Award 2016) uświetni spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską.

Malarka, performerka i aktywistka Cecylia Malik oraz Jacek Bożek z Klubu Gaja zapraszają do udziału w akcji artystycznej „Pożegnanie drzewa”. Cecylia Malik jest autorką wielu wystaw i projektów artystycznych. Do najważniejszych z nich zaliczyć można: „Ikonostas Miasto”, „365 Drzew”, „Modraszek kolektyw”, „6 Rzek” i „Matki Polki na wyrębie”. Od wielu lat współpracuje z Klubem Gaja. Akcję „Pożegnanie drzewa” poprzedzą warsztaty plastyczne z młodzieżą, która wykona scenografię happeningu i będzie w nim uczestniczyć. Akcji towarzyszyć będzie wernisaż wystawy „W sercu drzewa stoję” Beaty Tarnawy i prezentacja animacji Klubu Gaja w sugestywny sposób przedstawiającej naszą przyszłość bez drzew.

Cecylia Malik, inicjatorka akcji „Matki Polki na wyrębie”, włączając się w Festiwal Ekodzieło powiedziała: – „Realizując projekt 365 Drzew w latach 2009–2010 codziennie wchodziłam na inne drzewo. To były stare jesiony, wiotkie brzozy, kwitnące kasztanowce, kruche topole. Połowy tych drzew już nie ma. Odchodzą niezauważone z naszego krajobrazu. W tym roku znikło ich ok. dwa miliony. Teraz jestem Matką Polką na wyrębie z malutkim Ignasiem przy piersi. Bez drzew nie ma przyszłości. Wierzę, że zrozumiemy to i nabierzemy do nich szacunku”.

„Powitanie drzewa” czyli wspólne posadzenie lipy drobnolistnej w ogrodzie przy Willi Sixta będzie kontynuacją akcji artystki i Klubu Gaja. W ten dzień zapraszamy także na rozmowę o drzewach z dr hab. Anną Orczewską z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W Galerii odbędą się także warsztaty dla najmłodszych. Dzieci samodzielnie zaprojektują szablony drzew oraz zmontują modrzewiowe domki dla ptaków. Swoje ekodzieła wezmą na pamiątkę i spożytkują dla dobra przyrody.

– „To dobrze, że tyle teraz mówimy o drzewach. Szkoda jednak, że tylko i wyłącznie w kontekście ich utraty. Nasze stowarzyszenie od początku działalności zajmuje się drzewami. Nie spoczniemy w naszych wysiłkach przedstawiania drzew jako naszych przyjaciół i sprzymierzeńców, a sztuka i twórczość świetnie się do tego nadają” – podsumował Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Miłośników kina i pszczół zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej.  W ramach DKF odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Łowcy miodu” Krystiana Matyska. Film zdobył „Zielonego Oscara” – Panda Award 2016 podczas festiwalu Wildscreen w Bristolu. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską, która w filmie poznaje pracę bartników w różnych miejscach na świecie. Dokument pokazuje życie pszczół i przedstawia niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Projekcji filmu towarzyszyć będą happening Jacka Bożka „Miód” i rozmowa z aktorką, która od wielu lat wspiera działania Klubu Gaja. Magdalena Popławska współpracowała z wieloma teatrami i grupami twórczymi, głównie warszawskimi. Od 10 lat jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Jest znana głównie z roli Agnieszki w serialu „Usta Usta”. Za rolę w filmie „Prosta historia o miłości” Arkadiusza Jakubika otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

O pszczołach i dzikich zapylaczach mówić będziemy także podczas warsztatów rodzinnych „Od deski do deski – budujemy domki dla zapylaczy”, na które zapraszamy w Dniu Dziecka. Rodzice wspólnie z dziećmi będą mogli zbudować olchowe domki dla murarki ogrodowej i innych pożytecznych owadów oraz przyłączyć się do tworzenia instalacji „Dom dla pszczół”, którą realizuje artysta Waldemar Rudyk.

Tradycyjnie w programie Festiwalu Ekodzieło znalazły się także pokazy filmów dokumentalnych dla dzieci (Docs Against Gravity Film Festiwal) połączone z warsztatami twórczymi dla uczniów ze szkół podstawowych z Gminy Wilkowice. Tym razem inspiracją do pracy twórczej będą filmy dokumentalne „Chłopiec orzeł” (reż. G.E. Mortensen, Norwegia) i „Odkurzacze są super!” (reż. K. Mahalic, USA) oraz animacja o drzewach Klubu Gaja.

W Żywcu, w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego dla dzieci „Było sobie drzewo” (reż. M. van der Werf, Holandia). Po projekcji edukatorzy Klubu Gaja rozmawiać będą z publicznością o roli drzew w szczególności w mieście .

Festiwal Ekodzieło 2017 dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej, Gminy Wilkowice i Miasta Żywiec. 


Program Festiwalu Ekodzieło 2017

BIELSKO-BIAŁA – GALERIA BIELSKA BWA

22 maja (poniedziałek) godz. 10.00
- „Pożegnanie drzewa” – warsztaty plastyczne, przygotowanie scenografii akcji artystycznej
Warsztaty prowadzą: Cecylia Malik, Jacek Bożek

Zapraszamy młodzież, zapisy do 20 maja na adres e-mail: b.tarnawa@klubgaja.pl

22 maja (poniedziałek) godz. 13.00
- „Pożegnanie drzewa” – akcja artystyczna z udziałem młodzieży na skwerze przed Galerią Bielską BWA
Akcję prowadzą: Cecylia Malik, Jacek Bożek

22 maja (poniedziałek) godz. 14.00
-  wernisaż wystawy Beaty Tarnawy „W sercu drzewa stoję”
-  pokaz animacji Klubu Gaja o drzewach

24 maja (środa) godz. 9.30
- „Dizajn drzewo” warsztaty twórcze 
-  „Od deski do deski” – budujemy domki dla ptaków
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)
.

25 maja (czwartek) godz.11.00 – „Dlaczego drzewa są ważne?” spotkanie z dr hab. Anną Orczewską, Uniwersytet Śląski w Katowicach

25 maja (czwartek) godz. 12.00
– „Powitanie drzewa” – sadzenie lipy drobnolistnej w ogrodzie przy Willi Sixta

BYSTRA – GMINNY OŚRODEK KULTURY „PROMYK”

23 maja (wtorek) godz. 18.30
-  happening „Miód” – Jacek Bożek
Gość specjalny aktorka Magdalena Popławska
Współpraca z Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, gospodarzem pasieki

23 maja (wtorek) godz. 19.00
- DKF - film dokumentalny „Łowcy miodu” (reż. Krystian Matysek),
- spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską występującą w filmie.
Film zdobył „Zielonego Oscara” – Panda Award 2016 podczas festiwalu Wildscreen w Bristolu.

31 maja (środa) godz. 9.30
-  pokaz filmów dokumentalnych dla dzieci „Chłopiec orzeł” (reż. G.E. Mortensen, Norwegia); „Odkurzacze są super!” (reż. K. Mahalic, USA)
-  warsztaty twórcze
Warsztaty prowadzą: Miłosława Bożek, Aleksandra Grzybowska , Maria Posłuszna
(pokaz filmów i warsztaty zamknięte)

1 czerwca (czwartek) godz. 16.30
- warsztaty rodzinne „Od deski do deski” – budujemy domki dla zapylaczy
Warsztaty poprowadzą edukatorzy Klubu Gaja

1 czerwca (czwartek) godz. 16.30
- instalacja „Dom dla pszczół”
Warsztaty prowadzą: Waldemar Rudyk i Jacek Bożek

ŻYWIEC – MIEJSKIE CENTRUM KULTURY

29 maja (poniedziałek) godz. 10.00
- pokaz filmu dokumentalnego dla dzieci „Było sobie drzewo” (reż. M. van der Werf, Holandia)
- spotkanie z edukatorami Klubu Gaja
(pokaz filmu i spotkanie zamknięte)


Pobierz plakat<<<

 

 

***

 

 

Zakończyła się druga edycja festiwalu Akademia Ekodzieło realizowanego przez Klub Gaja i partnerów - instytucje kulturalne z Gminy Wilkowice, Bielska-Białej, Cieszyna i Żywca. Artyści, edukatorzy, działacze społeczni i obywatele uczyli się współpracy i działania dla dobra Ziemi, korzystając z różnych dziedzin sztuki i nowoczesnych form edukacji ekologicznej. Ponad 400 osób uczestniczyło w działaniach warsztatowo-artystycznych niosących przekaz ekologiczny. Było dużo emocji ale i konkretnej pracy. Wszystko po to by wzbudzić refleksję  i angażować ludzi w działania dla przyrody i zwierząt.

Gdzie się nie obejrzymy wszędzie możemy dostrzec słowo ekologia, które odmieniamy na niezliczone pojęcia, znaczenia a nawet sposoby życia czy filozofię. Nie ma już możliwości ucieczki przed płynnością i wieloznacznością ekologii. Stało się to, o czym działacze na rzecz środowiska naturalnego tylko mogli do niedawna pomarzyć. Ekologia i jej wieloznaczność są częścią kultury 21 wieku, a edukacja ekologiczna zmierza w kierunku poruszania emocji.

Wspomina o tym Papież Franciszek w Encyklice Laudato Si w rozdziale „Wychowanie do przymierza między ludzkością a środowiskiem” gdzie min. pisze te słowa: „Jednak edukacja ta, wezwana do pobudzenia obywatelskiego zaangażowania ekologicznego, czasami ogranicza się do informowania i nie udaje się jej kształtować nawyków. Prawa i przepisy nie wystarczą na dłuższą metę, aby ograniczyć złe zachowanie, nawet jeśli istnieje skuteczna kontrola. Jeśli norma prawa ma wywołać znaczące i trwałe skutki, trzeba, aby większość członków społeczeństwa ją zaakceptowała, wychodząc z właściwych motywacji, i podjęła osobistą przemianę”.

To o czym wspomina Franciszek, osobista przemiana, staje się kluczem do zmierzenia się z kryzysem ekologicznym i społecznym jakiego jesteśmy świadkami. Wydaje się to jednak na tyle trudne, że poszukiwanie metod, które mogły by w tym zadaniu pomóc, napotyka na przeszkody kulturowe, polityczne a nawet religijne. Stoimy, bez wątpienia, w punkcie zwrotnym naszej cywilizacji dobrobytu dla wybranych, który został określony jako „koniec świata, który znaliśmy”. Czy jesteśmy w stanie sprostać tym wyzwaniom na poziomie lokalnym i globalnym? Co może nas do tego przygotować i jakich metod w tej pracy powinniśmy używać?

Takie pytania stawialiśmy sobie przygotowując festiwal Akademia Ekodzieło i tworząc program, którego celem była edukacja i emocjonalne poruszenie, umożliwiające skontaktowanie się z nietrwałością i kruchością naszego świata i potrzebą podjęcia natychmiastowych działań w jego ochronie. Joanna Macy, jedna z twórczyń Zgromadzenia Wszystkich Istot, którego elementy wykorzystaliśmy podczas warsztatów „Mówią inni”, tak opowiada o tym, że warto i należy działać: „To niezwykle zdrowe znaleźć w sobie strach o przyszłość ludzkości. Stajemy się wtedy mocniejsi w zobowiązaniach wspólnej pracy na rzecz naszego przetrwania”. Kiedy artystka Izabela Ołdak i ekolog, działacz społeczny Jacek Bożek wspólnie z młodymi ludźmi wykonali maski zwierząt i zjawisk, których głosem chcieli przemówić i przemaszerowali przez centrum Bielska-Białej, świat wokół stał się chociaż na moment jednością oraz współzależnością. Reakcje i ciekawość przechodniów wskazywały na to, iż interesuje ich przyroda i zwierzęta.

Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA podkreśla: Łączenie formy z treścią w dzieło pełne harmonii jest istotą dobrej sztuki. Czasem jedna z tych cech przeważa i wtedy mamy odczucie niedosytu. Sformułowanie pozytywnego przekazu dotyczącego działań na rzecz przyrody jest jedną z ważniejszych treści jakie pojawiają się w twórczości wielu współczesnych artystów. Podczas tegorocznej edycji festiwalu Ekodzieło mieliśmy okazję zobaczyć, ale też popracować warsztatowo z dwojgiem artystów, przy powstaniu ciekawych prac: masek przedstawiających zwierzęta (razem z Izabelą Ołdak) i domków dla pszczół, które zaprojektował i wykonał przy udziale młodzieży Jarosław Koziara. Artyści wykonali piękne obiekty, a ekolodzy uzupełnili ten artystyczny przekaz dodatkowymi treściami, dzięki którym wybrzmiały one w pełni. I tak trzy totemy stojące przed fasadą zachodnią Galerii Bielskiej BWA poza tym, że są ciekawymi rzeźbami, służą dzikim pszczołom zapylającym i chronią te wymierające, bardzo pożyteczne gatunki owadów.

Jesteśmy bardzo ciekawi czy w następnym roku te niezwykłe dzieła – trzy domy - zostaną zasiedlone. W tej pracy pomagali nam uczniowie i wychowawcy z Liceum Sztuk Plastycznych oraz dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej nr 1 z Bielska-Białej. Zwieńczeniem wspólnej pracy był wernisaż wystawy projektów „Land artowych” Jarosława Koziary.

Podsumowując festiwal, Jacek Bożek powiedział: Uczestnictwo jest kluczowym pojęciem do którego będę wracać w kontekście sztuki niosącej przekaz ekologiczny, skupiając się na emocjach i umiejętnościach, które mogą być wykorzystane do pracy na rzecz Ziemi. Przygotowując wydarzenia o charakterze artystycznym i edukacyjnym pamiętać powinniśmy, że jesteśmy zanurzeni w procesy społeczne, polityczne i kulturowe, na które możemy i powinniśmy mieć wpływ. Wielki reformator teatru Jerzy Grotowski już w latach siedemdziesiątych tak mówił o tym w tekście „Działanie jest doskonałe”: W dzisiejszym kontekście cywilizacyjnym trudno jest zrozumieć, że ważne może być doświadczenie procesu, a nie – jego produktu, rezultatu, że ważne może być dzieło-proces, a nie dzieło-produkt. Nigdy dość słów, aby to podkreślić.

Kiedy w ten właśnie sposób myślimy i działamy, znaczenia nabierają wydarzenia, happeningi czy instalacje gdzie uczestnictwo widza-obserwatora w przebiegu zdarzenia jest wręcz koniecznością. Nie mówimy o tym, że każdy powinien stać się ekologicznym aktywistą, ale zachęcamy do uważności, by człowiek dostrzegał wokół siebie świat natury i jego potrzeby. W trakcie festiwalu Akademia Ekodzieło większość naszych propozycji artystycznych wiązała się z współuczestnictwem. Projekcje filmów dokumentalnych „Był sobie las” (reż. Luc Jacquet), „Skoczkowie” (reż. Gracia Torres), „Był sobie drzewo” (reż. Marleen van der Werf) oraz „Projekt Nim” (reż. James Marsh) w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej kończyły się nie tylko dyskusją ale warsztatami twórczymi dla dzieci z gminy Wilkowice czy studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Warsztaty artystyczne z wykorzystaniem materiałów z recyklingu odbyły się również w Domu Kultury Stare Bielsko oraz w Miejskim Centrum Kultury – Klub „Papiernik” w Żywcu.
 

W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego obejrzeliśmy niezwykły i poruszający film dokumentalny "Projekt Nim". Po pokazie odbyło się spotkanie dyskusyjne, które poprowadził Maciej Przestalski - redaktor Radia RAM i Radia Wrocław Kultura. W spotkaniu wzięli udział Bartłomiej Topa, aktor, ambasador Klubu Gaja i obrońca praw zwierząt oraz Karolina Gil - "prawniczka zwierząt" - współzałożycielka pierwszego w Polsce Koła Naukowego Praw Zwierząt, działającego na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Cieszę się, że GOK “Promyk” był partnerem festiwalu, który uwrażliwia, uczy, uzmysławia i pokazuje wartości ważne dla każdego z nas w codziennym życiu. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę - podsumowała Agnieszka Sech, dyrektorka GOK “Promyk” w Bystrej.

Przebojem festiwalu i DKF-u stał się kompot z rdestowca ostrokończystego. Podczas spotkania Jacek Bożek prezes Klub Gaja w podziękowaniu za współpracę przy organizacji Akademii Ekodzieło wręczał kompot z rdestowca ostrokończystego, rośliny inwazyjnej, która w Gminie Wilkowice jest zwalczana. Miłośnicy otrzymali przepis na kompot i obiecali, że walczyć będą z redestowcem  … „kulinarnie”, a Wójt Gminy Wilkowice Mieczysław Rączka obiecał podjęcie działań usunięcia tego inwazyjnego gatunku z obszaru gminy” -  dodaje koordynatorka festiwalu Beata Tarnawa z Klubu Gaja.
 

Współudział był dominującym zjawiskiem w czasie trwania festiwalu. Na dziedzińcu Zamku Cieszyn w trakcie sypania i układania przez Beatę Tarnawę instalacji „Mandala Ogród” niektórzy z początkowych obserwatorów stali się twórcami do tego stopnia, że podejmowali odpowiedzialność za całe fragmenty dzieła. Wykorzystana do ułożenia jednego z kręgów mandali rzodkiew posłużyła później w przyrządzaniu wspólnego posiłku po zajęciach prowadzonych przez etnobotanika Karola Szurdaka. Warsztat ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem, co jest dla nas, organizatorów ważną informacją na przyszłe edycje.

Warsztaty kulinarne dotyczące dzikiej kuchni były dla Zamku Cieszyn nowym doświadczeniem. Mieszczącym się jednak jak najbardziej w nurcie propagowanej przez nas dbałości o otoczenie i zrównoważony rozwój. To nowe doświadczenie dało nam i zaproszonym przez nas uczestnikom wiele radości. Spotkanie z pasjonatami z Klubu Gaja i prowadzącym warsztaty było inspirujące. Dobrze było wspólnie tworzyć mandalę, porozmawiać, poznać niezwykle właściwości zwykłych przydrożnych i porastających Wzgórze Zamkowe roślin i chwastów, a potem- co najlepsze- wspólnie przygotować niecodzienny posiłek. I zjeść go przy wspólnym stole, bardzo rodzinnie. Wiem, ze niektórzy uczestnicy kontynuują kulinarne eksperymenty z przytulia i podagrycznikiem we własnych kuchniach. I o to chodziło - podsumowała Lubomira Trojan, etnolożka i antropolożka kultury z Zamku Cieszyn.

Akademia Ekodzieło 2016 została dofinansowana ze środków Gminy Wilkowice i Miasta Bielska-Białej.

Zobacz relację foto:

Warsztat „Mówią inni” >>>>>
"Mandala Ogród" >>>>>
Warsztat "Eksperyment kulinarny" >>>>>
Happening w Bystrej >>>>>
Warsztaty w GOK "Promyk" w Bystrej >>>>>
"Projekt Nim" >>>>>

Warsztat "Dom dla pszczół" i wystawa "Land art" >>>>>
Akademia Ekodzieło dla Najmłodszych >>>>>

 

Akademia Ekodzieło w mediach:

Wyborcza.pl >>>>>
Wyborcza.pl >>>>>
Bielsko-Biała NaszeMiasto.pl >>>>>
GaleriaBielska.pl >>>>>   
Wyborcza.pl >>>>>
ZamekCieszyn.pl >>>>> 
VisitBielsko.pl >>>>>
Pełna Kultura >>>>>
 
Gazeta Wyborcza Katowice >>>>>

 

PRZECZYTAJ WYWIAD Z JACKIEM BOŻKIEM TWÓRCĄ AKADEMII EKODZIEŁO  >>>>>

 

 

Zobacz film z happeningu „Mówią inni” >>>>>

 

***

 

W dniach 5 -17 maja Klub Gaja zaprasza na drugą edycję festiwalu Ekodzieło. Tegoroczna odsłona działań integrujących sztukę i ekologię realizowana będzie w ramach Akademii Ekodzieło. Warsztaty, działania parateatralne, instalacje, happeningi, eksperymenty i pokazy filmów dokumentalnych odbędą się w instytucjach kultury w Bielsku-Białej, Cieszynie, Bystrej i Żywcu. Zapraszamy!

Do współpracy Klub Gaja zaprosił Galerię Bielską BWA, Zamek Cieszyn, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej, Dom Kultury Stare Bielsko i Miejskie Centrum Kultury „Papiernik” w Żywcu oraz artystów, którzy w swej twórczości odnoszą się do natury. Izabela Ołdak, absolwentka Dutch Art Institute ArtEZ w Enschede w Holandii i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, współprowadzić będzie warsztaty z Jackiem Bożkiem z Klubu Gaja. Warsztaty  inspirowane działaniami Jerzego Grotowskiego oraz pracą autorów głębokiej ekologii Joanny Macy i Johna Seeda związane będą z poszukiwaniem form ekspresji w naturze i wykonaniem symbolicznej maski. W finale – wspólna akcja uczestników w przestrzeni miejskiej. Artysta Jarosław Koziara, absolwentem Wydziału Grafiki warszawskiej ASP - w młodości twórca ukończył Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli - zbuduje podczas warsztatów instalację „Dom dla pszczół” w ogrodzie przy Willi Sixta.

Artyści, których zaprosiła Galeria Bielska BWA do projektu Ekodzieło – Izabela Ołdak i Jarosław Koziara – w swej twórczości odnoszą się do natury i życia na Ziemi, dostrzegając nie tylko zewnętrzne piękno przyrody, ale też ukryte głębiej sfery duchowości. Wykorzystują symbolikę stosowaną w różnych szerokościach geograficznych, ale interpretują wszelkie wpływy kulturowe według własnej wrażliwości, kreują swoje światy. Rozmach realizacji Jarosława Koziary każe nazywać je land artem – artysta pracuje z powierzchnią ziemi, roślinami w ich całorocznych cyklach życiowych, z naturalnymi materiałami. Jak Indianie z pustyni Nazca tworzy ogromne rysunki na ziemi, widoczne tylko z samolotu. Izabela Ołdak przeprowadza rytuały, strojąc własne ciało i przygotowując je do kontaktu z ziemią i jej żywiołami. Jej mistyczne performanse wzbogacone są muzyką i tańcem, angażują różne zmysły i wciągają emocjonalnie. Warsztaty z młodzieżą, przeprowadzone przez tych artystów, będą miały także aspekt ekologiczny, dzięki współpracy twórców z ekologami z Klubu Gaja: Jackiem Bożkiem i Jarosławem Kasprzykiem – komentuje Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

Miłośników kina zapraszamy na pokaz filmu „Projekt Nim” do DKF w Bystrej. Dokument Jamesa Marsha jest wstrząsającą i emocjonalną opowieścią o historii szympansa, który staje się przedmiotem eksperymentu naukowego. To opowieść o zwierzęciu i człowieczeństwie. W programie Akademii Ekodzieło znalazły się także pokazy filmów dokumentalnych dla dzieci „Skoczkowie” i „Było sobie drzewo” połączone z warsztatami, a także film „Był sobie las” który stanie się inspiracją happeningu z udziałem studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Filmy prezentowane były na Docs Against Gravity Film Festival. Warsztaty twórcze dla dzieci odbędą się także w Starym Bielsku i Żywcu.

„Eksperyment kulinarny” czyli warsztat etnobotaniczny i wspólne gotowanie, a także tworzenie mandali ogrodu to wydarzenia, które odbędą się na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Beata Tarnawa i Jacek Bożek z Klubu Gaja wspólnie stworzą  instalację z naturalnych materiałów symbolizujących harmonię ogrodu – miejsca przyjaznego ludziom. Etnobotanik, aktywista i społecznik Karol Szurdak poprowadzi spacer po parku i zaprosi do wspólnego przygotowania kolacji z zebranych dzikich roślin.

Akademia Ekodzieło dofinansowana jest ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice. 

W programie Akademii Ekodzieło 2016:

BIELSKO-BIAŁA – GALERIA BIELSKA BWA

5- 6 maja, godz. 16.00 - „Mówią inni”- warsztaty i działanie parateatralne.
Warsztaty poprowadzą Izabela Ołdak i Jacek Bożek.

Zapraszamy młodzież, zapisy do 2 maja na adres email: b.tarnawa@klubgaja.pl

14 maja, godz. 17.00 – wernisaż wystawy Jarosława Koziary „Land art” (Klubokawiarnia Aquarium).
Podczas wernisażu degustacja potraw przygotowanych z roślin dziko rosnących.

BIELSKO-BIAŁA – OGRÓD PRZY WILLI SIXTA

12-13 maja, godz. 12.00 – „Dom dla pszczół” - warsztaty i instalacja.
Warsztat poprowadzą artysta Jarosław Koziara i Jarosław Kasprzyk animator Klubu Gaja.
Zapraszamy młodzież, zapisy do 2 maja  na adres email: b.tarnawa@klubgaja.pl

14 maja – Noc z kulturą w Bielsku-Białej  – wystawa Jarosława Koziary „Land art”.

BIELSKO-BIAŁA – DOM KULTURY STARE BIELSKO

14 maja, godz. 11.00 – „Coś z czegoś” - warsztaty upcyklingu poprowadzą animatorki Klubu Gaja – Maria Posłuszna, Natalia Bubiak i Miłosława Bożek.

CIESZYN – ZAMEK CIESZYN

8 maja, godz. 10.00 – „Mandala Ogród” - instalacja, Beata Tarnawa i Jacek Bożek.

8 maja, godz. 14.00 - „Eksperyment kulinarny” - warsztat etnobotaniczny i wspólne gotowanie.
Warsztat poprowadzi Karol Szurdak.
Zapraszamy, zapisy na adres email: epanasiuk@zamekcieszyn.pl )

BYSTRA – GMINNY OŚRODEK KULTURY „PROMYK”

10 maja, godz. 14.00 – film „Był sobie las”, reż. Luc Jacquet (twórca „Marszu pingwinów”).
Pokaz filmu połączony z happeningiem z udziałem widzów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Happening poprowadzi Jacek Bożek.

11 maja, godz.  9.30 – filmy dla dzieci „Skoczkowie”, reż. Gracia Torres oraz „Był sobie drzewo”, reż. Marleen van der Werf oraz warsztaty.
Warsztaty poprowadzą animatorki Klubu Gaja – Maria Posłuszna, Miłosława Bożek, Aleksandra Grzybowska
(pokazy i warsztaty zamknięte).

17 maja, godz. 19.00 – DKF – film „Projekt Nim”, reż. James Marsh (laureat Oscara za film „Człowiek na linie”).
Po pokazie filmu panel dyskusyjny, który poprowadzi redaktor Radia RAM i Radia Wrocław Kultura Maciej Przestalski.

ŻYWIEC – MIEJSKIE CENTRUM KULTURY – KLUB  „PAPIERNIK”

13 maja, godz. 9.30 – „Popłyń z nurtem” - warsztat twórczy dla dzieci poprowadzi Maria Posłuszna (warsztat zamknięty).


Więcej informacji: Klub Gaja, tel. 33 812 36 94

 

 

 

***

ŻYCIE STAJE SIĘ SZTUKĄ SZANOWANIA TEGO CO DAJE NAM NATURA

Życie staje się sztuka szanowania tego, co dała nam natura. Kreatywne rozwiązywanie wyzwań ekologicznych staje się dziełem codziennych wyborów i wykorzystywania różnorodnych umiejętności. Tworzenie i przetwarzanie w szacunku i zgodzie ze środowiskiem naturalnym będzie wytyczać drogi w przyszłości. Chcemy ją kreować wspólnie.

W dniach 18-22 maja 2015 odbyła się pierwsza edycja Festiwalu EKODZIEŁO zorganizowanego przez Klub Gaja. Liczne warsztaty, projekcje filmu „Był sobie las”, debata oraz Dzień Praw Zwierzat, wchodzące w skład Festiwalu odbywały się w miastach województwa śląskiego Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu i Katowicach.

Hasłem przewodnim pierwszej edycji Festiwalu EKODZIEŁO były słowa: Życie staje się sztuka szanowania tego, co dała nam natura. Podczas całego wydarzenia kulturalnego edukatorzy Klubu Gaja oraz artyści popularyzowali ideę recyklingu i upcyklingu. Przedmiotom uznanym za bezużyteczne, stare a nawet za śmieci uczestnicy warsztatów nadawali nowe życie i nową wartość. Powstało wiele obrazów (z wykorzystaniem starego prześcieradła), elementów wystroju wnętrz (np. kwiaty z plastikowych butelek) oraz innych pięknych przedmiotów.

Warsztaty, takie jak te są interesujące i bardzo ważne dla dzieci. Uczą się one wówczas że ze wszystkiego można coś zrobić, przerobić, nadać rzeczom nowe życie – nawet tym, które przeznaczone są do wyrzucenia. Dla nauczycieli warsztaty te też były cenną lekcją – mogą one wykorzystać recyklingowe i upcyklingowe pomysły w innych grupach w swoich szkołach czy przedszkolach – podsumowuje Liliana Pieńkowska, kierowniczka Klubu Środowiskowego PAPIERNIK przy Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

Zarówno studenci, uczniowie jak i przedszkolaki ochoczo angażowali się we wszystkie zajęcia. Warsztaty były ciekawe i inspirujące; opiekunowie dzieci deklarowali, że podobne zajęcia będą organizować w swoich placówkach oświatowych, jeden z profesorów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zainspirowany obrazami malowanymi makiem wymyślił tematyczne zajęcia dla swoich studentów.

Jedną z atrakcji Festiwalu EKODZIEŁO były projekcje, nagrodzonego podczas Planet+ Doc Film Festiwal 2014, filmu Luca Jacqueta „Był sobie las”. Po pokazie w Galerii Bielskiej BWA w debacie o drzewach wraz z Jackiem Bożkiem i Beatą Tarnawą z Klubu Gaja oraz przybyłymi gośćmi, rozmawiał Tadeusz Januchta z Urzędu Miasta Bielsko- Biała.

Na zakończenie Festiwalu EKODZIEŁO w Bibliotece Śląskiej w Katowicach przeprowadzony został Dzień Praw Zwierząt, na którym atrakcje dla dzieci przygotowało Stowarzyszenie Vege Inicjatywa oraz artystka Maria Posłuszna. Tegoroczne obchody Dnia Praw Zwierząt poświęcone były hodowli przemysłowej zwierząt i jej skutkom.

Warsztaty prowadzili artyści i edukatorzy: Maria Posłuszna, Jolanta Knapek, Jakub Stroń, Katarzyna Żaczek, Natalia Bubiak oraz Miłosława Bożek i Katarzyna Chałas z Klubu Gaja.
Partnerami i sponsorami festiwalu EKODZIEŁO byli: Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Sztuki w Cieszynie, Zamek Cieszyn, Galeria Bielska BWA, Dom Kultury w Starym Bielsku, Klub Papiernik w Żywcu, Biblioteka Śląska w Katowicach oraz firmy: Bielskie Zakłady Obuwia Befado i AQUA S.A. z Bielska Białej.

Zobacz pełną galerię na facebook >>>

 

 

W dniach 18-22 maja 2015 odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu EKODZIEŁO. Festiwal organizowany przez Klub Gaja, odbędzie się w Cieszynie, Bielsku-Białej, Żywcu oraz  Katowicach.

W ramach festiwalu, w poniedziałek (18 maja) na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie odbędą się warsztaty plastyczne dla studentów m.in. techniki malowania woskiem (batik) oraz decoupage. We wtorek (19 maja) na Zamku Cieszyn odbędzie się zamknięta projekcja filmu Luca Jacqueta „Był sobie las” i warsztaty m.in. „Jak brzmi las” dedykowane najmłodszym. Film zdobył nagrodę publiczności na Planet+ Doc Film Festiwal 2014.

Następnego dnia, we środę (20 maja) w Żywcu, w Klubie Papiernik, przedszkolaki tworzyć będą organizer na kredki z materiałów z recyklingu. Dzięki temu  nauczą się wtórnie wykorzystywać różnorodne materiały oraz nadawać starym przedmiotom „nowe życie”.

Staliśmy się społeczeństwem konsumpcyjnym, gdzie ciągle mamy dążność do kupowania nowych produktów. Dlaczego nie wykorzystać każdego zużytego produktu w nowy sposób? Dzięki temu możemy nadać każdej rzeczy nowe życie - Second life – komentuje Maria Posłuszna, dyrektorka artystyczna festiwalu.

Pokaz filmu „Był sobie las” odbędzie się także w Bielsku-Białej w dwóch odsłonach w Bielskiej Galerii BWA. Na otwarty pokaz filmu zapraszamy we czwartek (21 maja) o godzinie 18.00. Pokaz zakończy się „Rozmową o drzewach” z Jackiem Bożkiem i Beatą Tarnawą z Klubu Gaja oraz Tadeuszem Januchtą z Urzędu Miasta w Bielsku-Białej, w ramach debaty „W dobrym klimacie”. Pokaz zamknięty filmu oraz warsztaty dla dzieci „Jak brzmi las” odbędą się do południa. Natomiast w godzinach 16.00-18.00 w Domu Kultury w Starym Bielsku każdy będzie mógł włączyć się w budowę rzeźby ze śmieci.

W piątek (22 maja) w ramach Festiwalu Klub Gaja zaprasza na Dzień Praw Zwierząt do Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Od godziny 11.00 Stowarzyszenie Vege Inicjatywa będzie prowadziło warsztat „Chów przemysłowy – ekologicznie niezdrowy”. Edukatorzy Klubu Gaja zaproszą najmłodszych uczestników do wspólnego ilustrowania bajki o „Witku i Jacku”, a każdy kto przyniesie własną bawełnianą koszulkę, będzie mógł „dać jej drugie życie”, tworząc na niej nadruk metodą stensil.

Warsztaty poprowadzą artyści i edukatorzy: Maria Posłuszna, Jolanta Knapek, Jakub Stroń, Katarzyna Żaczek, Natalia Bubiak oraz Miłosława Bożek i Katarzyna Chałas z Klubu Gaja. 
Partnerami i sponsorami festiwalu EKODZIEŁO są: Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Sztuki w Cieszynie, Zamek Cieszyn, Galeria Bielska BWA, Dom Kultury w Starym Bielsku, Klub Papiernik w Żywcu, Biblioteka Śląska w Katowicach oraz firmy: Bielskie Zakłady Obuwia Befado i AQUA S.A. z Bielska Białej.

Zobacz zwiastun fimu "Był sobie las" >>>