Sierpień 20

Zaczęła się masakra ptaków – przyrodnicy apelują o wstrzymanie polowań

15 sierpnia rozpoczął się sezon polowań na dzikie ptaki. Na stawy, łąki i pola wyszło tysiące myśliwych, aby tradycyjnie rozpocząć go hukiem wystrzałów. Jako pierwsze na celowniku znalazły się cztery gatunki kaczek, łyski i gołębie grzywacze, później dołączą do nich kolejne, m.in. gęsi, słonki i jarząbki. W najbliższych miesiącach zginie kilkaset tysięcy dzikich ptaków z 13 gatunków, na które wciąż wolno w Polsce polować. Naukowcy, przyrodnicy, obrońcy praw zwierząt, a nawet myśliwi są zgodni – niektóre z nich są w Polsce w głębokim kryzysie i pilnie należy wstrzymać ich odstrzał, a także wprowadzić szereg zmian w przepisach łowieckich i konieczne działania ochronne. Jednak Minister Środowiska nie podejmuje żadnych decyzji i nie odpowiada na te apele. więcej »

Sierpień 07

Pospaceruj z nami!

Miasto Stołeczne Warszawa i Klub Gaja serdecznie zapraszają warszawiaków na spacery dendrologiczne i uważności „Śladem ciszy” w parku przy Służewskim Domu Kultury. To niezwykła okazja by posłuchać opowieści o drzewach i krzewach rosnących wokół SDK, a także wieczorem, w ciszy kontemplować przyrodę i przestrzeń miasta. więcej »

Sierpień 02

Dzień Ryby 2019 z „Modą na Bałtyk”

Od 15 lat w ostatnią sobotę lipca w Helu Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Klub Gaja wspólnie z partnerami organizują Dzień Ryby. Jak co roku Klub Gaja zaprosił mieszkańców i turystów do zabaw i gier ekologicznych. Mówiliśmy o tym, że od stanu polskich rzek zależy stan Bałtyku. Razem z artystką Cecylią Malik i Anią Grajewską z kolektywu Siostry Rzeki oraz dziewczynami z Klubu Gaja wyszywaliśmy „zaangażowane” w obronę rzek i Bałtyku stroje kąpielowe i kąpielówki. Na finał Dnia Ryby wszystkie rzeki, symbolicznie wpłynęły do Bałtyku, a na plaży odbył się pokaz „Mody na Bałtyk”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i partnerom, w szczególności Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, kolektywowi Siostry Rzeki, MSC (Marine Stewardship Council) Polska i WWF Polska. Do zobaczenia za rok, na Dniu Ryby 2020! więcej »

Sierpień 01

Anachroniczne pomysły polityków zamiast nowoczesnej retencji

Zamiast rzetelnie odpowiedzieć na ogromny i narastający problem suszy, rząd na szybko wyciągnął listę zalegających w szufladach projektów hydrotechnicznych i nazwał to "Programem Rozwoju Retencji". więcej »

Lipiec 30

Nagrody Pegaza 2019 ogłoszone!

Jak co roku Klub Gaja wyróżnił najaktywniejszych uczestników akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” Nagrodami Pegaza. W zbiórce makulatury wzięło udział ponad 50 podmiotów z całej Polski - placówki oświatowe, jednostki samorządu terytorialnego, firmy i osoby prywatne. W roku szkolnym 2018/2019 wspólnie zebraliśmy ponad 200 ton makulatury, z której środki pomogą koniom uratowanym przez Klub Gaja. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy! więcej »