Karpie

Co roku w grudniu mamy do czynienia z niehumanitarnym traktowaniem ryb: są stłoczone, pakowane żywe do worków foliowych, ranione. Chociaż Ustawa o ochronie zwierząt została wprowadzona w 1997 r. (m.in. dzięki Klubowi Gaja), przyzwyczajenia w traktowaniu zwierząt zmieniają się bardzo wolno. Wyzwaniem jest też kwestia rozwoju akwakultury w naszym kraju.

Tradycja zakupu żywego karpia wzięła się z niedostatków PRL, była to jedyna świeża ryba sprzedawana wprost z aut, dowożona do fabryk, przed Wigilią trafiała do wanny. Zwyczaj ten utrzymuje się nadal.

Klub Gaja występuje przeciwko transportowaniu i sprzedaży żywych karpi

Jako pierwsi zwróciliśmy uwagę na los karpi zabijanych na ulicach. Zainicjowaliśmy akcję „Jeszcze żywy KARP” w ramach której co roku wysyłaliśmy pisma do organów administracji publicznej o przestrzeganie prawa. W efekcie naszych działań zabija się już mniej karpi na oczach przechodniów i dzieci.

Nasze działania doprowadziły też do zmiany prawa. Sejm uchwalił poprawkę do Ustawy o ochronie zwierząt, w efekcie której ryby są chronione tak jak wszystkie kręgowce, które odczuwają ból, strach i stres

Kampania „Jeszcze żywy KARP” jest również poświęcona kwestii rozwoju akwakultury. Polskie stawy hodowlane są często ostoją wielu cennych roślin i zwierząt. Wobec niedoboru ryb z naturalnych ekosystemów Komisja Europejska zamierza przeznaczyć duże środki na rozwój akwakultury. Nie można jednak pozwolić by, w pogoni za szybkim zyskiem i popytem, polskie stawy przekształcono w przemysłowe hodowle, a ryby i środowisko naturalne potraktowano jak produkt.

Czytaj więcej o Jeszcze żywy KARP

Jeszcze Żywy Karp Archiwum

Ambasadorzy kampanii – Magdalena Różczka, Magdalena Popławska, Julia Pietrucha, Bartłomiej Topa, Robert Makłowicz, Olga Tokarczuk, Artur Pałyga, Daniel Wieleba, Magdalena Cielecka, Magdalena Kumorek, Maja Ostaszewska, Maja Bohosiewicz, Marek Kaliszuk oraz dziennikarze, urzędnicy, obywatelki i obywatele.

Relacja Javier'a Yap podróżnika, blogera, studenta, który wspiera kampanię "Jeszcze żywy KARP" opowiadając o niej na całym świecie. Przeczytajcie i zobaczcie >>>>