Z seniorami i młodzieżą dla owadów

2018-02-07

Dwa domki dla owadów zapylających powstały podczas zając w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. Zajęcia łączyły pokolenia ponieważ uczestniczyły w nich dzieci i młodzież z półkolonii organizowanej przez dom kultury oraz seniorzy z Akademii Seniora.

Warsztaty składały się z dwóch części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej części przedstawiono uczestnikom najpopularniejsze gatunki dzikich owadów zapylających np. Murarkę ogrodową, Makatkę zwyczajną czy Pszczolinkę rudą oraz inne pożyteczne owady spotykane w naszych ogrodach np. Biedronkę siedmiokropkę czy Złotooka. Wspólnie zastanawialiśmy się jakie owoce i warzywa zawdzięczamy pracy owadów zapylających oraz i jakie negatywne skutki niesie za sobą ich zmniejszająca się ilość w środowisku oraz jaki inne korzyści mamy z obecności owadów w naszych ogrodach.
Pszczoły samotnice często bywają mylone z Pszczołą miodną dlatego przedstawiliśmy różnice pomiędzy tymi owadami oraz przedstawili ich tryb życia i zachowanie.
 

W drugiej części zająć przeszliśmy do działań praktycznych czyli zbudowania dwóch domków dla owadów. Schronienia były montowane  z wcześniej przygotowanych elementów – odpowiednio przyciętych desek które były łączone za pomocą wkrętów. Każdy z uczestników dokładał do budowy swoją część pracy dokręcając po kolei następne elementy. W międzyczasie druga część budowniczych przygotowywała wypełnienie dla naszych budowli czyli przycinała na odpowiednią długość łodygi trzciny które staną się miejscem złożenia jaj przez murarki. Dzieci i młodzież pod okiem seniorów i wychowawców z dużym zaangażowaniem włączyli się w wspólna pracę która przebiegała bardzo sprawnie. Na zakończenie pracy zabezpieczyliśmy nowopowstałe schronienia za pomocą siatki z drobnymi oczkami przed zjadaniem jaj, larw i poczwarek przez ptaki.