Sylwestrowe wystrzały – nie dla zwierząt

2017-12-27

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, radości i świętowania. Klub Gaja zachęca aby w tym czasie pomyśleć szczególnie o zwierzętach, dla których sylwestrowe wystrzały to ogromny stres, a często śmierć z powodu przerażenia. Słysząc czy widząc fajerwerki zwierzęta wpadają w panikę, przez co mogą zachowywać się nieprzewidywalnie.

Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję, przez co wystrzały powodują u nich stres. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić nawet do agresji i autoagresji. Sylwestrowe zabawy mogą bardzo negatywnie wpływać zwierzęta, zarówno domowe, jak i dzikie.

Organizując zabawę sylwestrową zastanówmy się czy nasza satysfakcja z wystrzelonej w powietrze petardy nie będzie krzywdziła innych stworzeń. Drzewa i krzewy naszych osiedli, parki oraz skwery są domem dla tysięcy ptaków i małych ssaków. Zwierzęta te nie rozumieją, że nadchodzi Nowy Rok. Odczuwają natomiast ogromny stres związany z hukiem wystrzałów i błyskiem petard. Również zwierzęta domowe bardzo często reagują nerwowo, ze strachem chowając się przed wystrzałami.

To jest okres wielkiej radości i zabawy, który niekoniecznie jest równoznacznie miły dla zwierząt. Sam widziałem psa, który po nocy sylwestrowej nie mógł dojść do siebie przez 24 godziny. Jeżeli możemy zadbajmy o zdrowie i Zycie swoich pupili, a także dzikich zwierzat w naszym pobliżu i bawmy się mniej wystrzałowo  – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.

W  tym trudnym dla zwierząt czasie warto odpowiednio się przygotować i zapewnić pupilom poczucie bezpieczeństwa. Wyprowadzajmy nasze psy na smyczy i wyjdźmy z nimi na dłuższy spacer dużo wcześniej, przed północą, zanim rozpocznie się fajerwerkowe szaleństwo. Jeśli nasz kot jest wychodzący, zamknijmy go w mieszkaniu aby nie wpadł pod samochód w strachu przed nagłym wystrzałem. W miarę możliwości nie zostawiajmy zwierząt samych w domu. 

Klub Gaja życzy Wszystkim wspanialej zabawy bez głośnych fajerwerków oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Media pisały

 

http://www.radiomaryja.pl/informacje/ministerstwo-srodowiska-dla-dobra-zwierzat-ograniczmy-fajerwerki-sylwestra/

https://www.wprost.pl/kraj/10095246/ekolodzy-pomyslmy-o-zwierzetach-i-bawmy-sie-mniej-wystrzalowo.html

https://www.nowiny.pl/134864-sylwestrowe-wystrzaly-nie-dla-zwierzat.html

https://www.polityka.pl/galerie/1732834,1,7-faktow-na-temat-zachowania-zwierzat-w-sylwestra.read

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,22833372,zwierzeta-nie-lubia-sylwestra-bawmy-sie-mniej-wystrzalowo.html

https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/sylwestrowy-koszmar-w-glosna-noc-wpadaja-w-panike-moga-uciec,249562,1,0.html

http://www.zycie.senior.pl/147,0,Nie-strzelam-w-Sylwestra-Fajerwerki-szkodza-zwierzetom,27662.html

https://limanowa.in/wydarzenia,39623.html

http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/w_sylwestra_pomyslmy_o_zwierzetach_i_bawmy_sie_mniej_wystrzalowo,12217.html

http://wiadomosci.dlastudenta.pl/artykul/sylwestrowe-wystrzaly-nie-dla-zwierzat,128307.html