Happening upamiętniający Andriollego

2017-10-31

Klub Gaja poleca wszystkim miłośnikom rezerwatu Świder happening upamiętniający rysownika i malarza Michała Elwiro Andriollego, który odbędzie się w dniu 1 listopada o godz. 16.00 na przeciwko hotelu Holiday Inn w Józefowie pod Warszawą przed ogrodzeniem planowanej oczyszczalni ścieków. Tym symbolicznym gestem organizatorzy wydarzenia - Fundacja Przestrzeń Publiczna chce uczcić jego pamięć i przypomnieć jego rolę w tworzeniu i popularyzowaniu walorów rzeki Świder oraz otaczających ją terenów przyrodniczych podkreślających kulturę i tradycję.

Michała Elwiro Andriolli zachwycony walorami przyrodniczymi Świdra został prekursorem działalności letniskowej i wypoczynkowej na terenie dzisiejszego Józefowa, Świdra i Otwocka, przyczyniając się tym samym do ich rozwoju. Artysta według własnych projektów oprócz swojej willi wybudował również kilkanaście domów letniskowych na wynajem, nadając im specyficzny styl, dla którego określenia upowszechniła się nazwa świdermajer. Dzięki niemu od lat do Otwocka, Józefowa i Świdra przyjeżdżały dzieci również chore na gruźlicę, aby leczyć się  w sosnowym mikroklimacie.
 

Dzisiaj dziedzictwo Andriollego jest zagrożone. Walory przyrodnicze rzeki Świder mogą zostać nieodwracalnie zniszczone. Miejsce, na którym Władze Miasta Józefów za wszelką cenę chcą postawić oczyszczalnię ścieków to letnisko-kurort, które od ponad 130 lat służyło mieszkańcom Warszawy jako kąpielisko i miejsce rekreacji.
 

Jeżeli chcesz wesprzeć mieszkańców w staraniach o ocalenie tego miejsca zabierz ze sobą znicz i weź  udział w happeningu, który odbędzie się 1 listopada o godz. 16.00 na przeciwko hotelu Holiday Inn w Józefowie pod Warszawą przed ogrodzeniem planowanej oczyszczalni ścieków.

 

Czytaj więcej >>>>