WIELKIE SERCE DLA DRZEW W KATOWICACH

2017-10-13

Wczoraj plac przed Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką w Katowicach zapełnił się kolorowymi sercami namalowanymi przez uczniów katowickich szkół. Podczas happeningu "Drzewo-przyjaciel" dzieci i młodzież utworzyły z nich wizerunek wielkiego serca - dla drzew! Tak zainaugurowaliśmy 15. edycję Święta Drzewa Klubu Gaja w Katowicach.

Podczas wydarzenia zaproszeni goście oraz dzieci i młodzież z katowickich szkół posadziła na skwerze przed CINiBĄ jarzębinę i osiem berberysów. To kolejne drzewa, które zostaną dopisane do licznika drzew na www.swietodrzewa.pl  Dzięki programowi Święto Drzewa Klubu Gaja w ciągu 15. lat jego istnienia, przy zaangażowaniu blisko 630 tysięcy osób posadzono już ponad 811 tysięcy drzew w całej Polsce.

Uczniowie przyszli na inaugurację z pięknymi, własnoręcznie wykonanymi, kolorowymi sercami. Trzymając je w rekach utworzyli na placu przed biblioteką wielkie serce. W ten sposób chcieliśmy podziękować drzewom za wszystkie usługi jakie dla nas świadczą. Happening został poprzedzony warsztatami edukacyjnymi pt. „Drzewo-przyjaciel”, poświęconymi roli i znaczeniu drzew w przyrodzie, w szczególności w mieście. Zajęcia prowadzili edukatorzy Klubu Gaja w Szkołach Podstawowych nr 17, 19, 40 i 51 w Katowicach.

Podczas zajęć wspólnie z uczestnikami zastanawialiśmy się czy na pewno drzewa zasługują na miano naszych przyjaciół i wszyscy wspólnie doszliśmy do wniosku że jak najbardziej tak. Rozmawialiśmy o różnicach pomiędzy korzyściami płynącymi z obecności drzew w miastach i na terenach leśnych, o oczyszczaniu powietrza, zacienianiu miejsc nasłonecznionych, zmniejszaniu hałasu oraz funkcjach estetycznych drzew. Nie zapomnieliśmy również o tym, że drzewa są nie tylko naszymi przyjaciółmi ale także wielu gatunków ptaków, owadów i innych zwierząt - opowiada Jarosław Kasprzyk, edukator Klubu Gaja.

O wszystkich korzyściach jakie dają nam drzewa mogliśmy się dowiedzieć na otwarciu wystawy plakatów  studentki ASP w Warszawie Zofii Lasockiej w katowickiej CINiBie.  Jest to jej praca dyplomowa przygotowana pod kierownictwem prof. Lecha Majewskiego i Justyny Czerniakowskiej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. „Pogromca gorąca”, „Miasto czyszczę”, „Hałas trzymam na dystans”, „Daję spokój” – to tylko niektóre z tytułów prac, które zachęcają do udziału w tegorocznym Święcie Drzewa.

Drzewa są naszymi nieocenionymi przyjaciółmi. Wiemy o tym, że dają nam tlen, oczyszczają powietrze, są schronieniem dla zwierząt... Korzyści płynących z ich obecności jest jednak wiele, wiele więcej, co chciałam pokazać na moich plakatach - bo drzewa niestety same się nie pochwalą. Doceńmy drzewa!- mówi Zofia Lasocka, autorka plakatów

Wystawę będzie można oglądać w katowickiej CINiB-ie do końca października. Zapraszamy!

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Miasta Katowice, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, m.in. Pani Barbara Lampart – naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice, dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski – Prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej , dr hab. Barbara Kos, prof. UE – Prorektor ds. Nauki i Kadry Akademickiej,  Jan Siechowski – Pełnomocnik Dyrektora CINiBA ds. Administracyjnych.

 

 

Zobacz fotorelację z wczorajszego wydarzenia>>>

 

Więcej informacji o programie Święto Drzewa na www.swietodrzewa.pl