BIG JUMP w Bielsku-Białej!

2017-07-04

Klub Gaja i Koalicja Ratujmy Rzeki zaprasza wszystkich, którym los rzek nie jest obojętny do organizacji akcji BIG JUMP (European River Swimming Day) i wejścia do wody - 9 lipca (niedziela) 2017r. o godzinie 15.00. Każdy może przyłączyć się do akcji wchodząc do najbliższego akwenu lub zanurzając w nim dłonie czy stopy! W ten sposób Europejczycy manifestują swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych ludziom i przyrodzie. Klub Gaja zaprasza na BIG JUMP do Bielska-Białej i wspólnego wejścia o godz. 15.00 do rzeki Białej (park Włókniarzy, ul. Partyzantów, na wysokości kortów).

Tegoroczna edycja BIG JUMP jest szczególnie istotna z powodu zagrożeń, które mogą spotkać polskie rzeki. Projekty regulacyjne i betonowanie rzek – naszego dziedzictwa narodowego nie ma nic wspólnego ze zrównoważonym gospodarowaniem zasobami przyrodniczymi. Dlatego też do akcji BIG JUMP włączyła się Koalicja Ratujmy Rzeki (KRR) zrzeszającą kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, naukowców i obywateli. Przeczytaj więcej o Koalicji Ratujmy Rzeki
 

„Nadszedł czas wspólnych działań dla dobra polskich rzek i obrony polskiej przyrody, którą powinniśmy zostawić dla przyszłych pokoleń. Pomysły regulacji takich rzek jak Wisła pochodzą z XIX wieku. Potrzebujemy teraz naszej wspólnej aktywności by o tym mówić, a BIG JUMP jest pozytywna możliwością manifestowania naszego wsparcia dla naturalnych rzek w Polsce. Dobry stan rzek to dobra jakość naszego życia - plaże, ścieżki i rowerowe, miejsca rekreacji” – powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja, członek KRR.

Radosław Gawlik z EKO-UNII, członek KKR dodaje: „Regulacja rzek zwiększa zagrożenie powodziowe w Polsce. Chodzi szczególnie o wstrzymanie regulacji Odry prowadzonej w celu osiągnięcia parametrów III klasy drogi wodnej na potrzeby żeglugi. Prace powinny rzeczywiście służyć poprawie bezpieczeństwa powodziowego ludności i podnosić jakość życia mieszkańców, którzy korzystają z polskich rzek”.
 

Swój gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każdy w każdym miejscu w Polsce, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem. Połączmy wypoczynek z europejską kampanią społeczną.

 

Jak zorganizować własny BIG JUMP! To proste!
• Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU Klubu Gaja
• Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta: psy czy konie.
• 9 lipca w niedzielę, o godz.15.00 wejdziecie wspólnie do wody (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie), koniecznie zróbcie zdjęcie. BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
• Zdjęcia wraz z krótką informacją (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób), wyślij na adres klubgaja@klubgaja.pl. Najciekawsze zostaną opublikowane na stronie oraz funpage’u Klubu Gaja.
• Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą!

 


Nad lokalnymi rzekami i Bałtykiem BIG JUMP 2017 już organizują:
• Klub Gaja – rzeka Biała w Bielsku-Białej
• Stowarzyszenie Chodź nad Świder – rzeka Świder
• Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA – Morze Bałtyckie
• mieszkańcy Szczyrku – rzeka Żylica
• mieszkańcy Wrocławia – rzeka Odra
• Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Iny i Głowienicy  - rzeka Ina i Gowienica
• Stepnicka Organizacja Turystyczna – Zalew Szczeciński

 

W Polsce BIG JUMP koordynowany jest przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network.


Więcej informacji o poprzednim BIG JUMP 2016

Zobacz miejsca poprzednich akcji BIG JUMP na interaktywnej mapie Polski