Drzewa, ptaki, pszczoły i synagoga

2017-06-10

Coroczny Festiwal Ekodzieło, organizowany w 2017 roku po raz trzeci przez Klub Gaja wspólnie z Galerią Bielską BWA, Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk” w Bystrej i Miejskim Centrum Kultury w Żywcu był udanym połączeniem sztuki oraz edukacji ekologicznej. W współtworzeniu akcji i instalacji artystycznych, pokazach filmów dokumentalnych i warsztatach twórczych uczestniczyło blisko 600 osób. Festiwal skończy się 11 czerwca w niedzielę. Do tego dnia możemy jeszcze oglądać wystawę „W sercu drzewa stoję” Beaty Tarnawy z Klubu Gaja w Galerii Bielskiej BWA.

Festiwal Ekodzieło 2017 rozpoczął się akcją artystyczną „Pożegnanie drzewa”. Artystka Cecylia Malik i Jacek Bożek z Klubu Gaja zaprosili grupę bielskiej młodzieży z Liceum Plastycznego  do uczestnictwa i współtworzenia akcji artystycznej w przestrzeni wokół Galerii Bielskiej BWA. Niezwykle ekspresyjne działanie objęło rosnące na skwerze dwa wiekowe kasztanowce.

„Opisując swoją drogę twórczą i aktywność społeczną, Cecylia Malik mówi obrazowo, iż „weszła na drzewo będąc artystką, a zeszła z niego jako bojowniczka walcząca o naturę”. Artystka doskonale czuje równowagę pomiędzy ideą działania, a jego wymową plastyczną. Dodatkowo artystka mądrze wykorzystuje ekspresję młodych ludzi, którzy wypowiadają się indywidualnie, ale też razem współtworzą dzieło, jego wizualną jakość” – powiedziała  Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

„Pożegnanie drzewa”  stało się symbolicznym pożegnaniem masowo ścinanych w ostatnich miesiącach drzew, których ilość miłośnicy przyrody szacują na półtora miliona. Symbolikę tego pożegnania podkreśliła poezja Czesława Miłosza, która przeplatała się z dźwiękami opłakiwania.

Agata Smalcerz dodała: „Młodzi artyści malowali wielkie mandale, które potem – ulokowane w sąsiedztwie dwóch przepięknie kwitnących kasztanowców – stawały się koronami nowych drzew. Drzew rosnących kiedyś przed synagogą, zburzoną przez hitlerowców w 1939 roku. Obrys murów synagogi, wytyczony na placu pomiędzy Galerią Bielską BWA a Teatrem Lalek Banialuka przez Małgorzatę Łuczynę, w ramach eksponowanej w tym czasie w galerii wystawy „Tanceba”, przywoływał dodatkowo kontekst historyczny miejsca”.

Finałem akcji „Pożegnanie drzewa” było „Powitanie drzewa” czyli posadzenie lipy drobnolistnej przy Willi Sixta. Nowa lipa zajęła miejsce starej, którą przewróciła wichura.  Nasadzenie poprzedził wykład „Dlaczego drzewa są ważne”  dr hab. Alicją Barć z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach festiwalu w Galerii odbyły się także warsztaty twórcze dla dzieci, których tematem były drzewa i zamieszkujące je ptaki. Dzieci samodzielnie wykonały modrzewiowe budki lęgowe dla sikorek, kowalików, wróbli i mazurków oraz ozdobiły własnym nadrukiem – motywem drzewa, torby bawełniane na zakupy. Ważnym wydarzeniem festiwalu była wystawa malarstwa Beaty Tarnawy, złożona z obrazów malowanych akwarelą lub gwaszem, których tematem jest drzewo. Takich prac autorka wybrała ponad trzydzieści ze swego dorobku, sięgającego roku 1991. Beata Tarnawa, współtwórczyni Klubu Gaja, jednej z najważniejszych w Polsce organizacji ekologicznych, jest absolwentką bielskiego plastyka, autorką pomysłów plastycznych i wizualizacji wydawnictw i plakatów, a także scenografii happeningów  Klubu Gaja. Jej charakterystyczne malarstwo niesie pozytywne przesłanie, daje nutę nadziei, że ziemia się obroni.

Agata Smalcerz  podsumowując powiedziała: „Nieprzypadkowo miejscem najważniejszych wydarzeń Festiwalu Ekodzieło jest Galeria Bielska BWA, która od wielu lat w swoim programie wystawienniczym i edukacyjnym podkreśla wątki ekologiczne, oddając głos artystom działającym poprzez sztukę na rzecz przyrody i jej ochrony”.

Nasze wspólne działania z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk” w Bystrej rozpoczęły się happeningiem „Miód” zorganizowanym przez Klub Gaja przed seansem DKF „Promyk”. Dla publiczności była to niespodzianka.  Goście, którzy przyszli na pokaz filmu dokumentalnego „Łowcy miodu” zostali zaproszeni  do inhalatorium propolisowego, znajdującego  się w drewnianej altanie, w pasiece, przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej tuż obok GOK-u.  Gościem Specjalnym DKF w „Promyku”, tego wieczoru, była aktorka Magdalena Popławska, która od wielu lat wspiera działania Klubu Gaja, jest medialną twarzą projektu obrony pszczół, a w filmie poznaje pracę bartników w różnych miejscach na świecie. W tym roku mówiliśmy głównie o drzewach  i pszczołach, które dawno temu wyprowadziliśmy z lasu.

Agnieszka Sech, dyrektorka GOK „Promyk” wyjaśnia: „ Apiinhalacja polega na wdychaniu powietrza z ula, w którym rozpuszczone są wszystkie dobroczynne dla zdrowia składniki produkowane przez pszczoły (wosk, propolis, miód, pyłek pszczeli, mleczko pszczele). Z inhalacji mogą korzystać nieodpłatnie, zarówno sanatoryjni Kuracjusze, jak i Mieszkańcy naszej Gminy. Po zwiedzeniu apiinhalatorium, uczestnicy happeningu zostali zaproszeni przez Panią Urszulę Kuc, Dyrektor Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, na poczęstunek z pysznym miodem wytwarzanym w pasiece przyszpitalnej, w roli głównej”.

Tradycyjnie w „Promyku” odbyły się pokazy filmów edukacyjnych  dla dzieci ze szkół podstawowych Gminy Wilkowice. Po projekcji dokumentów „Odkurzacze są super” i „Chłopiec orzeł” uczniowie wzięli udział w niezwykle interesujących i wciągających warsztatach. Pokaz filmu „Było sobie drzewo” i spotkanie z edukatorami Klubu Gaja odbył się także w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

W Dniu Dziecka, w „Promyku” rozpoczął się cykl wydarzeń dedykowanych Najmłodszym Mieszkańcom i Gościom. Warsztaty Klubu Gaja miały charakter wyjątkowo rodzinny... Dzieci wraz z Rodzicami i Opiekunami tworzyli zespoły, które wspólnie budowały domki dla MAŁYCH ZAPYLACZY... Chyba Wszyscy Uczestnicy, zarówno Ci mali, jak i więksi, dobrze się bawili, pogoda sprzyjała, więc był to wyjątkowo udany wieczór. Podczas warsztatów powstała również bardzo interesująca instalacja artystyczna „Dom pszczół”, którą stworzył przy udziale publiczności artysta Waldemar Rudyk.

„Cieszymy się, że GOK “Promyk”, podobnie do zeszłego roku, był partnerem festiwalu, który uwrażliwia, uczy, uzmysławia i pokazuje wartości ważne dla każdego z nas w codziennym życiu. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z udziału z zajęciach i są chętni do kolejnych wydarzeń. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę, bo wierzymy, ze to co robimy jest dobre dla przyrody, a w konsekwencji dla każdego z nas, bo jesteśmy jej częścią” – podsumowała Agnieszka Sech.

„Ekologia jest już integralną częścią naszej codzienności. To co jemy, jak i gdzie odpoczywamy czy to co kupujemy ma bezpośredni wpływ na nasze życie i przyszłość planety, a co za tym idzie, naszych dzieci i wnuków. Festiwal Ekodzieło bawi, edukuje i zachęca do podejmowania działania w trosce o otaczającą nas przyrodę. Dlatego będziemy rozwijać ten festiwal, który wszedł już do kalendarza wydarzeń Klubu Gaja i naszych partnerów” - powiedział pomysłodawca festiwalu Jacek Bożek z Klubu Gaja.

 

Festiwal Ekodzieło 2017 został dofinasowany ze środków Miasta Bielska-Białej, Gminy Wilkowice i Miasta Żywiec.

 

ZOBACZ FOTO RELACJĘ >>>

>>>Pożegnanie drzewa

>>>Pożegnanie drzewa fotorelacja Galeria BWA

>>>Warsztaty od „Deski do deski” i „Dizajn drzewo”

>>>Happening „Miód”, pokaz filmu „Łowcy miodu” i spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską

>>>Pokaz filmów dokumentalnych i warsztaty dla dzieci

>>>Warsztaty „Od deski do deski – budujemy domki dla zapylaczy” i instalacja artystyczna „Dom dla pszczół”

 

MEDIA O FESTIWALU >>>

>>>Gazeta Wyborcza

>>>Gazeta Wyborcza - Co jest grane

>>>Gazeta Wyborcza- Co jest grane

>>>Dziennik  Zachodni

>>>Nasze Miasto

>>>Polski Portal Kultury

>>>Pełna Kultura