Milion drzew dla Warszawy - akcja artystyczna „Włącz drzewo”

2017-06-05

Na Dniu Ziemi 2017 warszawiacy włączyli się do akcji sadzenia drzew i współtworzenia instalacji artystycznej „Włącz drzewo”. Uczestnicy akcji otrzymali do posadzenia na swoim terenie sosnę zwyczajną oraz kolorowe liście lipy, dębu, grabu i klonu, wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu. W ten sposób m.st. Warszawa i Klub Gaja zachęcali warszawiaków do włączenia się w akcję „Milion drzew dla Warszawy” i pobrania aplikacji mobilnej, dzięki której mogą włączyć się w zazielenianie miasta.

Dwa buki czerwone na Polu Mokotowskim zakolorowały się na różowo, niebiesko, fioletowo i czerwono. Specjalne eko-liście symbolizujące gatunki drzew sadzonych w mieście jak lipy, dęby graby i klony wykonano ze specjalnego materiału pochodzącego z trzykrotnego odzysku. Każdy chętny, przybyły na Dzień Ziemi, mógł dołączyć do tworzenia instalacji artystycznej przemieniającej drzewo w niezwykły obiekt informujący o akcji „Milion drzew dla Warszawy”.


„Zachęcanie obywateli do nasadzeń drzew to jedno, a umożliwianie im tego w ten sposób jak robi to Warszawa, to zdecydowanie nowoczesna i obywatelska propozycja. Aplikacja „Milion drzew” powinna stać się modelem dla tych, którzy chcą włączyć mieszkańców do działania na rzecz przyrody w mieście”- powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja.


„Drzewo jest przepiękne, ma niesamowite kolory i skłania do zastanowienia się na tym by zasadzić milion drzew” – skomentowała akcję warszawianka Asia.


Każdym rozdanym eko-liściem  zachęcano uczestników do pobrania aplikacji mobilnej  „Milion drzew”.  Za jej pomocą warszawiacy mogą „włączyć swoje drzewo” czyli wskazać lokalizację gdzie chcielibyśmy aby pojawiły się nowe drzewa. Wystarczy zaznaczyć to miejsce na mapie w aplikacji i wybrać opcję „zgłoś”, a następnie wysłać wniosek podając swoje dane kontaktowe i… gotowe. Jeżeli we wskazanym miejscu możliwe jest wykonanie nasadzenia zgłoszenie zostanie zaakceptowane, a w aplikacji pojawi się odpowiedni komunikat. Potwierdzenie wysłane zostanie również na adres e-mail i numer telefonu komórkowego. W przypadku, gdy zgłoszenie nie może zostać przyjęte – drzewo posadzone – aplikacja poinformuje dlaczego. Powodów może być wiele. Planując nasadzenia trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Są to m.in. strefy ochronne torowisk czy wałów powodziowych, własność terenu, infrastruktura podziemna, latarnie, a także plany zagospodarowania przestrzennego.


„Chciałam podziękować za tą ciekawą inicjatywę, bo to stoisko bardzo wyróżnia się na Polu Mokotowskim i przyciąga uwagę” – powiedziała  Małgorzata, mama Michała, który dodał: „Pomysł z kolorowymi liśćmi jest po prostu fajny”.


Dzięki sugestiom mieszkańców sukcesywnie wykonywane będą nasadzenia w Warszawie. Za nasadzenia odpowiedzialny jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.


Aplikację można pobrać nieodpłatnie za pośrednictwem Google Play (na systemy Android), a także z App Store (iOS)

 

Zobacz relację foto  >>> http://bit.ly/2rtjoKI