Życzymy – mądrego wyboru jajek!

2017-04-12

Ja co roku, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, w których jajko jest istotnym symbolem, Klub Gaja zachęca konsumentów do świadomych zakupów uwzględniający dobrostan zwierząt. Apelujemy: „Kupujcie jajka z głową!” czyli takie, które oznaczone są numerem 0 i 1 (z chowu ekologicznego i wolnowybiegowego). Te cyfry oznaczają, że jajka pochodziły od kur, których naturalne zachowania zostały poszanowane. Jajka z tych hodowli są droższe ale warto zapłacić wyższą cenę oszczędzając tym zwierzętom cierpienia. Życzymy mądrego wyboru jajek!

W Polsce mamy około 40 mln kur niosek. Jesteśmy jednym z czołowych producentów jaj w Europie. Dane KE za 2016 r. potwierdzają, że zajmujemy trzecie miejsce, po Wielkiej Brytanii i Francji. Produkujemy około 10 miliardów jaj rocznie.  W tym około 88%  produkcji jaj pochodzi z hodowli kur niosek w systemie klatkowym (wg. GIW z 2016 r.).  W Europie w systemie klatkowym trzyma się 56% kur , a pozostałe 44% kur w hodowlach: ściółkowych (26%), wolnowybiegowych (14%), ekologicznych (4%).


Jajka z numerem 3 z systemu klatkowego, pochodzą od kur, które nigdy nie wychodzą z klatki na zewnątrz, są stłoczone, okaleczone, zwykle mają obcięty dziób oraz pazurki i nie mogą zaspokajać naturalnych potrzeb. Nie mogą grzebać w piasku ani wygrzewać się na słońcu. Jaja z numerem 2 pochodzą z hodowli ściółkowej, gdzie kury trzymane są w zamkniętych budynkach produkcyjnych. Mogą przemieszczać się w zatłoczonych halach i zaspokajać niektóre naturalne potrzeby, nie mają dostępu do czystego powietrza, wciąż nie widzą słońca i zieleni.


Dokonując wyboru w sklepie możemy polepszyć los tych zwierząt. Co możemy zrobić? Nie kupować jajek z numerem 3 i 2. Klub Gaja zachęca do zakupów jajek z numerem 0 – pochodzących z chowu ekologicznego i z numerem 1 – z wolnego wybiegu. Kury hodowane w ten sposób mają zapewniony dobrostan, ich naturalne zachowania zostały poszanowane. Oznacza to, że kury mieszkają w kurnikach, mogą wychodzić na wybieg, wygrzewać się na słońcu, grzebać w ziemi, swobodnie się poruszać. W chowie ekologicznym dodatkowo mają zapewnioną naturalną, certyfikowaną paszę – ziarna zbóż, świeże zioła i trawy.


Jajka od kur szczęśliwszych są droższe ale warto zapłacić taką cenę wspierając wolny chów kur! To najlepszy sposób poparcia dla polskich hodowców kur trzymanych na wolnym wybiegu lub w hodowli ekologicznej.


 

 

 

 

 

 

 

Klub Gaja życzy Wesołych Świąt i mądrych zakupów jajek z numerem 0 i 1!


***
Klub Gaja, jako pierwszy w Polsce (2005 r.) podjął szeroką akcję informacyjną dotyczącą ferm kurzych i oznakowań jaj odpowiadających warunkom, w których trzymane są zwierzęta. Pionierskim przedsięwzięciem był polsko - czesko – słowacko – węgierski projekt badawczy nt.  sprzedaży jaj w dużych sieciach handlowych we wszystkich czterech krajach, zakończony raportem Kupuj jajka z głową . W 2012 r. w wyniku działań wielu europejskich organizacji pro zwierzęcych, w tym Eurogrup for Animals, do którego należał Klub Gaja, Unia Europejska znowelizowała przepisy dotyczące hodowli kur niosek, nakładając na przedsiębiorców  wymóg większych i lepiej wyposażonych klatek. Jednak nadal hodowla klatkowa kur niosek nie zapewnia kurom życia wolnego od cierpienia.