Uwaga smog – wszystkie ręce na pokład!

2017-02-08

W styczniu 2017 w Bielsku-Białej dopuszczalna zawartość dobowa PM-10 została przekroczona 21 razy. Nadal utrzymuje się zagrożenie pyłem zawieszonym PM-10, PM-2.5 oraz rakotwórczym benzo(a)pirenem. Obecnie brak całościowego programu ograniczania niskiej emisji w naszym mieście spowodował, że bielszczanie zaczęli się organizować oddolnie. Powstał Bielski Alarm Smogowy oraz zawiązała się Koalicja Antysmogowa. 12 lutego Bielska Kuchnia Społeczna i Klub Gaja zaprasza na spotkanie z Patrykiem Białasem i Tomaszem Wawakiem reprezentującymi Katowicki i Bielski Alarm Smogowy.

12 lutego o godzinie 16.00 Bielska Kuchnia Społeczna zaprasza na drugą tegoroczną edycję, jej tematem będzie „Powietrze, którym oddychamy”. W Pub Celna 10 przy ul. Celna 10 w Bielsku-Białej przy pysznym roślinnym jedzeniu rozmawiać będziemy o powietrzu, smogu i sposobach radzenia sobie z tym problemem.

Smog to nie jest postać z bajki. To cichy zabójca, który atakuje nasz mózg, serce i płuca. Jeśli chcesz z nim walczyć, to przyjdź na spotkanie. Pokażemy wiele inicjatyw antysmogowych. Możesz wybrać, w walce ze smogiem jest wiele do zrobienia. – mówi Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Gdy w Paryżu zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM10 osiąga poziom 80 μg/m3 ogłaszany jest alarm smogowy. W Krakowie, w Katowicach czy w Warszawie taki poziom zanieczyszczenia nie budzi niepokoju jednostek odpowiedzialnych za jakość powietrza. Nic dziwnego – obowiązujący obecnie w Polsce poziom alarmowy jest prawie czterokrotnie wyższy i wynosi 300 μg/m3. – możemy przeczytać na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.

Komunikaty Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach nie napawają optymizmem. W województwie śląskim w większości miast jakość powietrza w okresie zimowym jest zła. Często zleca się pozostawanie w domach szczególnie osobom starszym, dzieciom i kobietom w ciąży. W ostatnich kilku dniach również w Bielsku-Białej stan zanieczyszczeń w powietrzu pyłem zawieszonym przekroczył poziom alarmowy.

Chcemy, by powietrze w Bielsku-Białej było czyste. Chcemy, by Urząd Miasta podjął działania i w sposób systemowy i skuteczny zajął się tematem jakości powietrza w naszym mieście. Wiemy również, ze wiele zależy od nas samych, dlatego lutową edycję Bielskiej Kuchni Społecznej poświęcamy właśnie smogowi – mówią mieszkanki i mieszkańcy Bielska-Białej skupieni wokół Bielskiej Kuchni Społecznej.

***
Patryk Białas, aktywista i lider Katowickiego Alarmu Smogowego, organizator kampanii #czystepowietrze w Katowicach. Od wielu miesięcy niestrudzenie uzmysławia katowiczanom, że największym problemem miasta jest smog i zatrute powietrze. W pierwszej połowie 2016 roku zebrał ponad 900 podpisów mieszkańców pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie działań na rzecz czystego powietrza w Katowicach. Odrzucenie projektu przez radnych spowodowało, że Białas jeszcze bardziej zakasał rękawy i zorganizował wiele wydarzeń uwrażliwiającym mieszkańców na problem zatrutego powietrza. Wśród nich wymienić można m.in. #AirAid, czyli 10 mikro koncertów na rzecz czystego powietrza, Taneczny FlashMob, happening „#ZalozMaskeLigoniowi” czy debatę oksfordzką: „W Polsce powinno się zakazać palenia węglem”. Jest również członkiem Rady Programowej Fundacji Napraw Sobie Miasto. Nominowany w plebiscycie Katowiczanin Roku 2016.

Tomasz Wawak – działacz społeczny z Bielska-Białej, przewodniczący rady osiedla Biała Krakowska, reprezentujący Bielski Alarm Smogowy.

Bielska Kuchnia Społeczna – jest organizowana średnio raz w miesiącu. Jej celem jest promocja diety wegańskiej, czyli opartej na produktach roślinnych. Podczas spotkań poruszane są również tematy o charakterze społecznym. Każde spotkanie to poczęstunek: każdy przynosi ze sobą wegańskie danie lub przekąskę oraz swój przepis. Nie zapominajcie również o własnych talerzach i sztućcach. Więcej na profilu społecznościowym Bielskiej Kuchni Społecznej >>>>>   

Źródła:
www.polskialarmsmogowy.pl   
www.katowice.wios.gov.pl