Chronimy liczydło górskie

2015-08-13

W trzydziestostopniowym upale, przez 3 dni, wolontariusze z Klubu Gaja i Gminy Wilkowice wykaszali i wyrywali rdestowiec ostrokończysty, aby chronić rosnące nad potokiem Mesznianka bardzo rzadko występujące liczydło górskie. Rdestowiec to roślina inwazyjna o niezwykłej żywotności, zarastająca w szczególności brzegi potoków i strumieni. Akcja realizowana była w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę” – inicjatywa lokalna „Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w Lasku Wilkowickim”, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jednym z zaangażowanych w pracę wolontariuszy był sołtys Wilkowic - Ryszard Rączka.
Nigdy nie przypuszczałem, że jest to tak ekspansywna roślina dopóki osobiście nie zakasałem rękawów i nie ruszyłem do pracy aby dopomóc naszemu środowisku naturalnemu – powiedział sołtys w trakcie pracy.

Redestowiec pochodzi z południowej Azji. Jest bardzo ekspansywna byliną, silnie rozgałęziająca się. Swoim wyglądem przypomina krzew. Obecnie występuje dość pospolicie w całej Polsce i coraz bardziej rozprzestrzenia się zagrażając gatunkom rodzimym. Zalecane jest usuwanie go przed okresem kwitnienia i późniejsze niszczenie mechaniczne ponieważ bardzo łatwo i szybko odrasta.

Kilkaset metrów oczyszczonych z rdestowa wzdłuż potoku Mesznianka pokazało wszystkim uczestnikom prac jak trudno jest przywrócić środowisku jego naturalny stan. Następne koszenie już na wiosną 2016 roku. Wszystkich chętnych zapraszamy do pomocy!

 

Zobacz relację - Bielska Telewizja Internetowa >>>
 

Fot. Klub Gaja.