Czy wygra polskie drzewo?

2013-02-01

Od 1 – 28 lutego internauci wybierają Europejskie Drzewo Roku spośród drzew zgłoszonych z 6 krajów, w tym Polskę. Nasz kraj reprezentuje platan z miejscowości Kozy w woj. śląskim, który wygrał ogólnopolski konkurs Klubu Gaja - Drzewo Roku 2012. W nowym konkursie głosy na platana można oddawać na www.klubgaja.pl lub www.treeoftheyear.org.

Koziański platan klonolistny wyróżnia się wyjątkową rozłożystością konarów i kształtem górującym nad całym parkiem, w którym rośnie. Jest symbolem honorowego wyróżnienia dla społecznych działaczy Kóz, bo jak podkreśla jego przesłanie: "Ludzie odchodzą, a drzewa nadal opowiadają ich historię (...)". Pod platanem odbywają się konkursy, koncerty, spotkania, zawody sportowe i uroczystości lokalne. Drzewo jest symbolem życia rodzinnego, bo pod nim umawiają się zakochani, nowożeńcy wznoszą toast, a najmłodsze pokolenie, przyprowadzane tu przez dziadków, bezpiecznie się bawi.

Od 10 lat Klub Gaja realizuje program Święto Drzewa, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. Adaptacja do zmian klimatycznych dotyczy każdego, dlatego zależy nam na tym, żeby docierać do wszystkich pokoleń. Konkurs Drzewo Roku, jako jeden z elementów programu, znakomicie wpisuje się w to założenie, a koziański platan jest znany wszystkim mieszkańcom wsi – od najmłodszych do najstarszych – łączy ich, inspiruje do spotkań, do działania – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku i programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

W walce o europejski tytuł platan z Polski mierzy się z drzewami z Irlandii, Czech, Słowacji, Węgier i Bułgarii. Lipa zgłoszona z Czech jest największym i najbardziej zapadającym w pamięć drzewem w alei 57 lip. Z antyczną cywilizacją Traków łączy się grupa drzew  – dwa orzechy włoskie i morwa – zgłoszona z Bułgarii. Platan wschodni zasadzony przez Karola Esterhazy to kandydat węgierski natomiast platan klonolistny we wsi Komjatice jest podobno jest największym drzewem na Słowacji i jednym z największych żyjących organizmów w Europie. Irlandię reprezentuje dąb szypułkowy, którego gałęzie rozciągają się aż do 50 metrów długości.

Mieszkańcy Kóz do głosowania szykują się już od kilku tygodni. W konkursie na Drzewo Roku 2012 Klubu Gaja ich platan zdobył ponad 7 000 głosów. Teraz kozianie szacują, że będą potrzebować trzy razy więcej głosów. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej na platana zagłosował gospodarz miejscowości.

Udział w konkursie Europejskie Drzewo Roku to dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie. Dzięki platanowi, który rośnie w Kozach w pięknym dworskim otoczeniu, możemy zainicjować wiele ciekawych projektów i wypromować naszą  miejscowość– mówi wójt Kóz, Krzysztof Fiałkowski.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest fundacja Nadace Partnerstvi w Czechach. Rozstrzygnięcie nastąpi 1 marca. Nagrodą jest statuetka wręczana w Brukseli podczas Zielonego Tygodnia, największej corocznej konferencji poświęconej europejskiej polityce w dziedzinie środowiska.

Wiadomość podały także  m.in.
http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=rozmaitosci&idNewsComp=&filename=&idnews=93134&data=infopakiet&_CheckSum=29314624
http://www.lasy.gov.pl/zakladki/aktualnosci/czy-wygra-polskie-drzewo
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/751805,platan-z-koz-moze-zostac-europejskim-drzewem-roku,id,t.html?cookie=1
http://bielskobiala.naszemiasto.pl/artykul/1717951,platan-z-koz-walczy-o-tytul-europejskiego-drzewa-roku,id,t.html

Program Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.