1 % podatku na ratowanie koni!

2013-01-31

Dziś ostatni dzień dla prowadzących działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie zryczałtowanej, na złożenie zeznania PIT. Osoby te mogą przekazać 1% swojego podatku na działania Klubu Gaja i razem z nami ratować konie skazane na rzeź.

Zasady przekazania 1% podatku przez podatników rozliczających się w formie zryczałtowanej są tak samo proste, jak dla innych podatników. W zeznaniu, które „ryczałtowcy”  mają obowiązek złożyć do 31 stycznia, wystarczy wskazać numer KRS Klubu Gaja - 0000120069. Również w przypadku korekty zeznania dokonywanej do końca lutego, można wskazać Klub Gaja.

Bardzo cenimy inicjatywę ratowania koni przed transportami na rzeź. Uważamy, iż zwierzę, a w tym wypadku koń, to nie rzecz, którą po wieloletnim używaniu można wyrzucić, oddać na złom, zniszczyć. Dzięki możliwości adopcji, szczęśliwe konie mogą w spokoju przeżyć resztę swego życia w godnych warunkach, jednocześnie niosąc pomoc człowiekowi, np. pomagając w odzyskiwaniu zdrowia dzieciom w organizacjach takich jak nasza – opowiada Marian Sudoł ze Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Sprawnych Inaczej w Koronowie (woj. kujawsko-pomorskie), które otrzymało od Klubu Gaja dwa konie: Gaję i Finkę.

W Polsce przeznacza się na ubój 60 tys. koni rocznie. Większość z nich, sprzedawanych jest za granicę, gdzie trafiają po długim, przypłaconym ranami i stresem transporcie. Na rzeź trafiają młode konie hodowane na mięso, a także schorowane,  po ciężkich pracach polowych i leśnych, oraz te, które wykorzystywane są w sporcie wyczynowym.  Klub Gaja wykupuje zwierzęta przeznaczone na rzeź, chore lub te, których właściciele nie mogą dłużej utrzymywać. Znajduje dla nich nowe domy, wspiera ich utrzymanie, leczenie i opiekę weterynaryjną. Konie trafiają m.in. do organizacji, które prowadzą hipoterapię, do małych gospodarstw lub miejsc związanych z  agroturystyką.