Kredyt dla energooszczędnych

2013-01-29

Od 30 do 50 tys. zł dostaną od państwa osoby, które zdecydują się budować dom energooszczędny. Dofinansowanie pokryje część kredytu, który już wkrótce pojawi się na rynku, ponieważ Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisze umowę z siedmioma wybranymi do tego bankami. Są to: Bank Polskiej Spółdzielczości, SGG Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Zachodni WBK, Getin Noble Bank, Nordea Bank Polska oraz Deutsche Bank.

Natomiast bezzwrotne dofinansowanie Narodowego Funduszu w przypadku zakupu mieszkania w budynku wielorodzinnym wyniesie 16 tys. – w budynku energooszczędnym  i 11 tysięcy zł - w budynku pasywnym.

Od 2020 roku w Polsce będą mogły powstawać tylko budynki o obniżonym zużyciu energii. Program ma zachęcić do energooszczędnych inwestycji już teraz. Zgodnie z jego założeniami, z dopłat będą mogły skorzystać osoby fizyczne budujące lub kupujące domy jednorodzinne bądź mieszkania w domach wielorodzinnych od deweloperów.

Dofinansowaniem będą objęte budynki, które zapewniają zużycie energii na poziomie 15 kWh/mkw i 40 kWh/mkw. Obecnie standardowy budynek zużywa 105 kWh/mkw na rok!