Klub Gaja na Pol’and’Rock Festiwal 2018

2018-08-08

Akademia Sztuk Przepięknych podczas Pol”and”Rock Festiwalu 2018, organizowanego przez Orkiestrę Świątecznej Pomocy, tradycyjnie stała się miejscem ważnych spotkań, rozmów i międzypokoleniowej wymiany poglądów. W tej przestrzeni, w namiocie „Adwokaci na Pol’and’Rock Festival 2018” Klub Gaja mówił o swoich kampaniach dotyczących praw i dobrostanu zwierząt. Wspólnie z innymi organizacjami i ruchami społecznymi, podkreślaliśmy, że prawo jest nierozerwalnie związane z codziennym życiem każdego człowieka.

Strefa „Adwokaci na Pol’and’Rock Festiwalu”, którego gospodarzem była Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, stała się miejscem debaty w różnych formach o prawach i wolnościach człowieka, prawach obywatelskich, o praworządności, demokracji, a także o ochronie zwierząt, przyrody i środowiska naturalnego. Strefę współtworzyły: Iustitia Polska – „Polish Judges”, Fundacja Akcja Demokracja, Stowarzyszenie Alimenty to nie prezenty, Klub Gaja, Obóz dla Puszczy, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, pełnomocniczki Kongresu Kobiet, Fundacja Kultury bez Barier i Fundacja Ponoptykon.
 

Karolina Kuszlewicz, adwokatka, koordynatorka projektu powiedziała  – „Jesteśmy parasolem spinającym jako adwokatura różne sfery praw i wolności, do którego zaprosiliśmy organizacje będące reprezentacją tych sfer, najważniejszych dla nas. Dla człowieka w codziennym życiu takich jak: praworządność, prawa człowieka, bezpieczeństwo obywatelskie czy prawna ochrona zwierząt i przyrody. Uważamy, że dzisiaj, są to sprawy priorytetowe. Jako adwokatki i adwokaci powinniśmy i też chcemy wychodzić do młodych ludzi w różnych okolicznościach. Festiwal jest przestrzenią do otwartej i luźnej rozmowy. Przyjechaliśmy by edukować,  podnosić świadomość prawną i obywatelską ale też uczyć się od ludzi. Prowadzić ambitne rozmowy, ale i wspólnie zawołać: Cała Puszcza parkiem narodowym! i Prawa zwierząt w Konstytucji!”.
 

Strefa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników festiwalu. Okazało się, że znajomość prawa jest nie tylko nam potrzebna, ale dostarczać może również przestrzeni do ciekawych rozmów, debat i stanowić jedną z ważnych perspektyw rozumienia współczesnego świata. W piątek Klub Gaja zaprosił uczestników festiwalu na spotkanie „Nasz głos w imieniu zwierząt i przyrody” – o tym jak skutecznie walczyć o ich prawa mówiła adw. Karolina Kuszlewicz oraz Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. Natomiast w sobotę odbyły się warsztaty „Zaginął pies – uciekł kot. Gdzie szukać, kiedy reagować, jak pomagać?” , które poprowadził Marcin Urbaniak, wolontariusz Klubu Gaja.
 

Klub Gaja prawie od początku uczestniczył w Przystanku Woodstok, teraz Pol’and’Rock Festwial, który Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje by podziękować swoim wolontariuszom. Wśród tegorocznych uczestników festiwalu byli tacy, którzy pamiętali spotkania z Klubem Gaja i rozmowy o działania dla zwierząt w Żarach. Właśnie tam, podczas festiwalu w 1999 roku, zbieraliśmy podpisy  przeciwko transportowi żywych koni na rzeź do Włoch. W 2012 roku Jacek Bożek był gościem Akademii Sztuk Przepięknych.


„Doświadczenie powrotu, po kilku latach, na festiwal Jurka jest dla mnie wielowymiarowe. Przyjechaliśmy do Kostrzynia na zaproszenie adwokatury warszawskiej z młodymi ludźmi, naszymi przyjaciółmi i wolontariuszami. To było nowe i inspirujące doświadczenie. Spotykaliśmy się z jeszcze młodszymi, a wystąpienie przed publicznością było nieustającą zmianą w przenośni i na żywo. Bardzo jestem ciekawy czy w sercach i pamięci naszych słuchaczy pozostanie coś z atmosfery i rytuału, który można było tam poczuć. Jest wielka potencja i chęć pomagania zwierzętom wśród młodych i mam nadzieję, że zostanie ona wykorzystana przez nich w sposób pozytywny. Przy naszej pomocy i wsparciu” – podsumowuje pobyt na festiwalu Jacek Bożek z Klubu Gaja wznosząc okrzyk kończący jego wystąpienie „ Prawa zwierząt w konstytucji!.”

 

Przeczytaj więcej informacji >>>