W wiśniowym raju

2018-07-15

Łódzkie „Kolacje w kontekście”, to spotkanie z ciekawymi ludźmi, ciekawym miejscem i różnorodnością smaków. 14 lipca Klub Gaja gościł na wyjazdowej kolacji „W wiśniowym raju” w wydaniu letnim i sielskim, w wiśniowym sadzie. Uczestnikom wydarzenia opowiadaliśmy o drzewach i Świecie Drzewa wśród wiśniowych drzew pełnych owoców. Gospodarzem kolacji przygotowanej przez Restaurację Affogato była rodzinna manufaktura CherryTree.

„Kolacje w kontekście” to cykl niezwykłych wydarzeń kulinarnych łączących pyszne jedzenie, muzykę na żywo i tematyczne atrakcje. 19. kolację „W wiśniowym raju” zorganizowano poza Łodzią. W sadzie, wśród szpalerów drzew wiśniowych spędziliśmy niezwykły czas przy stołach ustawionych wśród wiśni, pod gołym niebem, z wyborna kuchnią i wiśniowymi atrakcjami.


Anna Wyszyńska, jedna z pomysłodawczyni „Kolacji w kontekście”, przedstawiając ideę spotkań powiedziała  - „Jestem przewodnikiem po Łodzi. Chciałam pokazać  Łódź, która jest nieoczywistym miastem i połączyć ją z tym co kocham, czyli z gotowaniem.  Zorganizować wydarzenia kulinarne w miejscach do których normalnie nie wybralibyśmy się na jedzenie. Każda kolacja w kontekście to odrębny koncept, szef kuchni i miejsce. Wokół tego miejsca  budujemy historię, poznajemy go i osoby z nim związane. Dzisiaj spotykamy się w wiśniowym sadzie. To pierwsze wydarzenie poza miastem. Do współpracy zaprosiłam szefa kuchni Jakuba Hamankiewicza wraz z zespołem łódzkiej Restauracji Affogato oraz przyjaciół, którzy mi pomagają”.


Wydarzenie kulinarne w wiśniowym sadzie rozpoczęło się opowieścią Jacka Bożką o działaniach Klubu Gaja dla drzew - Świecie Drzewa i konkursie Drzewo Roku. Potem goście wyruszyli na spacer wśród wiśni i wysłuchali ludzi, którzy posadzili ten sad i założyli manufakturę CherryTree w Karskach.


Oczywiście wśród serwowanych potraw nie zabrakło owoców wiśni! Każda z kolacji jest przygotowywana unikalnie i z myślą o detalach. Menu tego wydarzenia było wydrukowane na papierze włoskiej firmy Favini, który powstaje z przetwórstwa owoców wiśni. Atmosfera była naprawdę sielska i letnia.


„Bardzo nam zależy aby trafiać z naszym przekazem o drzewach i klimacie do jak najszerszego i różnorodnego grona odbiorców. Dlatego też z ogromną radością i zainteresowaniem przyjęliśmy zaproszenie do wiśniowego sadu. Podzielenie się z uczestnikami kolacji naszym doświadczeniem i wiedzą zdobytą w czasie trwania kolejnych edycji Święta Drzewa okazało się inspirujące dla zaproszonych gości. Dziękuję organizatorom za pomysł i zaproszenie do tego pięknego miejsca” – podsumował Jacek Bożek z Klubu Gaja.


Dziękujemy szefowi kuchni Jakubowi Hamankiewiczowi za specjalnie przygotowane dla Klubu Gaja dania wegańskie!


Więcej informacji o „Kolacjach w kontekście” >>> https://pl-pl.facebook.com/kolacjewkontekscie/